Güncel

AKÇAKENT'TE GELENEKSEL RAMAZAN DAYANIŞMASI BU YILDA DEVAM ETTI!

AKÇAKENT'TE GELENEKSEL RAMAZAN DAYANIŞMASI BU YILDA DEVAM ETTI!

24 Mayıs 2018 07:30
-A

+A


            Hayırsever vatandaşların katkıları ile önceki günlerde 43 adet Gıda Paketi kolisinin dağıtımını Akçakent Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği olarak yapmış olup, Gıda Paketi kolisi dağıtımına Ramazan boyunca devam edileceği Akçakent Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği tarafından bildirildi.
Akçakent Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği Yetkilileri yaptığı açıklamada şunları kaydetti; ” Yaptığımız yardımlar bunlarla sınırlı kalmıyor. Elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz
RAMAZANDA FUKARAYA YARDIM'IN DİNİMİZDEKİ YERİ
Akçakent Merkez, Yeniyapan Mahallesi, Ömeruşağı Köyü, Kilimli Köyü, Avanoğlu Köyü, Hamzabey Köyü, Solakuşağı Köyü, Taşlıoluk Köyü, Tepefakılı Köyü ve Güllühüyük Köylerine Ramazan Gıda Paketi Kolilerini dağıtmış bulunmaktayız. Ramazan ayı süresince 53 paket Gıda Kolisi dağıtımı yapılmıştır.
Ramazan ayı için organize edilen gıda paketi dağıtımımızı yaparak modern dünyanın unutmuş olduğu paylaşma ve dayanışma duygusunu yeniden insanlara hatırlatmak gayesinde yardımlaşma konusunda mekân ve mefhumları dikkate almadan ihtiyaç sahibi insanlarımızın sevinç ve kederini paylaşmak, onların huzurlarını kendi menfaatlerimize tercih ederek çalışmalarımıza devam ediyoruz. Hayırsever vatandaşlarımıza derneğimiz yönetimi olarak teşekkür ederiz.”
Buharî'nin naklettiği bir hadîse göre her zaman cömert ve fukaraya karşı merhametli olan Rasul-i Ekrem (sav)'in bu vasıfları Ramazan'da doruk noktasına ulaşırdı. Nimet, lûtuf ve ihsanı, esen yel gibi herkese ulaşırdı. Ramazan'ın her gecesinde Cebrail O'nu ziyarete gelir, karşılıklı Kur'ân-ı Kerîm okurlardı.
Salih kullar ve sünnet aşıkları Ramazan ayında fukarayı, her zamankinden daha ziyade görüp gözeterek, Kur'ân-ı Kerîm'i de en az bir kere hatmederek bu sünneti ihya etmekten geri kalmamaya çalışırlar.
Efendimiz bilhassa Ramazan'ın son on gününde geceleri daha çok ibadetle meşgul olur, ailesini de bunun için uyandırırdı. Kur'ân-ı Kerîm'in “bin aydan daha hayırlı olduğunu" ifade buyurduğu Kadir Gecesi'nin son on gecenin birinde olması ihtimali diğer gecelerdekinden daha kuvvetlidir.
Son on gecenin ihyası bu büyük fırsatın değerlendirilmesini de temin edebilecektir.
Hemen her aile, her fert, iktisadi durumu ne olursa olsun Ramazan'ı vesile kılarak yoksullara küçük büyük bir yardımda bulunabilir, iftar verebilir, iftarlık verebilir. Azdan vermek, hele de başkasının ihtiyacını kendinin zorunlu olmayan ihtiyacına tercih etmek değeri ölçülemez ibadetler arasındadır.
Ramazanlarda Mekke ve Medine'de bulunduğumuz oldu. Zengin olanlar Mescid'in ve çevresinin uygun yerlerinde yüzlerce oruçluya iftar veriyorlar, bazı kimseler de -güçleri bu kadarına yetiyor olmalı ki- bir kutu hurma alıyor, mescidin kapısında veya yolunda duruyor, gelip geçenlere iftar için birer hurma ikram ediyorlardı. O zaman da bunu düşünmüştüm: “Az veren candan, çok veren maldan" derler ya, az da olsa vermeli, vermenin zevkini tatmalı ve ecrine nail olmalı.
Sevgili Peygamberimiz mealen “Yarım hurma bile olsa muhtaç olanlara verin, sadakanın azı çoğu olmaz" buyuruyorlar. Eğer bu ölçüde yoksullara yardım bir toplumda yaygınlaşsa aç ve açıkta bir kimsenin kalmayacağı âşikârdır.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ALINTI YAZARLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku