Güncel

BALIK TERCİH EDİLMİYOR

BALIK TERCİH EDİLMİYOR

10 Eylül 2018 07:56
-A

+A

1 Eylül itibari ile av yasağı sona erdi. Ama havaların sıcak olması ve Kurban bayramı sonrası olması nedeniyle balık çok tercih edilmiyor.1 Eylül itibari ile av yasağı sona erdi. Bizde bu durumu balıkçılık yapan Dalyan Balıkçılığın sahibi Mustafa Ateş ile konuştuk. Beklenilen hareketliliğin yaşanmadığını vurgulayan Ateş sözlerini şu şekilde sürdürdü: “ 1 Eylülden itibaren av yasağı kalktı. Sezon açılısında beklediğimiz hareketlilik yok. Havaların sıcak gitmesi, ekonomik krizin de etkisi oldu az da olsa.
 Kurban bayramının etkisi. Hepsi birleşince sezonu etkiledi. Tezgâhlarımızda da çok fazla çeşit yok. Hamsi, istavrit ve palamut var Hamsi ve istavrit 15 lira. Havalar soğumaya başlayınca fiyatları da düşmeye başlayacak. İnşallah deniz bereketli geçer. Biz de kazanırız vatandaş ta kazanır.”
BU YIL BALIĞIN BOL OLMASINI BEKLİYORUZ
Ateş: “Bu yıl balık açısından bol geçeceği ön görüsü var. Uzmanlar ve balıkçılar da bol olacağını söylüyor. Bu sene palamut, hamsi ve istavritin bol çıkacağı söyleniyor. İnşallah öyle devam eder.  Şu an için tezgâhlarımızda somon var, Fırat’ın sazan balığı var, alabalık var. Şu an için fazla bir balık çeşidi yok tezgâhlarımızda. Sazan 10 lira, alabalık 20 lira. Alabalığın fiyatı yüksek. Fiyatların yüksek olmasının sebebi masraflar çok biniyor. Nakliye masrafı, kış gibi iki günlük balığı bir seferde almıyoruz. Günlük getiriyoruz balığı. Günlük getirince de haliyle balık fiyatı kadar da masraf biniyor üzerine. Şimdi balık alanlar daha çok deniz balığını tercih ediyor. Bir yağış olsa balık satışlarının daha iyi olacağını düşünüyorum.” dedi.
BALIK SAĞLIKTIR
Ateş son olarak şunları sıraladı: “Balık bol çıkarsa fiyatı daha da düşer. Balık fiyatlarının yüksek olmasının sebebi ekonomiyle, dolarla alakası yok. Çok çıkarsa fiyatı düşer. Az çıkarsa yükselir. Vatandaşların bol bol balık tüketmelerini tavsiye ediyoruz. Balık sağlıktır.“
Fiyatlar yarı yarıya düştü
Yasak döneminde balık fiyatlarının da pahalı olduğunun altını çizen Ateş, "Yasak varken çupra-levrek 25 ile 30 arasındaydı, şimdi ise 15 liraya indi. Barbunya 25-35 arasındaydı, şimdi 10 ile 20 lira arasında satılacak. Hatta 5-6 liraya bile barbun bulanabilecek. Sardalye 5 liraya düştü. Kefal 7-8 liraya düştü. Fiyatlar yarı yarıya düştü. Bu fiyatların uygunluğunu halkımız değerlendirsinler. Şu anda tam balık mevsimi. Her şey mevsiminde yenilir. Yılın 12 ayı balık çıkıyor ve yeniliyor ama bu fiyatlarla bu tazelikte balık her dönemde yenmez. Halkımızı balık pazarına bekliyor. Tabi bu yıl yasağa uyma konusunda da balıkçılarımız bilinçli davrandı. Her geçen yıl yasağa uyma oranı artıyor. Yasağa uymayanlara ağır cezalar kesiliyor. Engelleme imkanımız yok ama yasağa uyma konusunda biraz daha bilinçlendiğimiz ortada. O yüzden balık verimi bu yıl daha fazla olacaktır diye düşünüyoruz. Geçmişte yapılan yanlışlardan dolayı balık verimi her geçen yıl düşüyordu. Son yıllarda devletimizin uyguladığı doğru politika sayesinde bu tersine dönmeye başladı. Eskiden çok sayıda tekneye balık tutma yetkisi vermiş. Artık devlet bu tekneleri kısıtlıyor ve yeni ruhsat vermiyor. Çünkü aşırı balıkçı tekneleri, balık neslini tüketiyor. Çıkma oranı fazlalaşıyor ama tüketim o kadar olmuyor. O yüzden balık nesli yok oluyor. Bunu devlet kontrol altına aldı. O yüzden yavaş yavaş balık bolluğu artacaktır" şeklinde konuştu.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ALINTI YAZARLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku