Güncel

AHİ ÇARŞISI SESSİZLİĞE BOĞULDU

AHİ ÇARŞISI SESSİZLİĞE BOĞULDU

21 Mart 2020 15:15
-A

+A

       Corona Virüs dünyayı etkisi altına alırken  ülkemizde de alınan önlemler giderek artıyor. Kırşehir Ahi Çarşısı sessizliğe boğuldu. Önlemler kapsamında esnaf geçici süreliğine dükkanlarına kilit vurup, kepenk indirdi.
        Ahi çarşısı esnaflarından kimisi işyerlerini açarken bir çok iş yeri açılmıyor. Esnafların gazetemize verdiği röportajda; “Normal günlerde zaten çarşımızın çok bir müşterisi yoktu buradaki esnafın kendi çevresinden olan müşterileri ile ayakta duruyordu. Corana Virüs nedeni ile alınan tedbirlerle tamamen Ahi çarşısı sessizliğine terkedildi. Zor günler geçiriyoruz, bugünler elbet bir gün Allah’ın izni ile bitecek diyen esnaf her şeyden önce sağlık diyoruz ve Corana Virüs ile mücadelemize devam edeceğiz dedi.
Esnaf;”Bizleri en çok düşündüren kiralarımız ve vergilerimiz, hiç siftah yapmadan  işyerlerimize kilit vurup gidiyoruz, bizler günlük kazancımızla ayakta duran bir esnafız. Esnaf olarak tek dileğimiz bu zorlu süreci en düşük kriterlerle atlatıp tekrar eski günlerimize dönmek olacak. Umudumuzun olmadı bir güne bile bile yine de iş yerlerimizi açıyoruz bir çok esnaf arkadaşımız hiç açmıyor çünkü bilinen bir şey var ,o gün gelip iş yerinde olsa dahi siftahı olmadan günü bitirecek ”dedi.
         Kırşehir sokakları bomboş vatandaşların kendi tedbirleri için sokağa çıkmadığı şehirde cadde ve sokaklar bomboş kaldı. Normal günlerde iğne atsan yere düşmeyen görüntülerin yaşandığı ilimizde zorunlu olarak dışarı çıkanlar ve bir kaç mecburi hizmet veren esnaf dışında deyim yerindeyse kimse kalmadı. Ortaya çıkan görüntüler ise adeta hayalet şehri andırdı.
Son zamanların en sakin günlerinden birinin yaşandığı ilimizde  vatandaşlar durumun ciddi olduğunu devletin aldığı önlem ve tedbirleri uygulamanın artık zorunlu bir hal olduğunu söyledi. Birçok esnaf İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan ek genelgeye uyarak kepenk indirdi, kapılarına kilit vurdu. Bomboş kalan sokaklarda seyyar simit satarak geçimini sağlamaya çalışan İrfan Çakı, “Ben tezgah kapatmadım, ben açıyorum her zaman. Çekinmiyorum, temizliğine dikkat ettikten sonra bir şeyden korkmayacaksın. Sokağa çıkmayanlar da her şeye dikkat edecek. Temizliğine dikkat ettikten sonra, bu virüs olayı gelip geçecek. Yani 1-2 ay sonra bir şey kalmayacak, bunlar da unutulacak. Kuş gribi, domuz gribi gibi unutulacak” şeklinde konuştu.

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku