Güncel

'MEŞE BALI ÜRETİMİMİZ KOP İLE ARTIYOR PROJESİ' UYGULAMAYA GEÇTİ

'MEŞE BALI ÜRETİMİMİZ KOP İLE ARTIYOR PROJESİ' UYGULAMAYA GEÇTİ

Okunma: 322

18 Ağustos 2021 15:41
-A

+A

KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından onaylanan ve finanse edilen 'Meşe Balı Üretimi KOP ile Artıyor Projesi' uygulamaya geçti. Proje, Akçakent İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Akçakent Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü iş birliğinde açılan Arıcılık Eğitimi Kursu ile başlamış oldu.  Akçakent Kaymakamı Fikri Badioğlu, proje kapsamında verilen eğitime katılarak kursiyerlerle bir araya geldi ve kurs hakkında incelemelerde bulundu.
Kaymakam Badioğlu, Arıcılık Eğitimi Kursunun toplam 72 saat sürecek olduğunu ve kurs sonrasında başarılı olan 20 kursiyere arılı kovanlar ile arıcılık için gereken ekipman desteğinin sağlanacağını belirterek bu projenin ilçemizdeki arıcılığı önemli bir şekilde geliştireceğini söyledi.
Meşe balının faydaları da saymakla bitmiyor.  Meşe balı yapılan araştırmalara göre diğer ballara oranla daha fazla antioksidan karektere sahip ve fenolik bileşenler yönünden diğer ballara oranla beş kat daha fazla. Bu bileşenlerin başında gelen kafeik asit fenetil ester ,gallik asit,ve ellagik asit birçok hastalık ve kanser türüne karşı savaşıyor . Bu balın koyu renkli oluşuda açık renkli ballara oranla daha fazla antioksidan barındırdığının bir kanıtı. Propolisli meşe balı toplam antioksidan değeri diğer ballara göre yüksek olan meşe balında kullanılmasının en önemli faktörü meşe balının yapılan bilimsel araştırmalardaki sıralamalarda  birinci ve ilk sıralardaki ballaların meşe balı olmasının sonucudur. Propolisin kanser türlerine ve birçok hastalıklarda tedavide destek olarak kullanılarak alınan olumlu sonuçlar uzun yıllardan beri poropolis üzerine karşı büyük ilgi oluşturmuştur. Uludağ Üniversitesinde yapılan Marmara Bölgesindeki en iyi propolis kaynakları araştırmasında bizim tedarik ettiğimiz faklı meşe ormanları  bölgelerinden alınan numunelere analiz yapıldı bu analizlerin içinden en iyi örneklerinde bu bölgelerden gelmesi  kullanılan propolis ve balın doğru tercih olduğunu kanıtlamış oldu.
 

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku