Güncel

AHİLİK KÜLTÜRÜNÜ GELECEĞE NASIL TAŞIYABİLİRİZ?

AHİLİK KÜLTÜRÜNÜ GELECEĞE NASIL TAŞIYABİLİRİZ?

Okunma: 212

31 Ekim 2020 15:10
-A

+A

       Ahilik Araştırma Merkezi Eski Müdürü Tarihçi Yazar Kazım Ceylan, geçmişten günümüze Ahilik  teşkilatlanması ve Ahilik Kültürünü Memleket Gazetesi Genel Koordinatör Zeliha Karayel’e açıklamada bulundu.
      Tarihçi Yazar Kazım Ceylan; ”Ahilik sadece esnaf teşkilatlanması değildir, zamana ve mekana atılan tohumdur. Ahilik bir medeniyet hareketidir ve kurucusu Ahi Evran velidir. Ahilik medeniyet hareketi olarak ortaya çıkmasında üç temel unsur vardır.
1. Ahiliğin eğitim anlayışı
2. Ahiliğin yönetim anlayışı
3.Esnaf sanatkâr boyutudur” dedi.
Ahilik Ahi Evran veli öncülüğünde ortaya çıkmıştır Ahi Evran medeniyetimizin öncü ve örnek tipidir. Ahi Evran Velinin hayatı o dönem Türk tarihinin özeti gibidir diyen Tarihçi Yazar Kazım Ceylan,“Ahi Evran Anadolu’ya gelip Kayseri ve Konya’dan Denizli’de kaldıktan sonra Kırşehir’e gelerek Ahilik sistemini teşkilatlandırmaya başlamıştır ve neden Kırşehir diye düşündüğümüz zaman ünlü tarihçi Halil Ünalcı diyor ki, “o dönem Kırşehir  Türklüğün merkezi Türkmen yurdudur” diyor.Bu özelliğinden dolayı Konya’daki Fars  kültürüne karşı Kırşehir’deki Türk kültürü vaziyet almıştır”dedi.
“AHİLİĞİN ÖNEMİ EĞİTİM SİTEMİNİ OLUŞTURMASIDIR”.
       Tarihçi Yazar Kazım Ceylan; ”Eğitim sitemi madde  mana ile yoğrulmuş ve şahsiyet ortaya çıkarmıştır. Bir taraftan Arap,İran geleneğinden gelen fütüvvet  anlayışı Türklerdeki alplık yiğitlik inkılapçılık ve dayanışmacılık özelliği ile fütüvvet esasları birleştirilerek  Alperen dediğimiz Ahi Türk dediğimiz yeni bir unvan tipi yetiştirilmiştir. Ahilik o dönemde yeni bir şahsiyet elde etmek demektir yeni bir kimlik ile Anadolu vatanlaştırılacak insanı yetiştirmek demektir,onun için ahilik bu dönemde örnek olacak bir niteliktedir.
Neden?Yaşamları tekke ve zaviyelerde eğitim gören  Ahilik fütüvveti 740 kuralı öğrenen genç gündüz iş başında bunun uygulamasını yapmaktaydı.Yani bir taraftan manayı alıyor bir taraftan işinde uzmanlaşıyor.8-10 yaşında kabiliyetine göre gelen yamak 2 yıl gözlendikten sonra hangi özelliği var ise hangi mesleği yapabiliyor ise ona göre tespit ediliyor 2 yıllık bir denmeden sonra ilgili medreselere yönlendirilip 3 yıl çıraklık yapıp hem ahlaken hemde meslek olarak yetişmesi ardından kalfalığa geçiş yaptırıldıktan sonra bir üç yılda orada kalınıyor ve ardından ustalığa geçiş sağlanılıyordu.Bütün bu eğitimin ardından şet kuşanacak durma geliyordu.Yani ahilik bir meslek öğrenme yeri idi.
Ceylan,Ayakta olma idi gerektiğinde düşman ile mücadele edecek birliği savaş talimi verilirdi,sadece meslek öğrenim dışında okuma yazma ve görgü kuralları öğretiliyordu. Tecvit ve Kur-an Kerim okuma dersler de verilip Ahilik içerisinde yetiştiriliyordu.Onun için ahiliği medeniyetlik açısından çok önemli görüyorum.
 Ahiler Kırşehir’de başlamak üzere bütün  Anadolu’da balkanlarda Türk İslam’dan bütünüyle en dürüst  coğrafyası Afrika’ya kadar teşkilatlanmışlardır. Bu teşkilatlanmasında Türk unsuru var ,yiğit ,ahilik ,şeyh .
“BİZİM MEDENİYETİMİZ İNSANLIK MEDENİYETİDİR”
         Yiğit bu işe heves eyleyen, Ahibaşlayan, Şeyhde bu işin üstadı olandır. Her mesleğin kendine göre teşkilatlanması vardır bütün teşkilatlarda Kırşehir’deki Ahi Evran zaviyesindeki dost işene yani pirler pirine bağlı idi .Böylece bütün medeniyet coğrafyasına da ahiler teşkilatlanmıştır.
          Ahilikte bütün çalışmalarında adalet esaslı hiçbir şekilde yürütülüp insanları kabiliyetlerine göre göre getiriliyordu. Adalet, meşveret ahiliğin yönetimdeki çok önemli özeliklerinden bir tanesiydi. Esnaflar o dönemde bir birleri ile dayanışma içerisinde  idi.Ahilikte  bütün bu çalışmaların yanı sıra vakıflar kurmuşlar insanlara yardım etmişler evlenemeyen genç kızların çeyiz ,erkeklerin yuvasını kurması için ne gerekiyor ise birlik ve beraberlik içerisinde durumu olmayan yoksulların yanında olmak için bugünkü tabiri ile yardım vakfı kurulmuş.  Bir medeniyet kurulmuş ve o medeniyette alan el vereni görmesin diyerek hiçbir kesim mahrum kalmasın amacı ile yardım alanlarında her türlü desteği vermişler.Ceylan , bizim medeniyetimiz insanlık medeniyetidir, bu açıdan bizler ahiliği  önemsiyoruz. 3. boyutu ise idareci boyutudur.İdareciler bu kurallara riayet edecek ,toplumu koruyacak milleti düşünecek ve adalet sağlayarak, zulmetmeden   haklıyı haksızı ayırarak bir adalet devleti olarak varlığını devam ettirecektir.

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku