Güncel

ASP ÇOCUKLARI ESKİ OYUNLARLA EKRANDAN UZAK TUTACAK

ASP ÇOCUKLARI ESKİ OYUNLARLA EKRANDAN UZAK TUTACAK

12 Temmuz 2018 07:05
-A

+A


Aile ve Sosyal Politikalar (ASP) Bakanlığı (Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı) tarafından Kırşehir dahil 81 ilde başlatılan, ‘Ekranla Değil Akranla Büyüsün Çocuklar’ Projesi kapsamında, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından yaklaşık 500 çocuğun katılımıyla piknik etkinliği düzenlendi. Geçtiğimiz günler de Kırşehir Asp nin düzenlediği Fatma Bacı Çocuk Evlerinde kalan çocuklar ile Özbağ  Çamlık piknik alanında Ekrana Değil Akranla Büyüsün Çocuklar projesi gerçekleşti.
Animasyonlar eşliğinde gün boyu eğlenen çocuklar, eskiden oynana halat çekme, çuval yarışı, yumurta taşıma, sandalye kapma gibi etkinliklerle eğlendi. Etkinlik kapsamında piknik yapma imkanı da bulan çocuklara sucuk ekmek ve pamuk şekeri ikramı yapıldı. Fatma Bacı Çocuk Evleri Sitesinin yaz etkinlikleri devam ediyor.  Bakanlığımızın “Ekrana Değil Akranla Büyüsün Çocuklar” projesi kapsamında çocuklarımızın sanal dünyadan koparak arkadaş ortamı ile oyun oynayarak sosyalleşmesini sağlamak amacı ile kuruluşumuzda yaşayan çocuklar Özbağ  Çamlık piknik alanında piknik yaptılar, oyunlar oynadılar.
           Kırşehir Aile ve Sosyal Politikalar Şube Müdürü Mehmet Özdaş ve SHM Müdür Yardımcımız Jale Ertem piknik alanında gelerek çocukların eğlencelerine katkı sağladı, çocuklar ile sohbet ettiler, çocukların sorularını cevapladılar.          
Çocuklarımız, öğretmenlerimiz ve görevli personel akşam saatlerine kadar güzel vakit geçirdiler. Çocuklarımız Fatma Bacı Çocuk Evleri Sitesine mutlu bir şekilde döndüler. Kuruluş müdürü Recep Yıldırım çocuklarımızın mutlu olabilmesi her hafta birkaç etkinlik planladıklarını tatil boyunca bu tür etkinlikler olacağını, etkinlikler planlanırken çocuklarımızın fikirlerinden faydalandıklarını açıkladı.
“Amacımız çocuklarımızı ekran bağımlılığından kurtarmak”
Projenin amacının, Bakanlığımız yavrularımıza sadece eğitim, evde bakım, danışmanlık hizmeti değil, bu tür sosyal hizmetler de vermektedir. Bugün burada çocuklarımızı akranlarıyla tanıştırıyoruz ve ekrandan uzak durarak daha sosyal olmaları için teşvik ediyoruz. Bu kapsamda bugün çocuklarımızla buradayız. Piknik etkinliği dışında proje kapsamında başka etkinlikler de yapılacaktır.
“Çocuklarımızın sosyalleşmelerini ve birbirleriyle iletişime geçmelerini sağlamalıyız”
 “Etkinliğin amacı çocuklarımızı sosyal medya ve dijital dünyadan uzak tutmak ve unutulmuş geleneksel çocuk oyunlarımızı tekrar hatırlatmak ve çocuklarımızın bu oyunlarla hemhal olmalarını sağlamaktır.”
Çocukların, eskiden olduğu gibi birbirleriyle iletişim kurmaları için ekran bağımlılığından kurtulmaları gerektiğinin altını çizen “Çocuklarımızı muhakkak bu alanlardan uzak tutmak zorundayız, onların sosyalleşmeleri, birbiriyle iletişime geçmeleri için ‘Ekranla Değil Akranla Büyüsün Çocuklar’ Projesi son derece önemli. devletimizin sosyo-ekonomik destek verdiği ailelerimizin çocukları , koruyucu ailelerimizin çocukları ve kuruluşlarda kalan çocuklarımız bugün bizlerle bir arada. 12 ve 18 yaş yaklaşık 500 çocuğumuz burada. Projemiz Milli Eğitim Bakanlığı ortaklığında devam eden bir projedir. Dolayısıyla bu kapsamda gelecek dönemlerde başka etkinliklerimiz de olacaktır.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ALINTI YAZARLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku