Güncel

3 MAYIS TÜRKÇÜLÜK GÜNÜ

3 MAYIS TÜRKÇÜLÜK GÜNÜ

4 Mayıs 2018 07:39
-A

+A


            Kırşehir Türk Ocağı Reisi Yönetim Kurulu Adına açıklama yapan   Süleyman Doğan  yaptığı açıklamada;"                                                                
Türkçe düşünenler, Türkçe konuşanlar, sevdaları, rüyaları, duaları Türkçe olanlar. 3 Mayıs Türkçüler bayramı münasebetiyle düzenlemiş olduğumuz toplantımıza hoş geldiniz diyor, sizleri saygıyla selamlıyorum.
Kıymetli misafirlerimiz,
Bilindiği gibi 3 Mayıs 1944 olaylarının yıl dönümü, Türkçüler bayramı olarak kutlanmaktadır.
3 Mayıs 1944, Türk topraklarında yok edilmek istenen Türkçü düşüncenin şaha kalktığı sembol gündür. Geçtiğimiz asrın ilk Türkçü Başbuğu Mustafa Kemal ATATÜRK’ün inkılâpları ve hizmetleri ile Türk Kültürü temelleri üzerinde yükselen Cumhuriyetimiz, 1944 Baharında Sovyet rüzgârının da etkisi ile Türk kimliğinden uzaklaştırılmak istenmiştir.
Türk’ü köksüzleştirme hareketine dur deme yürekliliğini gösteren Nihal Atsız ve dava arkadaşları mahkeme ve hapislere düşürülmüş, Komünist Sabahattin Ali – Türkçü Atsız davası Irkçı-Turancı davasına dönüştürülerek onların şahsında Türkçülük yargılanmıştır.
3 Mayıs 1944’te Ankara sokakları, daha önce hiç şahit olmadığı Milliyetçi refleksin gösterilmesine sahne olmuş, Türkçü Gençler, fikir büyüklerini yalnız bırakmamıştır. Yüzlerce Türkçü genç, Hükümetin talimatıyla tutuklanarak çeşitli işkencelere maruz bırakılmıştır. Tutuklananlar arasında önemli Türkçü aydın ve askerler de vardır. Necdet Sancar, Remzi Oğuz Arık, Reha Oğuz Türkkan, Fethi Tevetoğlu ve Alparslan Türkeş gibi nice vatan evladı 1949’a kadar sürecek işkence, tahkikat ve esarete tabii tutuldular.
Fakat 3 Mayıs hareketi Türk Gençliğinin yüreğinde taşıdığı Türklük ateşini söndürmemiş aksine daha da parlatmıştır.  Irkçılık-Turancılık davasının gerekçelerinden biri olarak gösterilen Hüseyin Nihal Atsız- Sabahattin Ali davasının 3 Mayıs 1944 tarihli duruşmasından sonra yaşanan  “Ankara Yürüyüşü”‘nü anmak amacıyla, ilk defa 3 Mayıs 1945 tarihinde, Tophane Askerî hapishanesinde Nihal Atsız, Zeki Velidi Togan, Nejdet Sançar ve Reha Oğuz Türkkan başta olmak üzere 10 mahkûm tarafından kutlanmıştır. Daha sonraki senelerde de devam eden toplantılar, Türkçülük Günü (Bayramı) adını almıştır.
Yılda bir defa da olsa Türklük ve Türkçülük dava ve kaygıları olan insanları bir araya getirmeye sebep olan bu gün bizler için çok önemli ve özeldir.
Değerli arkadaşlar, 21. yüzyıl maalesef, genelde insanlık ve milletimiz, özelde ise yurdumuz ve milletimiz açısından sıkıntılarla dolu bir şekilde başlamıştır. Küresel sömürünün doymak bilmeyen iştahı dünyanın her yerini özellikle İslam coğrafyasını kan ve gözyaşı gölüne çevirmiştir. Kuzey Irak’ta bin yıllık Türk yurdu olan Musul ve Kerkük başta olmak üzere emperyalistlerin ve kuklalarının insafına terk edilmiş kaybedilme noktasına gelmiştir. Ahıska Türkleri hala yurtsuzluğun mutsuzluğunu yaşamaktadır. Karabağ Türkleri öz yurtlarında yurtsuzluğun acısıyla kıvranmaktadır. Doğu Türkistan’da Çin zulmü sürerken, Kırım yeniden kanatılan bir yara olarak karşımızda durmaktadır. Kırım, Türk memleketi  olmaktan çıkartılmaya çalışılıyor! Hangi sebep ve ihtiyaçla söylendiğine akıl sır erdiremediğimiz “Acıları anlama” jesti Ermenileri bile şaşkına çevirmiştir.
Bu her yönüyle acı ve hüzün veren durumdan kurtulma çareleri arayan Türk milliyetçileri moral ve güven tazeleme adına, Türklük kurultaylarına ev sahipliği yapmış bu soylu dağın eteklerinde soylu sevdamızın çağrısına uyup toplandık.
Bizleri bir araya getiren bu kutlu günü, 3 Mayıs Türkçüler Bayramı’nı kutluyor, binlerce yıllık Türklük ülküsünü edebiyatla, teknolojiyle, yöneticilikle, hoşgörüyle, savaşla, sevgiyle, mücadeleyle, hayatıyla, beyniyle bu günlere taşıyan adlı-adsız bütün ülkü devlerini rahmet ve minnetle anıyorum. Teşriflerinizden dolayı hepinize teşekkürlerimi sunar, gecenizin güzel geçmesini temenni ederim.
VARLIĞIMIZ TÜRK VARLIĞINA ARMAĞAN OLSUN.
NE MUTLU TÜRK’ÜM DİYENE!"yer verdi.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ALINTI YAZARLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku