Güncel

Ahi Evran Külliyesi Çürümeye Terk Edildi

Ahi Evran Külliyesi Çürümeye Terk Edildi

15 Haziran 2020 16:01
-A

+A

 
2012 yılında Ahi Evran Külliye inşaatına başlanan çalışma son aşamasında gelindi ve uzun yıl süren Ahi Evran Külliye kendi kaderine terk edildi. Çürüme, bakımsızlık ve trilyonlarca harcanan para heba ediliyor. İç Anadolu’nun ilk külliyesi Ahilik teşkilatının merkezi Kırşehir’e yakışmadı. Ahi Evran Külliye ‘si , Kırşehir eski  AK PARTİ Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci döneminde başlamış ve zanaatkarlar çarşısı, kütüphane, Ahilik Araştırma Merkezi gibi yerlerin de bu etapta bitirileceğini belirten Bahçeci, seçim sonrası tüm çalışmaların durması tepkilere yol açtı. Kırşehir esnafı, Ahi Evran Külliyesine yüksek miktarda yatırım yapıldı ve çalışmaların sonuna gelinmesine rağmen halen faaliyete geçirilmemesi Ahilik merkezi olan Kırşehir'e yakışmayan bir gösterge olduğunu belirttiler.
Yaşar Bahçeci," Ahi Evran Külliyesi ile bir tohum ekildi. İnanıyorum ki sabırla çalışırsak külliye bittiğinde ve Ahilik Kanunu da çıktığında, ahilik Türkiye'mizin en önemli teşkilatlarından biri olarak geçmişte olduğu gibi yine çok önemli bir işlev kazanacaktır" demişti.
Vatandaşlar artık Ahi Evran Külliye bir an önce faaliyete geçmesini gerektiğini bildirirken Yüzyıllardır Ahilik kültürünün merkezi olan Kırşehir’de Ahilik kültürünün gelecek nesillere aktarmak, Ahilik felsefesini yaşatmak için başlatılan projedir. Memleketimiz için ve esnaf için beklenen sürecin  bir an evvel bitmelidir. Ahi Evran Külliyesinin  çalışmasının  büyük bir bölümü bitmesine rağmen akıbeti hakkında Kırşehir CHP Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu’ndan açıklama  beklediklerini dile getirdiler.
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku