Güncel

"BACA TEMİZLİĞİNE DİKKAT EDİN”

"BACA TEMİZLİĞİNE  DİKKAT EDİN”

19 Ekim 2018 07:07
-A

+A

Esnaflardan Hikmet Gümüş kış aylarının gelmesiyle birlikte vatandaşlara soba bacalarının temizlenmesi hususunda bazı uyarılarda bulundu.Olası yangın ve zehirlenmelere karşı da bilgiler vererek, bazı uyarılarda bulunan Gümüş şunları söyledi, “Baca içerisinde oluşan yağ atıkları, ziftler ve kurumlaşmalar ateşle birlikte alev almakta ve baca yangınlarını meydana getirmektedir. İhmal edilen bu tabaklar, baca içerisinde bir petrol ürünü gibi tehlike oluşturmaktadır. Tutuşma sonucu baca kanalı boyunca uzayan alev çatının da tamamen yanmasına sebep olur” ifadelerini kullandı.
Can ve Mal Emniyeti
“Kış mevsimi başlamadan soba bacalarının temizliğinin yapılması can ve mal emniyeti bakımından önem taşıyor. Temizlenmeyen soba bacaları zaman içinde kurum bağlayarak tıkanmalara sebep oluyor. Tahliye edilemeyen karbon monoksit gazları ölümlere, kurum tutuşması ise yangınlara neden oluyor. Bu nedenle her yıl onlarca vatandaşımız hayatını kaybediyor. Ayrıca çıkan yangınlarda da milyarlarca liralık maddi hasar meydana geliyor.”
AMAN DİKKAT, YANICI MADDE İLE SOBA YAKMAYIN!
Her geçen gün farklı farklı yanıcı sıvılar ile soba yakmaya çalışanların soba yerine ev yâda iş yerlerinin yanmasına neden olması sonucu, bize bir kez daha soba yakarken yanıcı sıvılar dökülmemesi gerektiğini gösteriyor. Benzin ya da buna benzer yanıcı maddeler ile soba tutuşturmanın ağır hasara yol açtığını belirten ilimiz esnafı Hikmet Gümüş, “Sobanın Kâğıt ya da Çıra ile tutuşturulması gerektiğini” söylüyor”
Kolay tutuşması için benzin ve buna benzer sıvı yanıcı yakıtların Her türlü yangına yol açtığını belirten Gümüş, Sobanın nasıl yakılması gerektiği konusunda da bilgiler verdi.
Gümüş, “Kömürü kullanmadan 4-5 gün önce torba ağzını açıp, havalanıp kurumasını sağlayın. Soba da daha verimli yanacaktır. Sobanın içerisine 2/3 oranında kömür doldurun. Kömürün üzerine tahta parçaları koyarak tutuşturun, güç yakıtları kullanmamaya özen gösterin. Kömür tutuşturulurken sobanın alt ve üst hava kapakları açık olmalıdır. Tutuşmadan sonra üst hava kapağı kapatılıp alt kapaktan hava girişi ayarlanmalıdır. Soba yanarken alt hava kapağı ve baca çıkısında bulunan duman kelebeği mutlaka açık olmalıdır”.Tam sönmemiş soba kovaları Zehirlenmelere neden olmaması için evin içinde tutulması gerektiğini belirten Gümüş, “Üstten yakılan sobaya sonradan kömür ilavesi kesinlikle yapılmamalıdır; yanma kötüleşeceğinden zehirli karbon monoksit gazı çıkışı artacaktır. Soba söndükten sonra kömür doldurulmalı, ya da kovalı sobalarda yeni kova koyulup üstten yakılmalıdır. Mümkünse yatarken soba söndürülmeli ya da alt hava girişi ve duman kelebeği açık bırakılmalıdır. Tam sönmemiş soba kovaları, karbon monoksit zehirlenmelerine neden olmaması için evin içinde tutulmamalıdır”
“ZEHİRLENME RİSKİNİ EN AZA İNDİRİYOR”
Her türlü yanıcı sıvı maddeler ile yakılmaya çalışılan Sobalardan yangın kaynaklanıyor diyen Gümüş, “Odunları ya çırayla tutuşturursunuz ya da kâğıt ile tutuşturursunuz, başka şeylerle tutuşturmaya kalkmayınız. Soba yakımının kolaylaşması için baca temizliğin yapılması lazım. Baca çekmiyorsa o soba zaten yanmaz. Önemli olan bacanın çok iyi bir şekilde temizlenmiş olması. Diğer türlü ne kadar iyi yakarsan yak çok fazla bir verim almak mümkün olmaz. Hiç kimse kesinlikle yanıcı madde dökerek sobasını yakmaya çalışmasın. Eskiden gaz yağı dökülürdü çok fazla tehlikeli değil ama tiner, İspirto, Benzin, mazot gibi yanıcı sıvılarla yakmaya çalışmak hiç doğru değil. Sobalarda kömürü yakarken en üst verimi sağlayabilmek için üstten yakma tekniği kullanılmalıdır. Kömür bu şekilde yakıldığında içerisinde bulunan uçucu ve yanıcı gazlar da soba içerisinde yanmakta ve böylelikle daha fazla ısı alınmakta, bacadan atılan gaz ve duman azalmakta ve soba boruları ve bacalar daha geç kurumlanmaktadır. Düzgün uygulanan üstten yakma tekniği karbon monoksit gazından zehirlenme riskini en aza indirmektedir”
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku