Güncel

AHİ EVRAN KÜLLİYESİ DESTEK PROTOKOLÜ İMZALANDI

AHİ EVRAN KÜLLİYESİ DESTEK PROTOKOLÜ İMZALANDI

13 Haziran 2018 07:12
-A

+A


Ahi Evran Külliyesi Destek Protokolü İmza törenine Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, Gümrük Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih çiftçi, Vali İbrahim Akın, Kırşehir Milletvekili Mikail Arslan, Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, AK Parti Kırşehir Milletvekilleri adayları Mustafa Kendirli ve Necmettin Erkan, TESKOM Başkanı Abdülkadir Akgül, TOBB adına Arif Parmaksız, TESK adına Fevzi Apaydın, Gümrük Ticaret Bakanı Müsteşarı Cenap Aşçı, Gümrük Ticaret Bakanlığı Müsteşar Yrd. İsmail Yücel, Kırşehir Ticaret Odası Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Esnaf Sanatkarlar Odası Başkanı Bahamettin Öztürk ve çeşitli sivil toplum örgütleri temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.
Ahi Evran Külliyesi Destek Protokolü imza töreninde ilk olarak açılış konuşmasını yapan Başkan Yaşar Bahçeci şunları söyledi.“İnşallah esnaflıktan gelen milletvekilimiz Mustafa Bey ve Esnaf Genel Müdürlüğü yapmış milletvekilimiz Necmettin Bey Ahilik felsefesini çok daha ilerilere taşıyacağız.”
“Bugün Kırşehir’imiz için çok önemli bir gün. Bizleribu önemli günde yalnız bırakmayan tüm hemşerilerime teşekkür ediyorum. Kırşehir’i sadece ülkemizde değil tüm dünyada ileriye taşıyacak, ilimizin en önemli değeri şüphesiz ki Ahiliktir. 2012 yılında yapıma başladığımız Ahi Evran-ı Veli Külliye projemize devam edebilmek için bugün bir protokol imzalayacağız.
Ahilik kadim ve dinletimizin en önemli taşlarından bir tanesidir. Hem önemli bir esnaf teşkilatı olması açısından hem de bu toprakları bize kalıcı vatan kılması noktasından. Sivil toplum vezanaatkârlık her açıdan işlev görmüştür. Şehrimizde de meftun olan çok önemli bir değerimiz Ahi Evran’ın bu felsefesini gelecek nesillere aktarabilmek, anlatabilmek bu değerlerle tekrar toplumu biraraya getirebilmek için bu Külliye’nin inşası son derece önemli. Dönemin Gümrük ve Ticaret Bakanı Sayın Hayati Yazıcı’ya bu projeyi ilk götürdüğümüz de onun heyecanı bizi de çok mutlu etmişti. Ve o gün bu projenin başlangıcına bütün STK’larımızla, Sivil Toplum Örgütlerimizle birlikte karar verilmişti. Ben bugün geçtiğimiz günlerde aramızdan ayrılan Ahi Babamız Mustafa Karagüllü’yü de rahmetle, minnetle anıyorum. O da gerçekten ömrünü Ahiliğe adamış çok önemli bir insandı.
İnşallah bu külliyenin bitmesiyle birlikte Ahilik çok önemli bir evreye geçmiş olacak. Tabi bunun yanında Ahi Evran Vakfı kanununun çıkması ile birlikte sorumluluk tamamen Vakfa geçecek buda önemli bir adım olacaktır. İşte burada bu kanunun çıkmasında desteklerini esirgemeyen Gümrük Bakanımıza teşekkür ediyorum. Milletvekili adaylarımızdan Necmettin beyin Ahilikten sorumlu olan Esnaf ve Sanatkârlar Genel Müdürlüğü yapmış olması da bizler için bir şans.  İnşallah esnaflıktan gelen milletvekilimiz Mustafa Bey ve Esnaf Genel Müdürlüğü yapmış milletvekilimiz Necmettin Bey Ahilik felsefesini çok daha ilerilere taşıyacağız.
“Bana göre günümüzün gerçek, büyük, yaşayan Ahisi Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dır…”
Maddi destekleriyle bize her zaman katkı sağlamış olan TOBB, TESKOM ve TESK’ede sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. TOBB’un bugüne kadar 17 milyon, TESKOM’un9 milyon TESK’in de 6 milyon lira katkısı oldu. İnanıyorum ki bugün imzaladığımız protokolle birlikte bu katkı daha da ileriye taşınacak. Bu zamana kadar Bakanlarımız mevzu Ahilikse, Ahi Evran Külliyesi ise taşın altına elimizi koyarız dediler. Sizlerin huzurunda Sayın Bakanımıza bu protokolün yapılmasında, Ahi Evran Külliyesi projesinine verdiği ciddi katkıdan dolayı tüm Kırşehirliler adına tekrar sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Ve tabiki teşekkürlerin en büyüğünü de projemizin başlangıcından bugüne kadar Ahiliğe çok kıymet vererek,  projemize destekleyen, hemen hemen her konuşmasında Ahilikten bahseden Sayın Cumhurbaşkanımıza etmek istiyorum. Bana göre günümüzün gerçek, büyük, yaşayan Ahisi Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dır. Onun da bu katkılarını hiçbir zaman unutmayacağız. İnşallah hedefimiz bu müzeyi, zanaatkârlar çarşısını tamamlayarak Ahiliği en güzel şekilde tanınır hale getirmek.
Başkan Bahçe’nin ardından Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, Kırşehir bana göre bozkırın ortasında parlayan yıldızlardan birisi diyerek açılış konuşmasında şunları söyledi.
“Ahilik; esnaflarımızın memleket sevdasıyla bütünleşmesine, usta çırak ilişkisiyle yetişmesine ve kaliteli hizmet sunmasına fırsat verir…”
“Kırşehir bana göre bozkırın ortasında parlayan yıldızlardan birisi, Türkiye’ninçok önemli bir şehri.Kırşehir’in büyümesine, gelişmesine baktığımız zaman Türkiye’nin gelişmesi ve büyümesini görebiliriz. İnşallah önümüzdeki dönemde gerek termal kaynakları ile gerek enerji alanındaki, maden alanındaki potansiyeliyle, gerek hayvancılık potansiyeliyle, çok kritik bir ulaşım noktasında yer alması ileve sanayisiyle kendinden çok söz ettirecek. Bugün aynı zamanda Gümrük Müdürlüğü Binasını açtık Kırşehir’imizde. Şehrimize hayırlı uğurlu olsun. İnşallah sanayisinin gelişimine, üretimin artmasına, ihracatın artmasına, dış ticaretin geliştirilmesine önemli katkılar sunacak.
Kırşehir deyince aklımıza esnafların piri Ahi Evran-ı Veli Hazretleri geliyor. Atalarımızın temellerini attığı,Anadolu’nun bağrından çıkan bu teşkilatı kurucusu Ahi Evran’a borçluyuz. Bu gelenek ve kültür; esnaflarımızın memleket sevdasıyla bütünleşmesine, usta çırak ilişkisiyle yetişmesine ve kaliteli hizmet sunmasına fırsat veren bir teşkilattır. Biz esnafımızı büyütüp tüccar, tüccarımızı büyütüp sanayici, sanayicimizin de büyütüp ihracatı yapma noktasına gelmesini hedefliyoruz.
 
Değerli Kırşehirliler;24 Haziran’da çok önemli bir seçime gireceğiz. Türkiye olarak sizler bir karar vereceksiniz. Bugün esnafların Piri Ahi Evran-ı Veli Hazretleri’nin memleketindeyiz. Sizlere soruyorum; büyük ustaya mı, baş ustaya mı memleketi teslim edeceksiniz? Yoksa çırak olup olamadıkları bile tartışmalı olanlara mı? Artık sözde kararda sizde! Ahilikte bir söz vardır pabucunu dama atmak… İnanıyorum ki 24 Haziran’da birilerinin pabucu dama atılacak.
Değerli arkadaşlar Türkiye 2017 yılında 7.4 oranında büyüyerek, muhteşem bir başarı yakaladı. 2016 yılında ki darbe girişimine rağmen, ülkemize karşı oynanan oyunlara rağmen, engellemelere rağmen 2017’de muhteşem bir büyüme rakamını yakaladık. G20 içerisinde en fazla büyüyen ülke konumuna geldik. O rakamlara büyüme hormonu diyenler,şişirme diyenler; 2018’de açıklanan büyüme rakamları karşısında ne diyecekler doğrusu merak ediyoruz. Ama siz merak etmeyin; usta iş başında olduğu sürece, biz ne operasyonları pabuç bırakırız, ne algı operasyonlarına pabuç bırakırız, ne de Allah’ın izniyle teröre pabuç bırakırız!  Biz Türkiye’yi büyüttükçe, halkımızın refahı da artmaya devem edecek. Bakınız bugünden itibaren bayram ikramiyelerini almaya başladı. Emeklimiz bu parayı her iki bayramda da alacak. Dolayısıyla Türkiye’yi büyütmek, Türkiye’yi geliştirmek daha fazla insanımıza iş, aş ve istihdam sağlamak en büyük önceliklerimizden birisi. Ve bunun içinde esnaf ve sanatkârlarımıza gerçekten çok önemli destekler sunduk. Kredi faizlerinin %18’leri 20’leri bulduğu dönemlerde esnaf ve sanatkârlarımızın en fazla %5’le kredi kullanmaları gerçekten önemli bir destek. Ve yine önemli desteklerden birisi 2018-19’dan itibaren yaklaşık 750 bin esnafımızdan vergi almayacağız. 750 bin esnafımızdan 2019’dan hiç vergi almamış olacağız. Esnaf kardeşlerimiz için atmış olduğumuz adımları sürdüreceğiz.
 Değerli Kırşehirliler içerisinde bulunduğumuz bu Külliye Kırşehir’in sembol yapılarından birisi olacak. Şunu da unutmayalım burada her bir kardeşimizin emeği var. Özellikle de en baştan beri hiçbir desteğini esirgemeyen ve bu projeyimaddi manevi olarak sahiplenen bir Cumhurbaşkanımızın desteğini unutamayız. Bu nedenle buradan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a da büyük bir teşekkür ediyorum.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ALINTI YAZARLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku