Güncel

‘KOP-KİTapp Projesi’ Öğrencilerde Okuma Alışkanlığını Artırıyor...

‘KOP-KİTapp Projesi’ Öğrencilerde Okuma Alışkanlığını Artırıyor...

27 Şubat 2019 07:55
-A

+A


Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından finanse edilen KOP KİTapp (Kişisel Kitap Tavsiye Akıllı Uygulaması), uygulandığı okullarda öğrencilerin okuma alışkanlığını artırıyor.
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından finanse edilen KOP KİTapp (Kişisel Kitap Tavsiye Akıllı Uygulaması), uygulandığı okullarda öğrencilerin okuma alışkanlığını artırıyor. “KOP Bölgesi’nde Okuma Kültürünün Geliştirilmesi (KOP Okuyor) Projesi” kapsamında desteklenen ve Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) tarafından Aksaray, Karaman, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Nevşehir, Niğde ve Yozgat’ta belirlenen 8 ilköğretim okulunda uygulanan “Kişisel Kitap Tavsiye Akıllı Uygulaması” KOP Kitapp uygulaması öğrenci, öğretmen ve velilerden tam not aldı.
“Çocukların okuduğunu anlama becerilerinde artış yaşandı”
Necmettin Erbakan Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve aynı zamanda Proje Koordinatörü olan Dr. Ahmet Kurnaz, proje sayesinde 10 tane bilimsel yayını Türkiye ve dünya literatürüne kazandırdıklarını söyledi. Kurnaz "Çocuklar kendi düzeylerine uygun kitaplarla buluşunca okuma isteklerinde çok yüksek düzeyde bir artış oldu. Okuduğunu anlama düzeyi becerilerinde de ciddi artış yaşandı. Bu projeyle temel amacımız, ortaokul öğrencilerinin kendi düzeylerine uygun, ilgi duydukları konularda kitaplarla buluşmalarını sağlamak, buna bağlı olarak da hem okuma alışkanlıklarını artırmak hem de okuma düzeylerinin gelişmesine katkıda bulunmaktır. Elde ettiğimiz bilimsel sonuçları hem web sayfamızdan hem de akademik platformlardan paylaşacağız" dedi.
“KOP İllerindeki Öğrenciler Üzerinde Uygulandı”
Yerli ve Milli yazılım ile geliştirilen KOP KİTapp android akıllı telefon uygulaması ile projeye katılan 1.176 öğrencinin sadece ilk 4 aylık sürede ortalama 5’er kitap daha fazla okuduğu belirlendi. Uygulamanın en büyük özelliği ise öğrencilerin ilgi alanlarını belirlemek ve bu doğrultuda oluşturulan kategori içerisinden yaş seviyelerine uygun kitap tavsiyesinde bulunmak. Okul kütüphanesinden seçtikleri kitapları okumaya başlayan öğrenciler bu sırada akıllı uygulama vasıtası ile belirli zaman aralıklarında okudukları alana kadar olan bölüm içerisinden belirlenen sorulara akıllı telefon uygulaması aracılığı ile cevaplar vererek hem okumaktan zevk alıyor hem de okuma anlama becerileri geliştiriliyor.
Uygulama şimdilik Android telefonlarda ve pilot olarak uygulanan okulların öğrencilerine açık. Proje sonuçlandıktan sonra uygulamanın genel kullanıma açılması bekleniyor.
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ALINTI YAZARLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku