Güncel

BALIKÇI ESNAFI 1 EYLÜL’Ü BEKLİYOR

BALIKÇI ESNAFI 1 EYLÜL’Ü BEKLİYOR

31 Ağustos 2018 07:53
-A

+A

  Geçimini balık ile sağlayan yâda balıkçılığı kendine Hobi edinen İlimizde bulunan birçok Balıkçı Esnafı, Balık sezonunun açılmasını büyük bir heyecan ile iple çekiyor. Balık sezonunun açılmasına çok az bir zaman kala geri sayıma şimdiden başlayan Balıkçı Esnafı, özellikle yaz sezonunda balık satışlarının azlığından yakınıyor.Bir hafta sonra başlayacak balık sezonuyla birlikte satışların artacağı, fiyatların ise düşeceğini söyleyen ve Japon Pazarının arka tarafında yer alan Balıkçı Turan diye anılan Balıkçı Esnafı, balık yemek isteyen Kırşehir halkının çok yakın zamanda yiyebileceğini söyledi.Balığın türüne göre fiyatının da farklı olduğunu söyleyen Esnaflar, fiyatların mevsim nedeniyle yüksek olabileceğini ve denizden çıkan balığın beklendiğini söylediEsnaflar, “Bir hafta sonra balık sezonunun açılmasını bekliyoruz. Az da olsa balıklarımız var ancak fiyatlarımız yüksek. Sezonun açılmasıyla birlikte balık fiyatlarının düşmesini bekliyoruz. Balıklarımızın kilosu ise 25 lira ile 40 lira arası satılıyor. Alabalığın kilosu 20 kilo, levrek 35 lira civarlarında yer alıyor. Kırşehir’de yaz sezonunda az da olsa balık satışı yapabiliyoruz” dedi.
Tezgahları şimdilik çingene palamudu süslerken çoğu balıkçı esnafı 1 Eylül’ü bekliyor.
Balıkçılar tezgahlarının çoğu boş olduğu gözlenirken, balıkçılar 1 Eylül’de başlayacak olan yeni av sezonu bekliyor. Çoğu balıkçı esnafı yaklaşan av sezonu dolayısıyla dükkanlarında son hazırlıklarını yaparken bazı tezgahlarda ise yer yer çingene palamuduna rastlanıyor. Balıkçılar, yeni sezondan çok umutlu olduklarını belirterek özellikle palamut avında hem vatandaşın hem de balıkçının yüzünün güleceğini söylüyor.Çoğu balıkçı esnafının 1 Eylülde başlayacak olan yeni sezonu beklediğini belirten balıkçı esnaf, “Yeni sezonun açılmasına artık çok kısa süre kaldı. Çoğu balıkçı esnafı hem Kurban Bayramı olması hem de yeterli balığında olmaması nedeniyle dükkanını açmıyor. Balıkçı esnafı olarak yeni sezondan oldukça umutluyuz. Özellikle bu sezon palamudun bol olacağını umut ediyoruz. Vatandaş bu sezon ucuza palamut yiyecek gibi görünüyor. Şu ana kadar aldığımız işaretler bu yönde. İnşallah yanılmayız” dedi.
Öte yandan çingene palamudu tezgahlarda 12.5-15 TL arasında satılırken kültür balığının bir hafta öncesine göre az olduğu gözlendi.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ALINTI YAZARLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku