Güncel

Akyurt Biyogaz Tesisi'nin sorunları, Başkan Arazay başkanlığında muhtarlar ile birlikte masaya yatırıldı

Akyurt Biyogaz Tesisi'nin sorunları, Başkan Arazay başkanlığında muhtarlar ile birlikte masaya yatırıldı

Okunma: 999

6 Ocak 2021 16:50
-A

+A

          Özbağ Beldesi Belediye Başkanı Rasim Arazay, Özbağ Beldesi muhtarları ile bir araya geldi. Başkan Arazay ve Muhtarlar Çemaş Üstünde kurulan Akyurt Biyogaz Tesisinin sorunlarını masaya yatırdı. Tesise dair eksikliklerin neler olduğunun görüşüldüğü toplantıda fikir alışverişinde bulunuldu. Toplantıya Helvacılar Mah. Muhtarı Mustafa Türkeş, Karşıyaka Mah. Muhtarı Yusuf Aranay, Kışlapınar Mah. Muhtarı Mahmut Olgun, Kızılca Mah. Muhtarı Ahmet Meriç, Örcün Mah. Muhtarı Adnan Donat, Saraylar Mah. Muhtarı Özgür Köksal ve Yeni Mahalle Muhtarı Yılmaz Tankulu katılım sağladı.
          Akyurt Elektrik, Kırşehir’de kurmayı planladığı 1,56 MW’lık biyogaz santralinin kapasitesini 9,36 MW’a çıkaracağını bildirmişti.
 Akyurt Elektrik San. Ve Tic. A.Ş., Kırşehir İli, Merkez İlçesi, Özbağ Beldesi, Erevik Mahallesi’nde bulunan tapulu arazisinde daha önce 1,56 MW olarak planladığı biyogaz tesisinin kapasitesini 9,36 MW’a çıkarmayı planlıyor. 62 milyon lira bedelli proje kapsamında ağırlıklı olarak büyükbaş hayvan (besi ve süt ineği) dışkısı kullanılarak işletilecek biyogaz tesisi kurulacak. Ayrıca az da olsa besleme menüsünü zenginleştirmek amacıyla çevrede mevcut tarımsal kaynaklı bitkisel atıklar (Hayvansal yem atıkları, sap, saman, mısır silajı ve tarım arazilerinde kalan bitki dokusu atıkları), tavuk dışkısı kullanılacak. Biyogaz Tesisi’ne gelecek olan günlük 1.642 ton organik içerikli atıkların anaerobik ortamda, biyolojik olarak parçalanması sağlanacak. Organik içerikli atıkların biyolojik olarak parçalanması esnasında açığa çıkacak olan biyogaz ise kojenerasyon ünitesinde elektrik ve ısı enerjisi üretimi için kullanılacak. Üretilen elektrik, orta gerilim hattına verilerek enterkonnekte ağa ulaştırılacak. Proje kapsamında ayrıca, 300 ton/gün organomineral gübre üretim kapasiteli katı gübre üretim tesisi yer alacak.
          Başkan Arazay çalışmaların sürdüğünü belirterek muhtarlarla birlikte beldede hayata geçirilecek olan proje kapsamında tesisin eksiklikleri hususunda bilgi alışverişinde bulundu. Başkan Arazay, "Beldedeki toprak verimliliğin artırılması ve temiz su kaynaklarının kirlenmesinin engellenmesi hedeflenen Biyogaz tesisi projesiyle, ayrıca, çevresel etkiler ortadan kaldırılarak oluşturulacak hayvancılık modelinin bölgede hayvancılık yatırımlarını cazip hale getirmesi, hayvansal atıkların organik gübreye dönüştürülerek milli ekonomiye katma değer sağlanması ve atığın zararlı çevresel etkilerinin ortadan kaldırılması amaçlanıyor." ifadelerinde bulundu.
          Öte yandan Özbağ Beldesine Sağlık Ocağının hizmete girdiğinin bilgisini veren Başkan Arazay, belde ve halkı için çalışmaların devam ettiğini belirtti. Sağlık Ocağında hasta kabulüne başlanırrken, mahalle sakinlerinin yanı sıra Sağlık Ocağına kayıt olmak isteyen vatandaşlar T.C. Kimlik kartları ile gelerek başvuruda bulunabilecekler, aynı zamanda  E-Devlet üzerinden de kayıtlarını yapabilecekler.
Başkan Arazay, beldeye sağlık ocağının kazandırılmasında emeği geçen herkese teşekkür ettiğini belirtti.
 
 
 
 

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku