Genel

Akpınar'da enerji panelleri ile elektrik üretme projesi tamamlandı

Akpınar'da enerji panelleri ile elektrik üretme projesi tamamlandı

Okunma: 510

13 Mart 2021 15:17
-A

+A

Akpınar Belediyesi Büyükpınar su deposu enerji panellerinin yapımını tamamlayarak artık deponun elektriğinin %70'ini güneşten sağlıyor.

Akpınar Belediye Başkanı Şükrü Turgut , "Yapılan bu enerji panelleri tamamen belediyemizin kendi bütçesinden yapıldı hiçbir şekilde kredi ve yardım almadık diye ifade etti.
Başkan Şükrü Turgut yaptığı açıklamada:
"Akpınar Belediyesi olarak, enerji panelleri ile elektrik üretme projemizi tamamladık. Büyükpınar su deposunun elektriğinin %70'ini artık güneşten sağlıyoruz. Belediye bütçesinden karşılanan gider, artık doğadan kazanılacak ve bu da belediyemize önemli ölçüde tasarruf sağlayacaktır. Seçim vaatlerimi yerine getirmekten dolayı çok mutluyum Akpınar’ımızın gelişmesi diğer bölgelere örnek olması için bu çalışmayı yaptık. Belediyemizin bütçesini kullanarak yaptığımız bu enerji panellerinin bize çok büyük katkısı olacaktır. Depomuz elektriği gündüzleri tamamen enerji panellerinden almaktadır geceleri ise şehir elektriğine bağlı. Gündüz panellerden alınan elektrik ile belediyemizin kasasından çıkacak olan para da azalmış olması da bizim için ayrıca bir mutluluktur. Buradan tasarruf edip Akpınar’ımızın gelişmesi için başka yerlere de bütçe ayırıp kullanma imkânımız olacaktır. Doğa kazansın, belediyemiz kazansın, Akpınar kazansın." dedi.
Güneş Enerjisinin Avantajları Nelerdir?
Diğer temiz enerji kaynaklarına nazaran, güneş enerjisi avantajları, dezavantajlarından çok daha fazladır. Bu avantajları maddeler halinde yazacak olursak, güneş enerjisinin avantajları şunlardır;
Güneş tükenmeyen enerji kaynakları arasındadır. Bu yüzden güneş enerjisi kullanımı için herhangi bir yakıta ihtiyaç yoktur.
Güneş enerjisinin kullanım alanları çok geniştir. Yiyecekleri kurutmak, sıcak su elde etmek ve enerji üretmek başlıca kullanım alanlarıdır. Bu yöntemler tamamen doğal yoldan yapıldığı için, çevreye hiçbir zararı da yoktur.
Güneş enerjisi ile elektrik üretmek mümkündür. Güneşten elektrik üretirken fotovoltaik güneş panelleri kullanılır. Bu solar panellerin, elektrik üretimi ve kullanımı aşamasında çevreye hiçbir zararlı etkisi yoktur.
Güneşten elektrik üreten tesislerin amortisman süreleri yaklaşık 5-6 yıl arasındadır. Bu durum diğer enerji üretim yöntemlerinin önüne geçme imkanı tanır.
Güneş enerjisinden elektrik üretmek çok kolaydır. Normal bir insan, profesyonellik gerektirmeden kendi elektriğini güneş enerjisi ile üretebilir.
Güneş enerji santrallerinin bakımları diğer enerji tesislerine göre çok daha kolaydır. Bakım ve işletme maliyetleri düşüktür.
Güneş enerjisi tesislerinin kurulumu da çok kolaydır. Yaklaşık 1 ila 9 ay arasında güneş santralini kurmak mümkündür.
Lisanssız güneş enerji santralleri için 1 yıllık güneş ölçüm istasyonu kurmaya gerek yoktur. Bu da zamandan tasarruf demektir. Ancak diğer santraller için en az 1 yıllık ölçüm yapılması şarttır.
Güneş enerjisinin diğer avantajı ise, rüzgar ve su gibi olmadığı için, tahmin edilebilir hava koşulları mümkündür. Yani güneş sabah doğar, akşam batar işte bu kadar basit. Ancak rüzgar enerjisi gibi tahmin edilmesi zor olan santrallerde bu mümkün değildir.
Güneş enerjisinin bir avantajı ise dayanıklı malzeme yapısı sayesinde, zor hava koşullarına karşı koyabilmesidir.

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku