Güncel

ANNELER GÜNÜ’NDE PAPATYA VE ORKİDE TERCİH EDİLİYOR

ANNELER GÜNÜ’NDE PAPATYA VE ORKİDE TERCİH EDİLİYOR

5 Mayıs 2018 07:35
-A

+A

   Gül Çiçekçi sahibi Tolga Doğan, Anneler Günü için en çok tercih edilen çiçek çeşidinin papatyalar, mevsim buketleri, küçük saksı çiçekleri ve orkideler olduğunu dile getirdi.
Papatya, mevsim buketleri, küçük saksı çiçekleri… Birbirinden farklı ve renkli çiçekler, her sene olduğu gibi bu sene de anneler günü için tercih edilmeye başlandı. 
Önümüzdeki hafta kutlanacak olan Anneler Günü için hediye arayışı şimdiden başladı. Anneye olan sevgiyi en güzel ve doğal anlatmanın yolu ise, yine çiçeklerden geçiyor. 
Papatya, orkide, küçük saksı çiçekleri…
Yaklaşan Anneler Günü için en çok tercih edilen çiçek çeşidinin; papatyalar, mevsim buketleri, küçük saksı çiçekleri ve orkideler olduğunu ifade eden Gül Çiçekçilik ’in İşletmecilerinden Tolga Doğan, hem çiçekler hakkında bilgi verdi hem de çiçeğin nasıl muhafaza edilmesi gerektiğini anlattı.
Doğan, Anneler Günü’nde anneye olan sevgiyi çiçeklerle göstermek isteyenlerin papatya ve orkideleri çoğunlukla tercih ettiğini dile getirerek, tercih edilen çiçeklerin paketlemesinin elyaf, tela gibi türlerle yapıldığını söyledi.
Her çiçeğin birbiriyle uyumlu olabileceğini belirten Doğan, istenilen ve tercih edilen çiçeklerin göze hoş gelecek şekilde paketlenebildiğinden söz etti.
Çiçeklerin genellikle çok uzun süre muhafaza edilemediğini de belirten Doğan, özellikle yaz aylarında meydana gelen sıcak havanın çiçekleri solar duruma getirdiğini söyledi.
Doğan, kışın ise çiçeklerin donma riskiyle karşılaştığına değinerek, çiçeğin uzun süre kalıcı özellikte olmamasına rağmen doğru muhafaza ile kalıcılığının artırılmasının mümkün olduğunu dile getirdi.
Saksı çiçeklerinde toprağın yılda bir kere değiştirilmesi yeterli
Papatyaların alındıktan sonra içerisine su konulmuş vazoda, gün aşırı saplarının kısaltılarak muhafaza edilebileceğini ifade eden Doğan, diğer saksı çiçeklerin ise, haftada bir veya iki kere sulanmasının yeterli olduğunu vurgulayarak, “Saksı çiçeklerinin toprağının yılda bir kere değiştirilmesi yeterli. Toprağın Nisan ayında değiştirilmesi uygun olacaktır. Çünkü toprak kökü kışın donar. Dolayısıyla toprağın kendini toparlaması için Nisan ayı uygundur.” dedi. 
Özel günlerde çiçek alımları daha fazla
Doğan, Anneler Günü ve diğer özel günlerde çiçek alımlarının daha fazla olduğunu ifade ederek, “Diğer günlere kıyasla özel günlerde çiçekler daha çok tercih ediliyor. İnsanlar belirli günlerde birbirilerine çiçek almayı tercih ediyor. Ancak, tabii özel günlerin dışında da çiçek bakımını seven ve kendi evi veya ofisi için çiçek almayı tercih edenler oluyor.” diye konuştu.
Yoğun talep nedeniyle fiyatlarda artış olabiliyor
Özel günlerde satışların yüksek olduğunu vurgulayan Doğan, çiçeklerin açık artırma yoluyla alındığını hatırlatarak, çiçek fiyatlarının özel günlerde artmasının nedeninin ise kendilerinin açık artırma yoluyla çiçekleri yüksek fiyattan almalarından kaynaklandığını söyledi. 
“Çiçeği açık artırmayla alıyoruz. Özel günlerde bizlerin de talebi fazla olduğu için çiçekleri yüksek fiyattan almak durumunda kalıyoruz.” diyen Taşçı, özel günlerde artan çiçek fiyatlarının da bu durum nedeniyle müşteriye yüksek fiyattan yansıdığını belirterek, “Özel günlerde diğer günlere göre çiçek fiyatlarında 5-10 liralık artış olmasının nedeni, bizlerin talep yoğunluyla çiçeklerin yüksek fiyattan alınıyor olması.” dedi. 
Orkidelerin ise yurt dışından geldiğini belirten Doğan, orkide fiyatlarını etkileyen faktörün ise dolardaki artış olduğunu dile getirdi. 
Orkidelerin çift ve tek dallı olarak tercih edildiğinden söz eden Doğan, “Orkidelerimiz 50-75 liraya satılıyor. Özel günlerde oldukça tercih ediliyor.” şeklinde konuştu.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ALINTI YAZARLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku