Güncel

“GENÇLERİMİZ BU TARZ MESLEKLERE İLGİ DUYMUYOR”

“GENÇLERİMİZ BU TARZ MESLEKLERE İLGİ DUYMUYOR”

11 Ağustos 2018 07:05
-A

+A

  Eskiden her mahalle, her sokakta bulunan ayakkabı tamircileri yavaş yavaş yok olmaya başladılar. 55 senedir ayakkabı tamirciliği yapan Cuma Şenlik mesleğine hala direnenlerden.Kırşehir Öğretmenevi karşısı Kale Eteği'nde ayakkabı tamirciliği yapan şenlik Kundura sahibi Cuma Şenlik, 55 yıllık meslek hayatında işlerinin hiç bu kadar kötüye gittiğini görmediğini ve önlemler alınmadığı taktirde kendisi gibi bir çok meslek kuruluşlarının  tükenişte olduğunu söyledi.52 yıllık ayakkabı tamirciliği yapan Cuma Şenlik sözlerine şöyle devam etti:, “Dükkânda ayakkabı, çanta ve valiz tamiri, bakımı, onarımı yapmaktayım.” diye konuştu.

“Mesleğimi, kendi isteğim ile tercih ettim”
Yıllardan beri bu işin içindeyim. Mesleğimi, kendi isteğim ile tercih ettim. Şuanda da mesleğimi severek icra ediyorum.
GEÇİMİMİ SAĞLAYABİLİYOR MUYUM?
“İşler geçmiş yıllarla karşılaştırıldığında biraz kesat bir durumda”
 İşler geçmiş yıllarla karşılaştırıldığında biraz kesat bir durumda. Şuana kadar, bu meslekten maddi olarak çok kazancım olmadı. Ne ev alabildim ne de araba. Fakat yine de ayakkabıcılık mesleğini seviyorum.
YETİŞTİRDİĞİNİZ BİR ÇIRAĞINIZ VAR MI?
“Gençlerimiz bu tarz mesleklere ilgi duymuyor”
Bir çırak yetiştirmeyi çok isterdim. Fakat gençlerimiz bu tarz mesleklere ilgi duymuyor. Bende o yüzden çırak yetiştiremiyorum. Bu meslekte benim ile birlikte ölüp gidecek.
 “MESLEK YOK OLUYOR”
Ayakkabı tamirciliğinin emek isteyen bir iş olduğunu kaydeden ayakkab tamircisi Cuma Şenlik, her işte olduğu gibi bu meslekte de çıraklıktan yetişmek gerektiğini ifade etti.  Şenlik, “Eskiden her ustanın çırağı ve kalfası olurdu. Usta mesleği devredecek ustasını yetiştirir ondan sonra mesleğini huzur içinde bırakırdı. Günümüzde gençler artık ayakkabı tamirciliği mesleğine ilgi göstermiyor. Bundan dolayı çırak bulamıyoruz. Çırak olmadığı içinde mesleği devredecek usta yetişmiyor. 20 yıl öncesinde çalışmak için onlarca çırağımız vardı. Şimdi ise tamircilik eski cazibesini kaybetti. Benden sonra mesleği devam ettirecek yok. 52 yıldır her şeyimi verdiğim bu dükkânda kapanacak” şeklinde konuştu.
Yarım asırlık usta  Şenlik, sözlerini şöyle tamamladı: “Ayakkabıyı dayanıklı ve iyi yapan ustası ve kullanılan malzemesidir. Özellikle elle yapılan ayakkabılar daha rahat ve sağlam olur. Usta onu hatasız bir şekilde en ince detayına kadar yapar. Günümüzde fabrika çıkışlı ayakkabıların basit ve dayanıksız olmasının en önemli nedeninin bu emek süzgecinden geçmemesidir. Elle yapılan ayakkabılarda usta ham madde deriden, ipine, yapıştırıcısına kadar malzemenin en iyisini kullanır. Vatandaşlar sağlıklı ve dayanıklı ayakkabı istiyorsa elle yapılan ayakkabıları tercih etmesi gerekir.”
AYAKKABI ALACAKLARA NE GİBİ TAVSİYELERDE BULUNURSUNUZ?
“Müşterilerin burada moda olan, sağlıksız ayakkabılar yerine biraz daha sağlıklı olana yönelmeleridir”
Müşteriler genellikle moda nedir onları takip ediyor. Bunun yanı sıra yüksek topuklu ayakkabılar rafları süsledi. Bu tarz ayakkabıların çoğu sağlıksız imitasyon ürünlerden yapılıyor. Müşterilerin burada moda olan, sağlıksız ayakkabılar yerine biraz daha sağlıklı olana yönelmeleridir. Şuan belli olmasa da, ilerleyen yaşlarda meydana gelen ağrı şikâyetlerinin başlıca sebebi kalitesiz ayakkabılardır.
AYAKKABI TAMİRCİLİĞİNİN TEMELİ NEDİR SİZCE?
“Ayakkabı tamirciliği, kabiliyet işidir”
 Ayakkabı tamirciliği, kabiliyet işidir. Çıraklıktan yetiştiğimden dolayı el becerilerim gelişti. Ayakkabı tamirciliğine ilk olarak ayakkabı boyayarak başladım. Ustaların yaptığı işlere bakarak, onları inceleyerek işi öğreniyorsunuz. Bu işin temeli; ayakkabı boyamakla başlar. Daha sonra ayakkabı da topuk, kapak, pençe, taban değiştirirsiniz, aşama aşama ilerlersiniz.
MESLEĞİNİZİ SEVİYOR MUSUNUZ?
“Ayakkabı tamirciliği işini seviyorum”
Ayakkabı tamirciliği işini seviyorum. Çocukluktan bu mesleğe alışma durumu söz konusu. Çalışan demir pas tutmaz. Şimdiki nesil el emeği, işçilik olan mesleklere karşı duyarlı değil. O yüzden elemanda yetişmiyor, yetiştiremiyoruz.
“ÇİN MALLARI AYAKKABI TAMİRCİLİĞİNİ BİTİRİYOR”
Çin malı ayakkabıların, ayakkabı tamircilerini zor durumda bıraktığını ifade eden emektar  Ayakkabı Tamircisi Cuma Şennlik,  Çin'den gelen düşük kaliteli ayakkabıların bir süre kullanılıp atılması, ayakkabı tamirciliğini bitirme noktasına getirdiğini söyledi. Yıllarca geçimimi bu meslekten sağladım. Çocuklarımı bu meslekten kazandığım gelirle büyütüp, okuttum. Şuan emekli olmama rağmen mesleği yapmaya devam ediyorum. Ayakkabı tamirciliği eski önemini kaybetti. 10 yıl öncesine göre müşteri sayımızda önemli miktarda düşüş yaşandı. Ucuz ayakkabıların çıkmasıyla işlerimiz azaldı. Vatandaş, 10-15 liraya aldığı ayakkabısını, eskiyince tamir ettirme gereği duymuyor, ayakkabısını tamir ettireceğine, üstüne biraz daha para ekleyip ucuz ayakkabı almayı tercih ediyor” dedi.
BU MESLEĞİN KAYBOLMAMASI İÇİN SİZCE NE YAPILMASI GEREKİYOR?
Bu mesleğin kaybolmaması için benim söyleyeceğim yerler zaten var; ayakkabı ithalatçıları odasını bir de ayakkabı tamircileriyle ilgili bir bölüm var ama kâfi değil bu çalışmalar. Ayakkabıcılar odasının tamircilerle ilgili bölümü bu iş üzerinde durup, bu işin eğitimini bir okul ya da bir kurs halinde düzenlerse mesleğin belki devamı sağlanır.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ALINTI YAZARLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku