Genel

“TÜRK" ADI TÜRK HALK MÜZİĞİ KOROLARINDAN ÇIKARILAMAZ!

“TÜRK" ADI TÜRK HALK MÜZİĞİ KOROLARINDAN ÇIKARILAMAZ!

Okunma: 508

29 Mart 2021 14:14
-A

+A

Kültür ve Turizm Bakanlığı, taşra teşkilatında yaptığı bir dizi değişiklikle bazı koro ve müzik topluluğu müdürlüklerinin ismini değiştirdi. Devlet Halk Dansları Topluluğu Müdürlüğü’nün İstanbul’a taşınmasına, İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu Müdürlüğü’nün de kapatılmasına karar verdi.

Türk Ocakları Kırşehir Şube Başkanlığı, “Kültür Bakanlığı, bazı korolardaki Türk ibaresini çıkarttı” diyerek tepki gösterdi.
Türk Ocakları Kırşehir Şube Başkanlığından yapılan açıklamada;
"Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı Türk Halk Müziği korolarının bir kısmının yeniden teşkilatlandırılması sonrasında isimlerindeki "Türk" kelimesinin çıkarılması kamuoyu vicdanında kabul edilemez bir değişikliktir. En kısa sürede bu hatalı karardan dönülmesini ümit ediyoruz."denildi.
Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü, taşra teşkilatlarında bir dizi değişiklik yaptı. Bazı koro ve topluluk müdürlüklerinin ismi değiştirilirken, Ankara’daki Devlet Halk Dansları Topluluğu Müdürlüğü’nün İstanbul’a taşınmasına, İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu Müdürlüğü’nün Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk müziği Korosu Müdürlüğü bünyesi altına alınmak üzere kapatılarak, Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk müziği Korosu Müdürlüğü ile birleştirilmesine karar verildi.
MÜDÜRLÜKLERİN İSMİ DEĞİŞTİ ve ANKARA DEVLET HALK DANSLARI TOPLULUĞU KAPATILDI
Taşra Teşkilatında Düzenleme,
1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 296 ncı maddesinde Kültür ve Turizm Bakanlığının taşra teşkilatı kurmaya yetkili olduğu, 509 uncu maddesinde ise taşra teşkilatının ihtiyaca göre İl Valisine bağlı ıl kuruluşları, kaymakama bağlı ilçe kuruluşları veya doğrudan merkeze bağlı taşra kuruluşlarından bir veya birkaçından oluşacağı hüküm altına alınmıştır.
Aynı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 280 inci maddesinin birinci fıkrasının 48 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 4 üncü maddesi ile değişik (ç) bendinde; orkestralar, korolar, çalgı, ses ve halk oyunları toplulukları, resim ve heykel müzeleri ile müzik müzeleri kurulmasını teklif etmek ve bunlara ilişkin hizmetleri yürütmek Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğünün görevleri arasında yer almıştır.
Bu çerçevede;
1-Kültür ve Turizm Bakanlığının doğrudan merkeze bağlı taşra teşkilatı olarak Ankara’da 04/03/1987 tarih ve 87/11548 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile kurulmuş olan Devlet Halk Dansları Topluluğu Müdürlüğünün, yine Kültür ve Turizm Bakanlığının doğrudan merkeze bağlı taşra teşkilatı olarak İstanbul'a taşınması,
2-Kültür Bakanlığının doğrudan merkeze bağlı taşra teşkilatı olarak İstanbul'da 12/01/1990 tarih ve 90/79 sayılı Bakanlar Kurulu Karan ile kurulmuş olan İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu Müdürlüğünün, Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu Müdürlüğü bünyesi altına alınmak üzere kapatılarak. Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu Müdürlüğü ile birleştirilmesi,
3-Kültür Bakanlığının doğrudan merkeze bağlı taşra teşkilatı olarak İstanbul'da 06/08/1992 tarih ve 92/3387 sayılı Bakanlar Kurulu Karan ile kurulmuş olan İstanbul Devlet Modern Folk Müzik Topluluğu Müdürlüğünün isminin İstanbul Halk Müziği Araştırma ve Uygulama Korosu Müdürlüğü olarak değiştirilmesi ve yine Kültür Bakanlığının doğrudan merkeze bağlı taşra teşkilatı olarak İstanbul'da 06/09/1993 tarih ve 93/4793 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile kurulmuş olan Devlet Türk Halk Müziği Korosu Müdürlüğünün, İstanbul Halk Müziği Araştırma ve Uygulama Korosu Müdürlüğü bünyesi altına alınmak üzere kapatılarak, İstanbul Halk Müziği Araştırma ve Uygulama Korosu Müdürlüğü ile birleştirilmesi,
4-Kültür Bakanlığının doğrudan merkeze bağlı taşra teşkilatı olarak Ankara'da 02/05/2000 tarih ve 2000/641 sayılı sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile kurulmuş olan Türk Dünyası Müzik Topluluğu Müdürlüğünün isminin Türk Dünyası Müzik ve Halk Dansları Topluluğu Müdürlüğü olarak değiştirilmesi,
5-Kültür Bakanlığının doğrudan merkeze bağlı taşra teşkilatı olarak Şanlıurfa'da 21/07/1989 tarih ve 89/14378 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile kurulmuş olan Devlet Türk Halk Müziği Korosu Müdürlüğünün isminin Şanlıurfa Sıra Gecesi Müzik Topluluğu Müdürlüğü olarak değiştirilmesi, karar verildi.
 

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku