Güncel

2020 Okul Yönetimi Yardımcı El Kitabı Yayımlandı

2020 Okul Yönetimi Yardımcı El Kitabı Yayımlandı

8 Nisan 2020 16:05
-A

+A


          Kırşehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, internet sayfası üzerinden 2020 Okul Yönetimi Yardımcı El Kitabı Yayımlandığını duyurdu. Bu amaçla Kırşehir'de, Ahi Evran Üniversitesi işbirliği ile hazırlanan hizmet içi seminerleri düzenlenerek gerekli çalışmalar yapıldı.
Bakanlığın 2023 Eğitim Vizyonunda belirtilen hedeflerine ulaşmada okul ve kurum yöneticilerin çalışmalarının büyük bir öneme sahip olduğu biliniyor. Eğitim-Öğretim sürecinde kullanılan ders materyalleri ve teknoloji odaklı ne kadar ileri seviyede olursa olsun, eğitimin asıl yönlendiricisi olan öğretmenler ile okul yöneticilerinin önüne geçemeyecek.
    Okul yöneticilerinden beklenen en önemli rol, öğretim liderliği; öğrenciler, öğretmenler ile öğretme-öğrenme süreçlerinin yanı sıra öğretim programıyla doğrudan ilgilenen bir lider kişidir. Bu amaçla Kırşehir'de Ahi Evran Üniversitesi işbirliği ile hazırlanan;"2023 Okullarda Yönetim Vizyonu Projesi" ile tüm okul müdür ve müdür yardımcılarına eğitim yönetimi, planlaması, etkili iletişim, okul kültür ve çatışma yönetimi, veri okuryazarlığı ve veriye dayalı yönetim, 21. yüzyıl becerileri, akreditasyon ve kalite konularını kapsayan hizmet içi eğitim seminerleri düzenlendi.
    "Okul yöneticilerimizin eğitim ve öğretim faaliyetleri devam ederken her zaman yanlarında yol haritası olacak ve çalışma masalarından eksik etmeyeceği Yönetici El Kitabı" nı hazırlayan arkadaşlarımıza teşekkür ediyor, tüm değerli yöneticilerimize bu kitabın hayırlı olmasını temenni ediyor ve başarılar diliyoruz." ifadelerinde bulunan Kırşehir İl Milli eğitim Müdürü Şevket Karadeniz şunları kaydetti:
          "Eğitim sistemleri; günümüze kadar gelen medeniyetle birlikte ülke insanlarının insani değerlerinin harmanlanmasıyla oluşa gelmiş yapılardır. Bugün eğitim seviyelerine gıptayla bakılan ülkeler, merkezine insanı almışlardır. Eğitimde başarıya ve yenileşmeye giden her yol sağlam bir felsefi temelle oluşturulmaktadır. Son yıllarda bu felsefe eleştirel düşünme, üretkenlik ve takım çalışması gibi eğitim yaklaşımları doğrultusunda ilerlemektedir.
Bakanlığımızın 2023 Eğitim Vizyonunda belirtilen hedeflerine ulaşmada okul
ve kurum yöneticilerimizin çalışmalarının büyük bir öneme sahip olduğu ortadadır.
Eğitim-Öğretim sürecinde kullanılan ders materyalleri ve bu materyallerin teknolojiyle entegresi, ne kadar ileri seviyede olursa olsun, eğitimin yönlendiricisi olan
öğretmenlerin ve okul yöneticilerimizin önüne geçmesi düşünülemez. Okul yöneticilerinden beklenen en önemli rol öğretim liderliği; öğrenciler, öğretmenler ve öğretme-öğrenme süreçlerinin yanı sıra öğretim programıyla da doğrudan ilgilenen bir liderliktir.
Müdürlüğümüz, 2023 Eğitim Vizyonu kapsamında; eğitim, öğretim ve kurumsal yönetim alanlarında özellikle son üç yıldır hazırladığı projeler, eğitim programları ve yenilikçilik faaliyetleri öne çıkmaktadır. 2017 yılından itibaren uygulanmaya devam edilen “Kurumsal Değerlendirme Projesi KUDEP” ile öğrencilerimizin
akademik başarılarının artırılması ile ilgili yapılan çalışmaların yanı sıra okullarımızın
mevcut mevzuat hükümlerine göre eksikliklerini tamamlaması ve iyi uygulamaların
yaygınlaştırılması için bir sistem tasarlanmıştır. Ahi Evran Üniversitesi işbirliği ile hazırlanan; “2023 Okullarda Yönetim Vizyonu Projesi” ile tüm okul müdür ve müdür
yardımcılarına eğitim yönetimi, planlaması, etkili iletişim, okul kültür ve çatışma yönetimi, veri okuryazarlığı ve veriye dayalı yönetim, 21. yüzyıl becerileri, akreditasyon ve kalite konularını kapsayan hizmet içi eğitim seminerleri düzenlemiştir.
İlimiz okul ve kurum yöneticilerinin öğretim yılı devam ederken bir yol haritasına ihtiyaç duydukları, bunu da Bakanlığımız çalışma takviminden ve ilimiz çalışma planlarından faydalanarak yaptıkları görülmüştür. Hazırlanan “Yönetici El Kitabı”
nı yayına hazırlayan arkadaşlara teşekkür ediyor, tüm değerli yöneticilerimize kitabın
hayırlı olmasını diliyorum."

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku