Güncel

23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI

23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI

23 Nisan 2019 07:23
-A

+A


Bugün 23 nisan ve Kırşehir’de olduğu gibi yurt genelinde coşkuyla kutlanan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Mustafa Kemal Atatürk tarafından Türkiye'deki ve dünyadaki çocuklara armağan edilmiş özel bir gündür. Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklara armağan ettiği bu özel bayram da gelecek olan nesillerimizle birlikte velillerinde katılımlarıyla her yıl olduğu gibi bu yılda büyük bir coşku ve sevin ile birlikte kutlamalar yapılıyor. Kırşehir’de  23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 99. Yıldönümü, Bugün düzenlenecek törenlerle kutlanacak.
 Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklara armağan ettiği, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 99. Yıldönümü kutlama programı Salı günü saat 10.00’da Kırşehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Cacabey Meydanı’nda bulunan Atatürk Anıtı’na Çelenk sunma töreni ile başlayacak. Ardından saat 10:30′ da Valilik Makamına Cumhuriyet İlkokulu, Belediye Başkanlığı Makamına Gülşehri İlkokulu, İl Milli Eğitim Müdürlüğü makamına Aşıkpaşa İlkokulu’ndan temsili 2 kız 2 erkek olmak üzere temsili öğrenci ve okul müdürü ve bir öğretmen ziyaret edecek. Sırrı Kardeş İlkokulu- Ortaokulu’nda saat 11:00′ da kutlama programı düzenlenecek
 23 Nisan 1920, Türk milletinin iradesini temsil eden Birinci Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı ve Türk halkının egemenliğini ilân ettiği tarihtir.Atatürk, 23 Nisan 1924'te '23 Nisan' gününün bayram olarak kutlanmasına karar vermiştir. Bu tarihten 5 yıl sonra 23 Nisan 1929’da Atatürk bu bayramı çocuklara armağan etmiştir ve 23 Nisan ilk defa 1929 yılında Çocuk Bayramı olarak da kutlanmaya başlanmıştır. 1979'da, yine ilk olarak altı ülkenin katılmasıyla uluslararası boyuta taşıdığımız bu millî bayramımıza, ortalama olarak her yıl kırkın üzerinde ülkeden gelen ve Türk çocuklarının misafiri olan yabancı ülke çocukları da katılmaktadır. Dünya’da çocuklarına bayram hediye eden ve bu bayramı bütün dünya ile paylaşan ilk ve tek ülke Türkiye’dir.Türk milletinin gönlünde, onun bağımsızlığının sarsılmaz ifadesi olarak en önemli yeri işgâl eden 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, her yıl yurdumuzda ve yurtdışındaki temsilciliklerimizde, bütün kurumlarımızda, okullarımızda ve her evde çeşitli etkinliklerle kutlanarak millî birliğimizin kenetlenmiş ifadesini temsil etmektedir.
ATATÜRK'E GÖRE ÇOCUKLAR
Atatürk'e göre "Vatanı korumak çocukları korumakla başlar", "Çocukları her türlü ihmal ve istismardan korumalı ve onlar her koşulda yetişkinlerden daha özel olarak ele alınmalıdır." Yine Atatürk'e göre "Çocuk sevgisi bir ihtiyaçtır". İşte bu nedenledir ki hiç çocuğu olmayan Atatürk, çok sayıda manevi evlat sahibi olmuştur. Ve yine bu nedenledir ki, TBMM'nin açıldığı 23 Nisan'ın aynı zamanda "çocuk bayramı" olmasını kabul etmiştir. 23 Nisan, Atatürk'ün hamiliğini yaptığı bir Cumhuriyet kurumu olan Himaye-i Etfal Cemiyeti'nin öncülüğünde zamanla önce fiilen, sonra resmen bir "çocuk bayramı"na dönüşmüştür. TBMM'nin açıldığı tarih olan 23 Nisan 1920 gününü Mustafa Kemal Atatürk Ulusal egemenlik bayramı olarak tayin etmiş, daha sonradan bu bayramı ülke yönetiminde söz sahibi olarak gördüğü yarının büyükleri çocuklara armağan etmiştir. Bu yönüyle de önderimiz Mustafa Kemal Atatürk dünya liderleri içerisindeki emsalsiz lider kimliğini ortaya koymuştur. Zira liderimiz Mustafa Kemal Atatürk bir sözünde: "Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı, bir mutluluk parıltısısınız! Memleketi asıl aydınlığa boğacak sizsiniz. Kendinizin ne kadar mühim, kıymetli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şeyler bekliyoruz." demiştir. Bu vesileyle yaptıkları ve ortaya koydukları ile bu güzel günleri bize armağan eden Ebedi Şefimiz Mustafa Kemal Atatürk'ü saygı ile anıyoruz.

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku