Güncel

‘TATLI TELAŞ’ BAŞLADI

‘TATLI TELAŞ’ BAŞLADI

14 Ağustos 2018 07:51
-A

+A

  Kurban Bayramı'na sayılı günler kala tatlıcılarda ve pastanelerde "tatlı telaşı" başladı. Müşterilerinin damak tadına göre en iyi tatlıyı yapıp, tezgâhlarını süsleyen pastaneler, tatlı çeşitleriyle göz dolduruyorlar. Kırşehir’in en işlek caddelerinde bulunan pastaneler ise iş yerlerinin camına "Bayramlık Tatlı Siparişi Alınır" yazısını asarak, müşteri çekiyorlar. Kırşehir  tatlı üreticileri ile pastaneciler, bayram arifesinde satışların daha yoğun olduğunu belirtiyor. Tatlı üreticileri 10 gün öncesinden hazırladıkları stokları pastanelerden gelen siparişler üzerine hazırlamanın telaşına düşerken, pastanelerde oluşan sipariş kuyrukları esnafın yüzünü güldürüyor.
DİNİ BAYRAMLARDA TATLIYA TALEP YOĞUN
Kırşehir’de uzun süredir  pastane sektöründe hizmet veren Yaylagüller Pastanesi, yaz mevsiminde gurbetçilerimizin gelmesi şehrimize gelmesi ile işlerimiz şuanda hareketli. Birde önümüz kurban bayramı bayramda hareketli geçeceğini düşünüyorum. Ramazan ve kurban bayramlarında Türk gelenek ve göreneklerinde tatlıya talep oldukça yoğun oluyor. Kırşehir halkının tatlı bayramlarda olmazsa olmazı arasında. Bayramlaşmaya gelen misafire tatlı ikram ediliyor. Bu bizim sektöre olumlu yönde yansıyor. Tatlı siparişlerini şimdiden almaya başladık dedi.
NEDEN BAYRAMLARDATATLI İKRAM EDİLİR
Dini ve sosyal olmak üzere iki yönü bulunan Ramazan ve Kurban Bayramı kutlamaları Asr-ı Saadet'te musalla adı verilen geniş bir alanda, kadınların ve çocukların da katıldıkları bayram namazı ile başlardı (bk.Tirmizi, Cum'a, 36). Peygamber Efendimiz'in (s.a.v) bayramı namazını kıldıktan sonra musallaya çıkmadan önce hurma yeme âdeti bir sünnet telakki edilmiş ve bu telakki bayramda tatlı ikramı geleneğini doğurmuştur. Daha Tabiin döneminde İbnSirin gibi un, tereyağı ve bal veya hurma ezmesinden yapılan bazı tatlıları ikram etmeyi adet haline getirenler vardı. Bağdat'ta 380 yılında yapılan bir bayram kutlamasında uzunluğu yaklaşık 150 metreye varan sofralarda tatlıların sunulduğu rivayet edilmektedir. Ve binlerce yıldır bu güzel geleneği tüm İslam âlemi devam ettiriyor. Küskünlerin barıştığı, sevenlerin bir araya geldiği, rahmetle ve şefkatle dolu günlerin en değerlilerinden olan Ramazan Bayramınızı kutluyorum ve bu bilgilere sahip olduktan sonra Ramazan Bayramına hala 'Şeker Bayramı' diyenlere ne demek gerekir sizlere bırakıyorum. 
Devleti-i Ali Osmani'de bayram
Osmanlı döneminde saray içerisinde önce bayram alayına katılınır, bayram alayından sonra Has Oda önüne konulan tahtına padişah oturur ve saray nedimleri, musahipleri birbirinden güzel nüktelerle padişahı eğlendirirlerdi. Bu sırada padişahın yanında yer alan saray erkânına, vezirlere ve meşayihe helvalar, tatlılar dağıtılırdı. Hemen ardından vezirler ve ehl-i divan yerine oturur. Matbaha-ı Amire'den (saray mutfağı) getirilen yemekler yenirdi. Bayramlarda en başta şekerciler olmak üzere çarşı pazar dolup taşar; bayram tebriklerinde herkese şeker ikram edilirdi. Bugün halen geleneklerimizde de süregelen bayram şekeri ikramında akide şekeri ikram etmek makbuldü.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ALINTI YAZARLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku