Güncel

Baro Başkanı Tuzcu'dan, Azerbaycan Barolar Birliği'ne DESTEK MEKTUBU...

Baro Başkanı Tuzcu'dan, Azerbaycan Barolar Birliği'ne DESTEK MEKTUBU...

Okunma: 279

5 Ekim 2020 15:57
-A

+A

      Kırşehir Baro Başkanı Av. Mehtap Karaburçak Tuzcu, Azerbaycan Barolar Birliği Başkanına destek mektubu yazdı. Türkiye’nin hak savunucusu avukatları olarak bu haklı mücadelesinde Azerbaycan Devletinin ve halkının yanında olduklarını belirten Baro Başkanı Tuzcu, Azerbaycan Barolar Birliği Başkanı Av. Anar Baghirov'a yazdığı destek mektubunda şunları kaydetti:
"Değerli Meslektaşımız,
      Uluslararası hukuka göre kardeş Azerbaycan toprağı olarak tanınmış olan Dağlık Karabağ Bölgesi, 1988 yılından sonra Ermenistan’ m işgaline uğramış ve bu tarihten sonra bölgenin nüfus yapısı zorla değiştirilmiş, bölge halkına baskı ve eziyet uygulanmıştır.
Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin 1993 yılında kabul ettiği kararlarda da Dağlık Karabağ uyuşmazlığının Azerbaycan’ ın ülke bütünlüğü ve sınırlarının dokunulmazlığı ilkelerine uygun biçimde çözümlenmesi gerektiği vurgulanmıştır. Ancak yıllardır sürdürülen Minsk Sürecinden bir sonuç elde edilememiştir.
     Yaklaşık 30 yıldır süren ve bir türlü çözüm sağlanamayan Dağlık Karabağ’ da Ermenistan’ m sivil halka yaptığı baskı ve zulmü kınıyoruz. Ermeni işgalinin sonlandırılması, toprak bütünlüğü ve egemenlik hakkının sağlanması amacıyla Azerbaycan Cumhuriyeti Devleti tarafından başlatılan askeri operasyonda haklı olan Azerbaycan Devletinin yanında olduğumuzu belirtiriz.
Bir soykırım olarak tanımlanan Hocalı katliamının hesabını sormayan, Ermeni çetelerinin yaptığı zulümlere tepkisiz kalan uluslararası toplumun duyarsızlığının son bulması gerekmektedir. Bu konuda Azerbaycan’ ın haklı mücadelesi tarafımızca her ortamda savunulacaktır.
       Bizler, Türkiye’ nin hak savunucusu avukatları olarak bu haklı mücadelesinde Azerbaycan Devletinin ve halkının yanında olduğumuzu bildirir, şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize şifa, kardeş Azerbaycan halkına sabır ve güç dileriz.
Saygılarımızla."
 

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku