Güncel

ADALET BAKANLIĞI KISA FİLM YARIŞMASI "Önce adalet; önce insan!"

ADALET BAKANLIĞI KISA FİLM YARIŞMASI "Önce adalet; önce insan!"

Okunma: 837

20 Kasım 2020 14:21
-A

+A

         Adalet Bakanlığı "Önce adalet, önce insan!" sloganıyla kısa film yarışması düzenliyor. Son başvuru tarihi 28 Şubat 2021 olan yarışmanın sonuçları 30 Nisan 2021’de açıklanacak.
        Adalet Bakanlığı; adalet, vicdan, hukukun üstünlüğü, insan hakları gibi kavramların sinemanın özgün diliyle ortaya konulması için kısa film yarışması düzenliyor. “Önce adalet, önce insan!” sloganıyla düzenlenen kısa film yarışmasında sinemacılar adalet kavramının, insan ve toplum vicdanındaki yansımalarını sinemacı gözüyle yorumlayacaklar.
        Kırşehir Adliyesi internet sayfası üzerinden Adalet Bakanlığı "Önce adalet, önce insan!" sloganıyla kısa film yarışması düzenleneceğini duyurdu.
        Kırşehir Adliyesi tarafından yapılan duyuruda öncelikli olarak yarışmaya katılım için herhangi bir şart bulunmadığı, isteyen herkesin yarışmaya katılabileceği, son başvuru tarihi 28 Şubat 2021 olarak belirlenen yarışmada dereceye giren çalışmalar 30 Nisan 2021 günü kamuoyu ile paylaşılacak ve ödüller yine aynı gün verileceği, yarışmada birinciye 50 bin TL, ikinciye 40 bin TL, üçüncüye ise 30 bin TL ödül verileceği bilgisi verildi.
        Kısa film yarışmasına katılmak isteyen yarışmacılar öncelikli olarak yarışmaya katılacakları filmin çekimlerini 1 Ocak 2020 tarihinden sonra yapmış olmaları gerekiyor.
       Yarışmaya katılacak filmler en fazla 40 dakika uzunluğunda olacak ve yarışmaya animasyon filmler de katılabilecek. Yarışmaya katılan filmlerde Türkçe dışındaki diller için Türkçe alt yazı kullanılması şartı bulunuyor.
Yarışmanın jüri üyeleri arasında İsmail Kılıçarslan, Murat Çeri, Mustafa Çiftci, Tarık Tufan gibi isimler bulunuyor. Jürinin başkanlığını ise ünlü yönetmen ve yapımcı Derviş Zaim yapacak.
Kırşehir adliyesi tarafından yarışmaya dair şu bilgiler kaydedildi:
         "Adalet haklıyla haksızın ortaya çıktığı en hassas terazidir. Adalet hakkı sahibiyle buluşturmanın yoludur. Adalet devletin temel sütunu, milletin en büyük güvencesidir.
        Adalet Bakanlığı olarak daima el üstünde tuttuğumuz adalet, vicdan, hukukun üstünlüğü, insan hakları gibi kavramların sinema penceresinden, sinemanın özgün diliyle de ortaya konulmasını önemli buluyor, bu amaçla "önce adalet, önce insan" temalı bir Kısa Film Yarışması düzenliyoruz. Adalet kavramının, insan ve toplum vicdanındaki yansımalarının sinemacı gözüyle aktarılmasını önemli görüyoruz.
       Önce adalet, önce insan. Bu nedenle insan için adalet diyoruz; çünkü adalet var oldukça insan da onuruyla ve izzetiyle var olacaktır.
        Millet ve medeniyet olarak, adaletin sadece kanun metinleriyle değil, aynı zamanda öncelikle hür akıl ve vicdanda da tecelli etmesi gerektiği düşüncesine inanan taraftayız. Bu kapsamda, 1 Ocak 2020 tarihinden sonra çekilmiş kısa filmleri bekliyoruz, sinemaya emek verenleri ve vermek isteyenleri yarışmamıza davet ediyoruz. Yarışmaya, son başvuru tarihi 28 Şubat 2021 olarak belirlenmiştir. Dereceye girecek çalışmalar 30 Nisan 2021 günü kamuoyu ile paylaşılacak ve ödüller yine aynı gün takdim edilecektir.
YARIŞMA ŞARTLARI NELER?
a.Filmler en fazla 40 dakika uzunluğunda olmalıdır. (Animasyon şeklinde hazırlanmış filmler de yarışmaya başvurulabilir.)
b.Gösterim/  Başvuru kopyaları DCP (flat ise 1920xl080px, scope ise 2048x858px) ve/ya video (Quicktime Uncompressed ya da H264 codec'li MP4) formatta hazırlanmalıdır.
c.Filmle ilgili teknik jenerik bilgileri (künye) bulunmalıdır, ç.Katalogda yer alacak Türkçe ve İngilizce kısa özet (elektronik ortamda) gönderilmelidir.
d.Pressbook, elektronik basın dosyası vb. diğer malzemeler (varsa) gönderilmelidir.
e.Filmden fotoğraflar (yüksek çözünürlükte, elektronik ortamda) gönderilmelidir.
f.Yönetmeninin fotoğrafı (yüksek çözünürlükte), kısa biyografisi ve filmografisi (elektronik ortamda) gönderilmelidir.
g.Filmler 1 Ocak 2020 tarihinden sonra çekilmiş olmalıdır.
ğ.Filmler, Adalet Bakanlığı adına koordinasyon görevini yürütecek olan Eğitim Dairesi Başkanlığına elden teslim, iadeli taahhütlü posta veya kargo yoluyla, son seçenek olarak indirme linki göndermek suretiyle gönderilebilir.
KATILIM KURALLARI
a.Katılımcı    olmak için herhangi bir şart bulunmamaktadır, herkes katılabilir.
b.Yarışmaya katılan filmlere herhangi bir katılım veya gösterim ücreti ödenmez.
c.Yarışmaya  katılım için, filmin yasal sahibi olan yapımcının başvurusu gerekmektedir. Yapımcı, yönetmen ve senaristin 1 Adet, TC kimlik numarasının, açık iletişim adreslerinin bulunduğu fotoğraflı özgeçmişi filmle birlikte teslim edilmelidir.
ç.Filmlerle ilgili hukuki sorumluluk yapımcıya aittir. Filmlerde kullanılan ses, görüntü, efekt gibi unsurlarla ilgili telif ve temin sorumluluğu yapımcıya aittir. Yapımcı filmle ilgili olarak hukuki hakkını gösterir belgeyi başvurusuna ek olarak yapacaktır. Filmlerde gerçek ve tüzel kişilerin hakları korunmalıdır. Diğer yandan eserlerde ele alınan konuların hukuka aykırılık teşkil etmemesi gerekmektedir.
d.Türkçe dışındaki diller için Türkçe alt yazı kullanılması gerekmektedir.
e.Jüri  üyeleri kendi eserleriyle yarışmaya katılamazlar. Jüri üyelerinin birinci derece yakınları da yarışmaya katılamazlar. Başvuru halinde filmler değerlendirme dışı bırakılacaktır.
f.Yapımcının, başvuru tarihi ardından vefatı durumunda, eser dereceye girerse yasal mirasçıları ödülü alırlar.
g.Adalet Bakanlığı, ilk 10'a girecek filmler için gerekli gördüğünde yapımcıya uygun gördüğü gösterim ücretini ödemek kaydıyla, 1 yıllık süre ile gösterim hakkını kullanabilir. Yapımcı kendi haklarını bu süre zarfında kullanabilecektir.
ğ.Adalet Bakanlığı gerekli hallerde ve uygun göreceği ücret karşılığında ilk 10'a girecek filmlerden süresiz olarak, kurumun tanıtım ve reklamlarında kullanmak üzere kare ve kesitleri alabilir.
h.Adalet Bakanlığı yarışmada dereceye girecek eserlerle ilgili olarak; süresiz bir şekilde kendi teşkilatı, birimleri, ilgili ve bağlı kurumlan, adliyeler, yüksek yargı organları için uygun gördüğü yerlerde kar amacı taşımayan gösterim kararları alabilir. Bakanlık bu filmlerden süresiz olarak, kurumun tanıtım ve reklamlarında kullanmak üzere kare ve kesitleri alabilir. Tüm bunlar için yeni bir izin gerekmeyeceği gibi, mali bir yükümlülük de doğmaz. Bu süreçlerde yapımcı veya yapımcılar filmle ilgili olarak eş zamanlı olarak gösterim hakkına sahiptir.
ı.Yarışmaya başvurmak, ilanda yer alan tüm şartların (belirtilen ve belirtilmeyen tüm hukuki sorumlulukların) kabul edilmesi anlamına gelecektir."

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku