Güncel

AKPINAR'DA GELENEKSEL HEDİK FESTİVALİ

AKPINAR'DA GELENEKSEL HEDİK FESTİVALİ

16 Ağustos 2018 07:40
-A

+A

    Kırşehir’in Akpınar İlçesi’nde geleneksel hale getirilen ve bu yıl 9'uncusu düzenlenecek olan Hedik Festivali büyük bir organizasyon ile gerçekleşecek.Kırşehir’in Akpınar İlçesi’nde geleneksel hale getirilen ve bu yıl 9'uncusu düzenlenecek Hedik Festivali, 26 Ağustos Pazar günü saat 19.00-23.00 arasında çeşitli etkinliklerle gerçekleştirilecek.Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla Akpınar Belediyesi tarafından düzenlecek olan Hedik Festivali'nde; konuşmalar ve plaket töreninin ardından Türk Halk Müziği Sanatçışı Selma Geçer,Kültür ve Turizm Müdürlüğü Sanatçılar Topluluğu'nun ve mehteren takımının gösterimi ile devam edecek.Akpınar Belediye Başkanı Mustafa Karahan,Akpınar halkını başta olmak üzere çevre illerden ve çevre köylerde yaşayan tüm vatandaşları Hedik Festivali'ne davet etti. Festival Cumhuriyet Mahallesi’nde bulunan Akpınar Belediyesi önünde gerçekleşecek.
Hedik Geleneği Sürüyor​ Hasattan sonra elde edilen buğday bulgur yapılmak için çeşitli aşamalardan geçer. Halk arasında hedik kaynatma olarak geçen bu iş genelde sonbahar mevsiminde olur.
Özellikle hasatın bittiği Eylül başında. Harman sonu çıkarılan buğday suyun bol olduğu ve akımın iyi olduğu bir yerde yıkanır.   Yıkanan buğday harmanlarda veya köy meydanında kurulan büyük bakır kazanlarda kaynatılır. Yenebilecek duruma gelecek kadar kaynatılan buğday daha sonra dışarıya serilmek için çıkarılır. Genellikle buğday sermek için geniş damlar veya kıl çadırların üzerine serilerek kurutulur. Eskiden dibeklerde tokmakla dövülen buğdaylar, şimdilerde elle çevrilen taş değirmenlerde bulgur haline getirlmektedir.
HEDİK
Hasattan sonra elde edilen buğday bulgur yapılmak için çeşitli aşamalardan geçer. Halk arasında hedik kaynatma olarak geçen bu iş sonbahar mevsiminde olur. Özellikle hasatın bittiği Eylül başında. Harman sonu çıkarılan buğday suyun bol olduğu ve akımın iyi olduğu bir derede yıkanır. Yıkanan buğday harmanlarda veya dere kenarlarında kurulan büyük bakır kazanlarda kaynatılır. Yenebilecek duruma gelecek kadar kaynatılan buğday daha sonra dışarıya serilmek için çıkarılır. Köyümüzde genellikle buğday sermek için geniş  veya düzlük alanlar kullanılır.
Kuruyan buğdayların ( artık bulgur olmuştur ) kabuğundan ayrılması gerekmektedir. Eskiden yöremizde bu işlemi kadınlarımız yapmaktaydı. Damlarda taştan yapılmış sokuların[C1]  içerisinde tokmakla bu bulguru dövmektedirler. Kaynatıldıktan sonra kurutulan bulgur sokuda dövülmeden önce tekrardan ıslatılır. Islatılmasının sebebi bulgurun dövülürken ezilmesini önlemek ve sokudan dışarıya sıçramasını engellemektir. Dövülen bulgurun kabuğu tamamen ayrılır. Daha sonra sokudan çıkarılan bu bulgur serilerek kurutulur. Kuruyan bulgurun rüzgârlı bir havada kadınlar tarafından savrularak kepeğinden ayrılması sağlanır. Savrulduktan sonra da eleklerde elenerek çöplerden arındırılması sağlanır. Elenen bu bulgur daha sonra değirmene götürülerek tamamen yenecek şekilde bulgur yapılır.  Çıkan bu bulgur üç şekilde olmaktadır. Bunun en ufağına – unsu  şekilde olanına – kavut denir. kavutun bir boy büyüğüne düğür, düğürün de bir boy büyüğüne bulgur denir

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ALINTI YAZARLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku