Sıcak Haber
 TEŞEKKÜRLER...

TEŞEKKÜRLER...

Güncel

“FİYAT TARİFELERİ TEKRARDAN DÜZENLENMELİDİR”

“FİYAT TARİFELERİ TEKRARDAN DÜZENLENMELİDİR”

Okunma: 439

7 Ağustos 2021 15:21
-A

+A

Toplu taşıma hizmeti veren esnafın giderlerinin arttığına dikkati çeken Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Mehmet Tekin, toplu taşımada zammın kaçınılmaz olduğunu belirtti.

Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Mehmet Tekin, koronavirüs salgınının Türkiye’de görülmeye başladığı Mart 2020’den itibaren, minibüsçü esnafının yaşadığı iş kayıplarına dikkati çekti. Tekin, 121 adet minibüs işletmecimizin yaklaşık 40 âdeti çalışıyor,80 adet hak sahibi hem araç yaş sınırından hem pandemiden dolayı insanların toplu taşıma araçlarını kullanmaktan çekindiği için yeterli yolcu potansiyeli olmadığından sahada olamadı. esnafın tüm giderleri yüzde yüzelli artarken esnaf iki yıldır aynı tarife ile taşımacılık yapmaya artık dayanamaz duruma geldi. minibüscü esnafının rahat bir nefes alması için devletimizden 1 yıl ödemesiz faizsiz kredi talebimiz var. aynı şekilde toplu taşıma fiyatlarınada belediyemizden zam talebimiz olmaktadır. artan araç fiyatları esnafın araç alım gücünü tamamen ortadan kaldırmış durumda bu mağduriyetin biran evvel giderilmesi için araç yaş sınırlarının tekrar revize edilip çevre illerimizde göz önüne alınarak hem araç yaşları hemde fiyat tarifeleri tekrardan düzenlenmelidir.
1 Temmuz 2021’den itibaren Türkiye genelindeki pandemi kısıtlamalarının kaldırılmasıyla, taşımada hareketlilik yaşandığını ancak esnafın eski iş potansiyelini yakalamasının zaman alacağını söyledi.
Sektörde akaryakıttan personel giderine kadar birçok kalemde fiyat artışları yaşandığına da dikkati çeken Tekin, toplu taşıma hizmeti veren tüm esnafın giderini karşılayabilmesi için ulaşıma zam yapılması gerektiğini dile getirdi.
“Günlük çalışan bir esnaf grubu olmaktan çıktık”
Gazetemize minibüsçü esnafının yaşadığı ekonomik sıkıntıları anlatan Tekin “Şu an mevcut 121 dolmuş ,8 durağımız 200 çalışanımız var.Salgınla birlikte minibüsçü esnafımız iş kayıpları yaşadı. Bu kayıplar bölgesel olarak değişiyor. Yüzde 30’lardan yüzde 80’lere varan iş kayıpları yaşandı. Mart 2020’den beri iş potansiyelinin düşmesiyle aslında günlük çalışan bir esnaf teşkilatı olmaktan çıktık. Duraklarımızda araçlarımız iki gün çalışıyor, bir gün dinleniyor. Bu şekilde taşımacılık yapmaya çalışıyoruz” dedi.
“İş potansiyelimizin eskiye dönmesi zaman alacak”
Türkiye genelinde 1 Temmuz 2021 itibariyle koronavirüs salgınına dair kısıtlamaların kaldırılmasıyla tüm sektörlerde olduğu gibi ulaşımda da hareketliliğin yaşandığını belirten Tekin, “Uzun bir süre evden çalışma sistemi ve kantin, kıraathane, düğün salonları, eğlence merkezlerinin kapalı olması söz konusuydu. Temmuz ayıyla birlikte evden çalışma sisteminin sona ermesi ve bahsettiğim yerlerin açılmasıyla taşımada da bir hareketlilik oldu. Bu hareketlilikle birlikte iş potansiyelimiz az da olsa arttı ama eski iş potansiyeline dönmemiz uzun bir zaman alacak” diye konuştu.
İnsanların toplu taşıma kullanma konusunda da hala tedirginlik yaşadığını ifade eden Tekin, “İş potansiyelinin eskiye dönmesinin zaman almasındaki en büyük etken insanların halihazırda devam eden pandemi nedeniyle toplumsal hareketlerden kaçınması. İnsanlar toplu taşıma kullanmaktan ciddi anlamda tedirgin oluyor. Burada şunu da belirtmek lazım araçlarımız, her gün hijyen ortamına uygun hale getiriliyor, her akşam yıkanıyor ve dezenfekte ediliyor ama normalleşmenin tam anlamıyla yerine gelebilmesi için elbet koronavirüsten kurtulmak lazım. Ancak bu şekilde eskiye dönebiliriz” dedi.
“Fiyat artışını ısrarla talep ediyoruz çünkü taşımadaki maliyetleri karşılayacak gücümüz kalmadı”
Tekin, uzun bir süredir, toplu taşımaya hiçbir zam yapılmadı. Bununla birlikte Kırşehir’deki ve Türkiye’deki tüm sektörlere birçok kalemde zam geldi. Bizim sektörümüz bazında değerlendirdiğimizde akaryakıt, lastik, akü ve personel giderlerinde fiyat artışları yaşandı. Biz hala 24 ay önceki taşımacılıkla bu giderlerimizi karşılamaya çalışıyoruz araçlarımızı büyük bir kısmı maliyetinin altında bir taşımacılık yapıyor. İş potansiyelinin düşmesiyle birlikte bu taşımacılığı yapmaya çalışıyorlar. “Giderlerimiz yüzde 150-200 arttı”
Tekin, sektörün ayakta kalabilmesi için toplu taşımada zammın kaçınılmaz hale geldiğini belirterek, “Çünkü tüm giderlerimiz yüzde 150-200 arttı. Örneğin; pandeminin başladığı süreçte bir aracın kasa bedeli 200 ila 220 bin liraydı. Şu andaki bedel 450 ila 470 bin lira. Yani buradan da anlaşılacağı gibi sadece kasa bedelinde yüzde 25 bir artış oldu. Yağ, akü, personel gideri gibi etkenler de üzerine konulduğunda giderlerde yaşanan artış tahmin edilebilir. Üstelik şu an mazotunu dolduramadığı için çalışamayan, 15 aydır evinin önünde bekleyen araçlarımız var” diye konuştu.
Esnafın kredilerini ödemekte de zorlandığına dikkati çeken Tekin, “Esnaf topluluğunun tamamı kredi sistemiyle çalışan bir grup. İş potansiyelinin düşmesinden kaynaklı gelir kaybıyla birlikte insanlar evini geçindirmekte zorlanırken banka kredilerini ödemekte de ciddi anlamda zorluk yaşadılar ve hala yaşıyorlar. Tüm bunlar, koronavirüs salgınının başladığı Mart 2020’den bugüne, esnafımızın yaşadığı ekonomik kayıplar. Bununla birlikte borcundan dolayı aracını satmak zorunda kalan birçok esnafımız da var” dedi.
“Faizsiz, bir yıl ertelemeli bir kredi yolunun açılması gerekiyor”
Tekin önümüzdeki süreçte esnafın kendini bir nebzede olsa toparlayabilmesi için faizsiz ve bir yıl ertelemeli kredi sistemine ihtiyaç duyduğunu belirterek, şöyle konuştu: “Halk Bankası ve Esnaf Kredi Kooperatifi aracılığıyla iki defaya mahsus olmak üzere, esnafa verilen krediler 6 ay ertelendi. Bu ertelemeyi tüketici ve ticari kredilerde de bekliyoruz. Bu konuda müracaatlarımız da oldu ama henüz konuyla ilgili bir sonuca ulaşamadık. Bu sektöre can suyu olabilmesi için mutlaka kredilerin ertelenmesi ya da faizsiz, bir yıl sonra ertelemeli bir kredi yolunun açılması gerekiyor.”

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku