Güncel

ARAÇ CAMLARINDA OLUŞAN BUZU ÖNLEME YÖNTEMLERİ

ARAÇ CAMLARINDA OLUŞAN BUZU ÖNLEME YÖNTEMLERİ

1 Ocak 2019 07:27
-A

+A


Kış Mevsiminin Gelmesi ve Geceleri Hava Sıcaklıklarının Eksi Derecelere Düşmesi Nedeniyle Araç Camlarında Oluşan Buzlanma, Alınacak Birkaç Tedbirle Önlenebilir.
Uzmanlar son bir haftadır yaşanan soğuklar ve gece hava sıcaklığının düşmesi, özellikle araçların camlarında buzlanmalara neden oluyor. Temizlenmesi zor olan camlardaki buzlanmayı alınacak birkaç tedbirle önlemek mümkün Oto Yıldırım sahibi Ramazan Yıldırım  kış mevsiminin gelmesiyle araç camlarında oluşan buzlanmanın sürücülerin görüşünü olumsuz yönde etkilediğini belirterek, "Eğer gecenin soğuk geçeceği ve don olacağı belli ise silecek suyuna donmayı önleyici kimyasallar mutlaka ilave edilmeli. Bu hem silecek suyunun hem de boruların donmasını engeller.
 Ayrıca silecekler de gece yukarı kaldırılmalı ya da camla arasına karton konulmalıdır. Bu sileceklerin cama yapışmasını engeller" dedi.Şoförlerin araçlarında mutlaka buz kırıcı ve buz çözücü bulundurması gerektiğini de dile getiren, Ramazan Yıldırım   "Camlardaki buzlanma için buz kazıyıcı, buğulanma için ise buğu çözücü spreyler otomobilini açık havaya park eden sürücüler için mutlaka araçlarında olması gereken malzemelerdir. Araçlar mümkünse kapalı mekanlarda tutulmalı, kapalı garaj yoksa branda kullanılmalıdır. Araç üzerinde ve camlarında biriken karlar temizlenmeli, araç çalıştırılıp ısıtıldıktan sonra kalorifer yardımıyla buz ve buğu çözülmelidir. Camlar ısıtılmadan silindiği taktirde cam ve silecekler tahrip olabilir. Ön cam buğulandığında yan camlardan biri hafifçe aralanmalı, aracın kalorifer sistemi cama yönlendirilerek son hızda çalıştırılmalıdır. Buzlu camın üzerine sıcak su dökülmemelidir. Bu camın çatlamasına neden olabilir" şeklinde konuştu
Arabanın camındaki buz nasıl temizlenir?
Kış yavaş yavaş ağırlığını hissettirmeye başladı. Kar yağışı ve soğuk hava nedeniyle araçların camları buz tutmaktadır.
Peki bu buzu en kolay nasıl temizleyebilirsiniz?
Kışın sürücüler için en büyük sorunlardan biri karla kaplanmış arabayı ve buz tutmuş olan camları temizlemektir. İşte araç üzerindeki kar ve buzlanan camı temizlemenin püf noktaları…
Araba üzerinde birikmiş kar nasıl temizlenir?
Arabamızın üzerinde birikmiş karı, buz kazıma aletiyle, yassı plastik bir araçla veya elimizle temizleyebiliriz. Bunu yaparken karın üzerimize gelmesinden sakınırsak soğuk havada ıslanmamış oluruz. Ayrıca biriken karı temizlerken ellerimizde kalın eldiven olması şart. Günlük kullandığımız yünlü eldiven ıslanacağından daha kalın ve su geçirmeyecek bir eldiven tercih etmeliyiz.
Buz kazıma aletini arabanın boyalı kısımlarında kullanırken dikkat edelim, araba çizilebilir. Bastırmadan, sadece yumuşak karı itecek hareketler yapmalıyız. Tavandaki karı temizlerken arabanın arkasına veya yanlarına doğru itersek, ön kaputa çok miktarda kar birikmesini önlemiş oluruz.Kar temizleme işlemi bittikten sonra eğer arabanın camları buz tutmamışsa yola çıkmaya hazırız. Ama eğer buzlanma varsa biraz daha uğraşmamız gerekecek. Arabanın üzerine yapışmış buzu temizlemenin birkaç yolu var.
Araba camı üzerindeki buz nasıl temizlenir?
Su ile Temizleme: Buzlanma riski olan günlerde evden çıkmadan önce yanımıza oda sıcaklığında veya biraz daha ılık bir şişe su almak bize zaman kazandıracaktır. Buzun üzerine bu suyu döktüğümüzde birkaç saniye içinde buz çözülmeye başlar. Bu işlem sırasında arabanın kaloriferini çalıştırıp cama vermek işimizi kolaylaştırır.
Dikkat: Burada çok önemli bir nokta var. Arabamıza asla kaynar su ile müdahale etmemeliyiz çünkü buz tutmuş cam, kaynar su ile temas edince çatlar.Buz Spreyleri: Araba camındaki eritmede kullanılabilecek bir diğer yöntem ise buz çözücü spreylerden yardım almak. Bu spreyler pek çok büyük markette satılmakta. Bu yöntemle diğerlerine göre daha zahmetsiz bir şekilde buzdan kurtulabiliriz.Antifriz ile Buz Çözme: Sileceklerde kullandığımız antifrizli sular da buz çözmede işe yarıyor. Burada dikkat edilmesi gereken, hazır antifrizli silecek suları kullanmak gerektiğidir. Radyatör sistemlerinde kullanılan antifrizi silecek suyuna eklediğimiz takdirde boya ve plastiğe zarar verebilir. Hazır silecek suyunu doğrudan cama uygularsak buzu çözebiliriz.Kolonya ile Buz Temizleme: Yanımızda kolonya bulundurursak, bir bezin üzerine kolonyayı döküp camı silerek de buzu çözebiliriz. Buz çok kalınsa kolonya doğrudan buzlanmış cama dökülebilir ancak camımızın zarar görmemesi için kolonya ile camın temasından kaçınmalıyız. Kolonya yerine alkol kullanmak da mümkün.Tuz ile Buz Çözme: Bu yöntem eski ama oldukça etkilidir. Bez bir torba veya cam silme bezinin içine iki avuç tuz koyarak camı silersek buzun erimesini sağlarız. Bunu yaparken sert hareketlerden ve bastırarak silmekten kaçınmalıyız. Normalde bu yöntem camı çizmez ama yine  de dikkatli olmakta fayda var.Sirke ile Buz Çözme: Püskürtme yapabileceğimiz bir şişenin içine, 3/1 oranında su ile 3/2 oranında sirkeyi karıştırıyoruz. Şişenin içindeki karışımı, camlardaki buzun üzerine sıktığımızda, bir süre sonra buz erimeye başlayacaktır. Sirke, doğal bir madde olup, su ile karıştırıldığında bu gibi müdahalelerde cama zarar vermez. Yine de camla temas etmesinden kaçınır, buzun üzerine uygulama yaparsak, risk almamış oluruz.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ALINTI YAZARLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku