Güncel

‘CoronaVac’ aşısı Kırşehir'de uygulanacak...

‘CoronaVac’ aşısı Kırşehir'de uygulanacak...

Okunma: 872

12 Ocak 2021 15:38
-A

+A

            Kırşehir'e  "CoronaVac" aşısı geldi ve ilk etap sağlıkçılara uygulanacak...
           Çin merkezli Sinovac firması tarafından üretilen Covid-19 aşısının Türkiye'deki denemeleri Ankara'daki Hacettepe Üniversitesi'nin koordinasyonunda başladı.
          CoronaVac isimli aşının Türkiye'de 25 merkezde denenmesi planlanıyor.
Aşının 2021 başında kullanıma hazır hale gelmesini bekledikleri ve aşıyı ABD dahil tüm dünyaya dağıtmayı amaçladıkları kaydedildi.
Sinovac Üst Yöneticisi Yin Veydong, şirketin Pekin'deki yeni fabrikasında gazetecilere yaptığı açıklamada, aşının dağıtımında deneylere katılan ülkelere öncelik vereceklerini söyledi.
          İlimizde yaşanan korona virüs vakaları devam ederken Sağlık Bakanlığının aşı çalışmaları da devam ediyor. Sağlık Bakanlığı , Çinli Sinovac şirketinin ‘CoronaVac’ aşısını uygulamaya devam ediyor. Sağlık Bakanlığı tarafından ilimize de Çinli Sinovac şirketinin ‘CoronaVac’ aşısı geldi.
          Kırşehir'e, Çinli Sinovac şirketinin ‘CoronaVac’ aşısının ilk etabı geldi.
Sağlık Bakanlığımız tarafından gönderilen ilk etap aşılar öncelikle Kırşehir’ de görev yapan sağlık çalışanlarına yapılacak. Ardından gelecek diğer etap aşılar ise kolluk kuvvetleri ve vatandaşlara uygulanacağı bilgisi paylaşıldı.
          Koronavirüs salgının başladığı Çin, hastalığa karşı aşı geliştirme yarışında da en çok konuşulan ülkelerden biri oldu. Son klinik deney aşamalarına gelen aşı adayı sayısı ile listenin başında yer aldı.
31 Aralık'ta koşullu kullanımı onaylanan Sinopharm şirketinin geliştirdiği aşı, Çin'de yaygın kullanımına izin verilen ilk aşı oldu. Çok sayıda ülke Çin'de üretilen aşılar için anlaşmalar imzaladı.
Ancak diğer yandan aşı çalışmaları ve ilaçların etkinliği ile ilgili paylaşılan verilerin yetersizliği soru işaretlerini de beraberinde getirdi.
EN SON AŞAMADAKİ AŞI ADAYLARI HANGİLERİ?
        Sinovac Biotech, Sinopharm, CabSinoBIO, ce Çin Bilim Akademisinin üzerinde çalıştığı beş aşı adayının son klinik deneyleri yapılıyor. Şu ana kadar hiçbirinin etkinliğine yönelik ayrıntılı rapor yayınlanmadı.
Geliştirdikleri aşının yaygın kullanımı için onay alan Sinopharm firmasına göre söz konusu aşının 3'üncü etap klinik deneylerinin ilk sonuçları aşının yüzde 79,34 koruma sağlıyor. Bu bilgiyi aktaran firma klinik test sonuçlarının ayrıntılarını ise paylaşmadı.
Birleşik Arap Emirlikleri 9 Aralık'ta, aynı aşının etkinlik oranını yüzde 86 olarak açıklamıştı. Firma, ayrıntılı verilerin tarih belirtmeden ileride kamuoyuyla paylaşılacağını duyurdu.
Türkiye'nin sipariş ettiği Sinovac firmasının CoronaVac aşısı içinde farklı veriler ortaya atıldı. Türkiye'de son aşama deneylerine göre aşının yüzde 91,25 koruma sağlığı belirtildi.

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku