Genel

Ahi Evran'ın vefatının 760'ıncı yılı dolayısıyla mevlit okutuldu

Ahi Evran'ın vefatının 760'ıncı yılı dolayısıyla mevlit okutuldu

Okunma: 637

3 Nisan 2021 15:19
-A

+A

 

Kırşehir'de Ahi Evran-ı Veli'nin vefatının 760'ıncı yılı dolayısıyla mevlit okutuldu.
'Ahi Evran Yılı' etkinlikleri kapsamında, Ahi Evran Camisi'nde mevlit okutularak Kırşehir Müftüsü Mehmet Yaman tarafından dua edildi. Mevlit programı sonrası Vali İbrahim Akın yaptığı açıklamada, UNESCO'nun Ahi Evran Veli'yi 2021 tanıtım programı kapsamına aldığını ve Cumhurbaşkanlığı genelgesiyle bu yılın 'Ahi Evran Yılı' olarak ilan edildiğini bu kapsamda Ahi Evran Veli'nin yaşadığı, türbesinin bulunduğu Kırşehir'de ve ülke genelinde çeşitli etkinlikler düzenlendiğini belirtti.
Vali Akın, konuşmasında; "Ahi Evran Veli'yi anma ve Ahilik prensiplerini Türkiye ve dünya genelinde tanıtmak için hem yurt içinde hem de dışında bir dizi etkinlik yapılıyor. Ahi Evran Kardeşlik Ormanı'na fidan dikimi yaptık. Vefatının 760'ıncı yıl dönümünde müftülüğümüzün organizasyonunda merkez camilerimizde mevlit programı icra edildi" dedi.
Bu kapsamda Ahi Evran Veli'nin yaşadığı, türbesinin bulunduğu Kırşehir'de ve ülke genelinde çeşitli etkinlikler düzenlendiğini belirten Akın, şöyle konuştu:
"Hem UNESCO tanıtım programında yer alması hem de sayın Cumhurbaşkanımızın 2021 yılının Ahi Evran Yılı olarak kutlanması yönündeki talimatları doğrultusunda, Ahi Evran Veli'yi anma ve Ahilik prensiplerini Türkiye ve dünya genelinde tanıtmak için hem yurt içinde hem de dışında bir dizi etkinlik yapılıyor. Biz de ilimizde bu etkinlikler çerçevesinde geçtiğimiz günlerde oluşturulan Ahi Evran Kardeşlik Ormanı'na fidan dikimi yaptık. Bugün de vefatının 760'ıncı yıl dönümünde müftülüğümüzün organizasyonunda merkez camilerimizde mevlit programı icra edildi. Cuma günü olması da ayrı bir anlam kattı. Biz de Ahi Evran Camisi'ndeki mevlit programında dua ettik. Ahi Evran Veli'ye, Fatma Bacı'ya, Ahiliğe emeği geçenlere Allah'tan rahmet diliyoruz."
Ahi Evran Camisi'ndeki mevlit programına AK Parti Kırşehir Milletvekili Mustafa Kendirli, Ticaret İl Müdürü Mahmut Dalgalı, Kırşehir Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk, siyasi parti il başkanları, daire müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Şehir merkezindeki diğer camilerde de düzenlenen mevlit programlarının ardından vatandaşlara 'Ahi helvası' dağıtıldı.
 
 
 

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku