Güncel

“ÇİÇEK, LÜKS BİR TÜKETİMDİR”

“ÇİÇEK, LÜKS BİR TÜKETİMDİR”

13 Nisan 2018 07:54
-A

+A


     Ankara Caddesi’nde yer alan Gül Çiçekçiliğin sahibi Tolga Doğan çiçekçilik sektörü hakkında açıklamalarda bulundu. Gül Çiçekçilik, meslektaşlarına göre farklı bir konumda yer alıyor.
 “Ekonomik şartlar yüzünden çiçek alımı belli bir seviyede”
Tolga Doğan, insanların ekonomik şartlarından dolayı çiçek alımının belli bir seviyede olduğunu dile getirdi. İnsanların sadece özel günlerde çiçek aldıklarından bahseden Doğan,
 “Çiçekçilik sektörü zor ve bu sektörde vergiler çok yüksek. Çiçek alım şartları zaten belli. İnsanların ekonomik gücü sınırlı olduğundan dolayı çiçek alımı da belli seviyededir. Biz, bu mesleğe başladığımız zamanlarda insanlar evlerine hafta sonu çiçek alırlardı. Şimdi vatandaşlar çiçek alacakları zaman düşünüyorlar. İlla ki özel bir gün olması gerekiyor ki çiçek alsınlar. Doğum günleri, evlilik yıl dönümleri gibi özel günlerde çiçek alıyorlar. Geçmişte ise insanlar evlerinde çiçek koksun diye çiçek alırlardı.” diye konuştu.
Mevsime göre çiçek fiyatları değişmektedir
Çiçekçilik sektöründe kış dönemi ve yaz döneminde hava koşullarından dolayı çiçeklerin fiyatlarının değiştiğini vurgulayan Doğan, “Çiçekçilik sektöründe kışın çiçek fiyatları artar. Çiçeğin kışın soğuk havalar nedeniyle yetişmesi zor olduğundan dolayı fiyatlar artıyor. Yazın ise çiçek sıcak hava nedeniyle kısa ömürlü olur. Yazın çiçek sektöründe fiyatlar kış mevsimine göre biraz daha düşüktür. Yazın çiçeklerin 5-7 günlük ömrü vardır. Kışın çiçek aldığınız zaman havalar daha serin olduğundan dolayı çiçeğin 10- 15 gün ömrü vardır. Kırşehir memur kenti olduğundan dolayı resmi kurumlarda atama sebebiyle kışın çiçek alımı artıyor.” açıklamasında bulundu.
Doğan, İstanbul’daki çiçekçilerin daha iyi satış yaptıklarını belirtti.
Doğan sözlerine şu şekilde devam etti:
“İstanbul ve Kırşehir çiçekçilik sektörünü karşılaştırınca İstanbul’un çiçek sektöründe kendisini aşmış durumda olduğunu görüyorsunuz. İstanbul’da 1000 TL’lik aranjman yapabilirsiniz, sınır yoktur. İstanbul’daki vatandaşlar ekonomik güçleri iyi olduğundan dolayı ya da nüfus olarak Kırşehir'e göre daha kalabalık bir şehir olduğundan dolayı çiçek fiyatları daha iyi ve daha iyi satış gerçekleştiriyorsunuz. İstanbul’daki çiçek fiyatlarına göre Kırşehir çiçek fiyatları daha uygundur.”
“Butik çiçekçilik yapıyoruz”
Dükkan olarak farklı bir konseptleri olduğundan ve tasarım çiçek yaptıklarından bahseden Doğan, “Çiçekçi dükkanlarında çiçek yetiştirilmez. Klasik çiçekçi dükkanlarına göre farklıyız. Biz butik çiçekçilik yapıyoruz. Kutuda çiçek, özel tasarım çiçekler olarak çok değişik tasarımlar yapıyoruz. Bizim dükkanımız diğer dükkanlara göre daha farklıdır.” diye belirtti.
“Çiçek, lüks bir tüketimdir”
Doğan, çiçekçilik mesleğinin pamuk ipliğine bağlı olduğunu söyledi.
Kemikleşmiş belli müşterilerinin olduğunu söyleyen ve çiçeğin lüks bir tüketim olduğundan bahseden Doğan, “Kemikleşmiş belli bir müşteri kesimimiz var. Müşteriyle aramızda karşılıklı güven oluşmuştur. Müşterinin zevkine göre çiçek tasarlıyoruz. Çiçek anlamında her türlü tasarımı yapıyoruz. Bizim işimiz tamamen nezakete dayalı bir iştir. Müşteri kendisinden kaynaklanan bir problem olduğu zaman sizi tercih etmiyor. Çiçekçilik mesleği pamuk ipliğine bağlıdır. Çiçek, lüks bir tüketimdir. Müşteriler çiçeğe belli bir ücret ödemek istiyorlar ama en lüks çiçeğe de sahip olmak istiyorlar.” diye konuştu.
Yazın düğün sezonunun gelmesiyle beraber çelenk tarzı çiçek yaptıklarını belirten Doğan: “Yazın düğün sezonunun gelmesiyle beraber çelenk tarzı çiçekler daha fazla tercih ediliyor. Kadınlar bütün çiçeklerden hoşlanır. Müşterinin zevkine göre değerlendiriyoruz.” dedi.
“Kaktüs, son birkaç yıldır revaçta”
Kaktüs bitkisinin son birkaç yıldır revaçta olduğundan bahseden Doğan, “Kaktüs, eskiden çok tercih edilen bir bitki değildi. Son birkaç yıldır revaçta olan bir çiçektir. Kaktüs, su gerektirmeyen ve kendi kendine büyüyen, çok bakıma ihtiyacı olmayan bir çiçektir. İnsanlar, radyasyonu almasından dolayı tercih ediyor.” diye söyledi.
Doğan, çiçek sektörünün en büyük sıkıntısının yapı marketler olduğunu vurguladı.
Doğan, “Çiçek sektörünün en büyük sıkıntısı yapı marketlerdir. Bizim çiçekçi dükkânı açmak için kalfalık ve ustalık belgesine ihtiyacımız var. Yapı marketlerin ise bu belgeleri almaya ihtiyacı yok.” dedi.
“Çiçekçilik sektörünün çok firesi vardır”
Çiçekçilik sektöründe çok fire olduğundan bahseden ve çiçek satamadıkları halde dükkana çiçek almak durumunda olduklarını vurgulayan Doğan, “Çiçekçilik görerek öğrenilecek bir iş değildir. Çiçekçilik çok zahmetli bir iştir. Çiçekçilik sektörünün firesi çok fazladır. Dükkanda satamadığımız halde çiçek almamız gerekiyor. Eğer aldığınız çiçekleri satamazsanız ürünleriniz çöpe gidiyor. Çiçekçilik sektöründe kar marjı çok gözüküyor ama maalesef öyle değildir. Çiçekçilerin çok para kazandığı sanılan bir algı vardır.” ifadelerine yer verdi.
Doğan, çiçekçilik işini severek yaptığını belitti. Doğan, “Ben çiçekçilik işini severek yapıyorum. Herkes sevdiği işi yaparsa başarılı olur. Bir işi sadece para kazanmak amacıyla yaparsanız başarılı olamazsınız.” dedi.
Sözlerine devam eden Doğan, “Japonya’da ve diğer ülkelerde çiçekçilik, öğretim görevlisi kadar kıymetlidir. Yurt dışında çok değerli bir meslektir. Çiçekçiliğin kıymetini bilmiyoruz.” dedi.
“Çiçekçilik sektöründe çırak yetişmiyor”
Doğan, mesleki açıdan en büyük problemin çırak yetişmediğinden dolayı olduğunu söyledi.
Doğan, “Mesleki açıdan en büyük eksiklik ve problem çırak yetişmemesidir. Dükkanda çalışacak eleman bulamıyoruz. Genelde çalışacak elemanlarda çiçek sektörüyle alakalı bilgi sahibi değillerdir. Yanımda çalışan elemanım lisede çiçekçilik bölümünü bitirdi.” diye belirtti.
“Çiçek, bir kültürdür”
Doğan, Uzak Doğu ülkelerinde çiçeğin bir kültür olduğunu söyledi.
Doğan, “Uzakdoğu ülkelerine seyahate gittim. İnsanların ekonomik durumu kötü olduğu halde çiçek aldıklarına şahit oldum. Kadın ve erkekler birbirlerine çiçek alıyorlar. Farklı bir kültür var. Çiçek bir kültürdür. Bizim insanlarımız çiçeği boş bir yatırım olarak algılıyor.” diye konuştu.
Bir işi ne kadar çok severseniz o kadar başarılı olunabileceğini söyleyen Doğan, “Çiçekçilik çok düşük sermayelerle yapılacak bir meslektir. Bir işi ne kadar çok severseniz o kadar çok başarılı olursunuz. Bizde işimizi severek yapıyoruz. Müşterilerde bu durumun farkında ve bize güveniyorlar.” şeklinde konuştu.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ALINTI YAZARLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku