Güncel

AKPINAR PEKMEZCİ BARAJINDA İŞ YARILANDI

AKPINAR PEKMEZCİ BARAJINDA İŞ YARILANDI

Okunma: 2599

18 Temmuz 2020 14:51
-A

+A

      Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Kırşehir iline yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlara içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Kırşehir ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.
        DSİ  son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koydu. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları, üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor.
Kırşehir ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.
        Kırşehir’in Akpınar İlçesinde bulunan Pekmezci Köyü sınırları içerisinde yapımına başlanan depolayacağı 1.45 milyon metreküp su ile 3.870 dekar tarım arazisini su ile buluşturacak olan baraj inşaatında çalışmaların %50 seviyesine ulaştığını açıklayan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, ’Çalışmaları devam eden baraj inşaatında katof kazısı, enjeksiyon işleri, menba batardosu kondüvi imalatı, dolusavak perde betonları, ulaşım yolları ve enerji nakil hattı tamamlanmış, gövde dolgu imalatı ve dolusavak beton imalatları devam etmekte olduğunu ifade etti.
BÖLGE İNSANINA EK GELİR SAĞLANACAK
       Genel Müdür Yıldız, ’Temelden 36.50 metre yüksekliğe sahip Pekmezci barajı 1.45 milyon metreküp su biriktirme hacmine sahip olduğunu belirterek, barajın tamamlanması ile bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem tarlalardaki verim artarak, hem de yörede ürün çeşitliliğini sağlanacaktır. Bununla birlikte projenin tamamlanması ile bölgede istihdama katkı sağlanması ve yapılacak sulu tarım ile birlikte 2020 birim fiyatları ile milli ekonomiye yıllık 4 milyon 287 bin TL gelir artışı sağlanmasının hedeflendiğini söyledi.

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku