Güncel

AKPINAR’DAN‘SIFIR ATIK VE ÇEVRE YÖNETİMİ’ PROJESİNE DESTEK

AKPINAR’DAN‘SIFIR ATIK VE ÇEVRE YÖNETİMİ’ PROJESİNE DESTEK

27 Nisan 2019 07:15
-A

+A

 

Kırşehir’in Akpınar ilçesi Dr.Bektaş Türkkanı ilkokulu öğrencileri , ‘Sıfır Atık ve Çevre Yönetimi’ projesi kapsamında çevre kirliliğine farkındalık oluşturmak için çevre temizliği yaptı. Akpınar İlçesi Dr. Bektaş Türkkanı İlkokulu öğretmenleri ve öğrencileri tarafından Akpınar sokakları ve meydanında çevre bilincinin ve duyarlılığının artırılmasına yönelik çevre yürüyüşü ve temizliği yapıldı. Akpınar Kaymakanlığı, Belediye Başkanlığı,ilçe halkı ve okul 
Kırşehir’in Akpınar ilçesi Dr.Bektaş Türkkanı ilkokulu öğrencileri , ‘Sıfır Atık ve Çevre Yönetimi’ projesi kapsamında çevre kirliliğine farkındalık oluşturmak için çevre temizliği yaptı.2’de
Akpınar İlçesi Dr. Bektaş Türkkanı İlkokulu öğretmenleri ve öğrencileri tarafından Akpınar sokakları ve meydanında çevre bilincinin ve duyarlılığının artırılmasına yönelik çevre yürüyüşü ve temizliği yapıldı.
Akpınar Kaymakanlığı, Belediye Başkanlığı,ilçe halkı ve okul idaresinin destek verdiği ‘Temiz Çocuklar ve Temiz Akpınar’ etkinliğinde  öğrenciler  sıfır atık ve çevre kirliliğini gündeme getirmek amacıyla  evsel, cam, kağıt ve plastikten oluşan atıkları toplayarak dikkat çekti. Okul Müdürü Yalçın Sağlam,Sıfır Atık Projesi ile amacın  çocuklara çevre bilincini, çevre duyarlılığını kazandırmak olduğunu belirtti.
“Sıfır Atık”; israfın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını, atık oluşum sebeplerinin gözden geçirilerek atık oluşumunun engellenmesi veya minimize edilmesi, atığın oluşması durumunda ise kaynağında ayrı toplanması ve geri kazanımının sağlanmasını kapsayan atık yönetim felsefesi olarak tanımlanan bir hedeftir.
Atıkların geri dönüşüm ve geri kazanım süreci içinde değerlendirilmeden bertarafı hem maddesel hem de enerji olarak ciddi kaynak kayıpları yaşanmasına neden olmaktadır. Dünya üzerindeki nüfus ve yaşam standartları artarken tüketimde de kaçınılmaz şekilde bir artış yaşanmakta ve bu durum doğal kaynaklarımız üzerindeki baskıyı artırarak dünyanın dengesini bozmakta, sınırlı kaynaklarımız artan ihtiyaçlara yetişememektedir. Bu durum göz önüne alındığında, doğal kaynakların verimli kullanılmasının önemi daha da ortaya çıkmaktadır. Bu nedenledir ki son yıllarda tüm dünyada sıfır atık uygulama çalışmaları hem bireysel hem kurumsal hem de belediye genelinde yaygınlaşmaktadır.
Sıfır atık yaklaşımının esas alınması ile sağlanacak avantajlar;
 Verimliliğin artması,
Temiz ortam kaynaklı olarak performansın artması,
İsrafın önüne geçildiğinden maliyetlerin azaltılması,
 Çevresel risklerin azalmasının sağlanması,
 Çevre koruma bilincinin kurum bünyesinde gelişmesine katkı sağlandığından çalışanların “duyarlı tüketici” duygusuna sahip olmasının sağlanması,
 Ulusal ve uluslararası pazarlarda kurumun “Çevreci” sıfatına sahip olmasının sağlanması, bu sayede saygınlığının arttırılmasıdır.

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku