Güncel

Afet Farkındalık Eğitimleri devam ediyor

Afet Farkındalık Eğitimleri devam ediyor

Okunma: 461

6 Ocak 2022 17:14
-A

+A

 Kırşehir AFAD İl Müdürlüğü tarafından Mucur Hayrettin Ekim Huzurevindeki yaşlılar ziyaret edilerek çalışanlarına eğitim verildi
Mucur Hayrettin Ekim Huzurevi çalışanlarına yönelik “Temel Afet Bilinci Eğitimi” Kırşehir AFAD eğitmenleri tarafından verildi. Eğitimde olası afetlere karşı alınacak tedbirler, afet ve acil durumlarda yapılacaklar ve afet sonrası neler yapılacağı anlatıldı.
Kırşehir İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü Afetlere Hazır Kırşehir ve Türkiye İçin Çalışmalarını Sürdürüyor.
Özel Gülbahçe Anaokulunda ki Miniklere 'Afet Farkındalık Eğitimi' Verildi
Kırşehir AFAD İl Müdürlüğü Afet yaşanmadan evvel çocuklara afet bilincini aşılamak için ve afet kültürünün oluşması amacıyla okullarda eğitime devam ediyor.
Çocukları afete karşı bilinçlendirirsek toplumumuzda, sonraki nesillerde afet kültürü oluşturma imkânımız olacaktır. Gerçekleştirilen eğitimde öğrenciler uygulamalı olarak deprem öncesi, deprem anı ve deprem sonrası; okulda, evde ve açık alanlarda neler yapmaları gerektiği konusunda bilgilendirildi.
Temel Afet Bilinci Eğitimi
Kendimizi ve çevremizdekileri gelecek bir afete hazırlamak için, afet bilincini yükseltmek, alınacak önlemlerle afet riskinin azaltılacağı bilgisini yaymak amaçlanmaktadır.
EĞİTİM SÜRESİ: 4 Saat (20 -25 kişilik gruplar halinde)
KAPSAM
Afetin tanımı
Doğal afetler nelerdir?
İnsan kökenli afetler nelerdir?
Afetin büyüklüğünü etkileyen faktörler nelerdir?
Afetlerin özellikleri ve sonuçları nelerdir?
1- Zarar azaltma
2- Hazırlıklı olma
3- Olaylara müdahale
4- İyileştirme
Afet Farkındalık Eğitimi
Eğitimin Amacı: Başta deprem olmak üzere ülkemizde sıkça görülen afetlere yönelik olarak, afetlerin öncesi, sırası ve sonrasında yapılacak doğru davranışları bireylere kazandırmak.
Hedef Kitle: Toplumun tamamı
Eğitimin Süresi: 1 saat
Ön Koşul: Yok
Ölçme ve Değerlendirme: Yok
Sertifikasyon: Katılım Belgesi
Eğitimde Yer Alan Konular:
Temel Bilgi ve Kavramlar, Afet Öncesi Yapılması Gereken Hazırlıklar, Afet Sırasında Doğru Davranış Şekilleri, Afet Sonrası İlk Anlar, Yangın, Tahliye
 Afet Bilinci Eğitmen Eğitimi
Eğitimin Amacı: Başta deprem olmak üzere ülkemizde sıkça görülen afetlere yönelik olarak, afetlerin öncesi sırası ve sonrasında yapılacak doğru davranışların halkımıza ve öğrencilerimize kazandırılmasında rol alacak personeli "Afet Bilinci Eğitmeni" olarak yetiştirmek.
Hedef Kitle: AFAD personeli, İl Afet ve Acil Durum Müdürlükleri ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan personel, STK ve Gönüllüler.
Eğitimin Süresi: 3 gün (24 ders saati)
Ön Koşul: En az önlisans mezunu olmak veya herhangi bir yüksek öğretim kurumuna devam ediyor olmak.
Ölçme ve Değerlendirme: Ön test- son test ve sınav
Sertifikasyon: Afet Bilinci Eğitmen Sertifikası
Eğitimde Yer Alan Konular:
Temel Bilgi ve Kavramlar, Afet Öncesi Yapılması Gereken Hazırlıklar, Afet Sırasında Doğru Davranış Şekilleri, Afet Sonrası İlk Anlar, Yangın, Tahliye, İlk Yardım, Psikolojik İlk Yardım, TAMP (Türkiye Afet Müdahale Planı), AHATES (Afete Hazır Türkiye İzleme ve Değerlendirme Sistemi), Eğitmen Becerileri ve Sunum Teknikleri

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku