Güncel

2021 Yılı Afet Farkındalık Eğitimleri Devam Ediyor

2021 Yılı Afet Farkındalık Eğitimleri Devam Ediyor

Okunma: 433

10 Şubat 2021 15:54
-A

+A

          Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığınca 2021 yılı aile, okul ve işyerlerine yönelik afete hazırlığın önemi. yaşam çevremizdeki riskler, afet ve acil durum planı, afet ve acil durum çantası, afet sırasında doğru davranış şekilleri afet ve acil durum anında ilk 6 saatin önemi, afet sigortası, bina güvenliği, tahliye ve toplanma alanları gibi konuları içeren afet bilinci, arama kurtarma, yangın, ilkyardım, gönüllülük, kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer (KBRN) tehdit ve tehlikeleri ve sivil savunma gibi konu başlıklarındaki eğitimlerle 83 milyon vatandaşımıza ulaşılması hedeflenerek “TÜRKİYE AFET EĞİTİM YILI” olarak belirlenmiş ve tüm illerde “Afet Eğitim Seferberliği” başlatıldı.
          İllerde valilerin, ilçelerde kaymakamların koordinesinde mahalli şartlar ve Covid-19 pandemi süreci seyri gözetilerek İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünce yönetilecek faaliyetler Afet Eğitimleri ve Afet Farkındalığının arttırılması ve yaygınlaştırılması hedefli olacaktır.
          Bu kapsamda İl AFAD Müdürlüğünce Belediye Başkanlığı Personellerine afet farkındalık eğitimi verildi.
          Belediye Başkanlığı Personellerine yönelik olarak gerçekleştirilen afet farkındalık eğitimlerinin 3. ve son aşaması 09.02.2021 tarihinde Neşet Ertaş Kültür Sanat Merkezinde gerçekleştirildi.
          Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının talimatları ile tüm Türkiye de eğitim seferberliği başlatıldı.
          2021 “Türkiye Afet Eğitim Yılı” sloganıyla başlayan eğitimlerimiz, ilimiz genelinde tüm kamu kurum ve kuruluşları, özel kuruluşlar, STK’ lar ve muhtarlarımızın da katılımı ile devam etmektedir.
          2021 “Türkiye Afet Eğitim Yılı” kapsamında sürdürülen afet farkındalık eğitimleri ile Bireyden başlayarak toplumun tüm kesimine, afetlerin ilk 72 saatine hazırlıklı olmaları için afete hazırlık kültürünü kazandırmak, bireylerde farkındalık yaratmak, bireylerle yaşadıkları mekânlarda alabilecekleri temel önlemleri paylaşmak, bireylerin afetlerde doğru davranış şekillerini öğrenmelerini ve uygulamalarını sağlamak, afet ve acil durum planlarının yapılmasına yönelik bilgilendirme yaparak, alınabilecek temel önlemleri paylaşmak amaçlanmaktadır.
          Deprem sonrası ilk 6 saatte yapılacakları anlatan kamu spotunun izlenmesiyle başlayan afet farkındalık eğitiminde; afet ve acil durum anında ilk 6 saatin önemi, bina güvenliği, tahliye ve toplanma alanları, KBRN tehdit ve tehlikeler, gönüllülük, afet sonrası doğru davranış şekilleri, afet çantası, afet ve acil durum planı, sivil savunma, DASK, afet sonrası ilk 72 saat, yaşam çevremizdeki riskler ve risklerin azaltılması, konularında katılımcılar bilgilendirildi.


Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku