Güncel

"Enerjide Makus talihimiz değişiyor mu?"

"Enerjide Makus talihimiz değişiyor mu?"

Okunma: 3818

22 Ağustos 2020 16:49
-A

+A

 
        Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye, tarihinin en büyük doğalgaz keşfini Karadeniz'de gerçekleştirdi." dedi ve müjdeyi verdi.                  Cumhurbaşkanı Erdoğan, 320 milyar metreküp doğalgaz rezervi bulunduğunu açıkladı. Gündemi fazlasıyla meşgul eden ve merak uyandıran Karadeniz gazı hakkında bir çok yorum yapıldı.
         Etimesgut Belediyesi Kent Konseyi'de Baş Danışman, Genel Sekreter Oğuz Sulusaray konu hakkında gazetemize değerlendirmede bulundu. Genel Sekreter Oğuz Sulusaray gazetemize yapmış olduğu açıklamada şunları kaydetti:
"Türk vatandaşı olup, küredeki gelişmeleri ve yakın coğrafyamızda cereyan eden hareketliliği biraz da olsa anlayıp ve algılayabilen herkes; Tuna-1 Lokasyonunda bulunan ve ülkemizin enerjide dışa bağımlılığını minimize edecek müjdeye canı gönülden sevinmiştir.
Yıllarca hem kendi kendimize hem de çevremize sorduk.
         "Sınır komşusu olduğumuz ülkelerin hemen hemen hepsinde, gönül coğrafyamızda; karada hatta denizde zengin ve kaliteli petrol, doğalgaz yatakları ve rezervleri mevcutken, çıkartılabiliyorken acaba ülkemiz bu hususta gerçekten fakir mi?"
Yoksa yıllarca ülkemiz çeşitli arama ve inceleme yapan yabancı şirketlerce oyalandı, aldatıldı mı?
İşte tamda bu noktada ismi gibi müsemma olan 'Fatih' Sondaj Gemimiz bu kuşku ve düşüncelerimizi resmen haklı çıkardı.
Buradaki realiteden hareketle yerli ve milli çalışmalarımızın ülkemizin makus talihini yenmede, atılıma geçmemizde çok önemli olduğunu müşahede etmekteyiz.
        Kendi kendine yeten, ayakları üzerinde duran, üretebilen milli teknolojik gelişmeleri yakalayabilen ülkeler arasına girmenin avantajları görülmeye başlanmıştır.
        Ülkemizin, bulunduğu coğrafyada ki jeostratejik ve jeopolitik avantajlarını kullanmaya başlaması, milli savunma sanayimizdeki devrim ve milli teknolojik atılımımız ayrıca Şerefli Türk Silahlı Kuvvetlerinin bölgede istikrarı tesis etmesi orta ölçekli süper güç haline gelmemizi sağlamaktadır.
Elbette bu durumu hazmedemeyen dahili ve harici bedbahtlar vardır olacaktır da.
        Çok şükür ki tamamen yerli ve milli imkanlarla denize indirdiğimiz BARBAROS ve ORUÇ REİS Sismik araştırma gemileri ile Fatih ve Yavuz Sondaj Gemilerimiz sayesinde çok önemli ilerlemeler kaydedilmektedir.
Akdeniz'e açılmaya gün sayan Kanuni Sondaj Gemisiyle birlikte milli filomuz bize güç katmaktadır.
Dün Karadeniz Sakarya Gaz Sahası, Tuna-1 Lokasyonunda  keşfedilen denizaltı zenginliğimiz ve yarın Doğu Akdeniz'de, Karpaz Bölgesinde umduğumuz gaz ve petrol buluşları ülkemizi şaha kaldırır.
        İşte tam da bu noktada beka daha da önem kazanır ve millete, devlete can suyu niteliğinde olduğu ayan beyan anlaşılır.
Çok büyük bir iş başarılmıştır. Milli olmak, bekâ demek işte böyle bir şeydir. Kendi gücümüze, kendi insanımıza, kendi imkanlarımıza inanıp güvenme sayesinde ülkemiz daha da güzel bir noktaya getirilmiştir.
Görülen o ki bu durum "Akdeniz'de ne işimiz var? Libya'da ne arıyoruz?" diyen ve karın ağrısı çekenlere asla unutamayacakları net bir cevap olmuştur.
       Umarım Fatih Sondaj Gemimiz, Barbaros ve Oruç Reis Sismik araştırmaları ışığında Yavuz ve Kanunî'ye öncü olur.
Avrupa-Asya-Ortadoğu,  Akdeniz-Karadeniz coğrafyası 2023 de yeni bir süper gücün doğum sancılarını yaşamaktadır. Cumhuriyetin 100. yılında bu süper gücün tesis edilmesinde, milletin vijdanında ve gönlünde doldurulamaz bir yere sahip olan Ülkücü Hareketin katkısı çok büyüktür."

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku