Güncel

BASIN İLAN KURUMU ŞUBESİ AÇILAN İLLERDE YEREL GAZETELERİN GELİRLERİNDE BÜYÜK DÜŞÜŞ YAŞANDI

BASIN İLAN KURUMU ŞUBESİ AÇILAN İLLERDE YEREL GAZETELERİN GELİRLERİNDE BÜYÜK DÜŞÜŞ YAŞANDI

Okunma: 519

16 Eylül 2020 15:46
-A

+A

        İç Anadolu Gazeteciler Federasyonu  (İGF) Başkan Vekili Mehmet Emin Turpçu, “: Basın İlan Kurumu, gazetelerimizin gelirlerini artırıcı yönde çalışma yapması gerekirken, yerel gazetelerin gelirlerini azaltan uygulamalar yapıyor” dedi.
        İç Anadolu Gazeteciler Federasyonu (İGF)  Başkan Vekili ve Kırşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Emin Turpçu, Yerel Basının pandemi sürecinde ekonomik zorluklar içinde mücadele ettiğini, tüm bu zorluklar yetmiyormuş gibi, Basın İlan Kurumu (BİK) tarafından küçük illerde açılan şubelerin yerel gazetelerin gelirlerinde büyük düşüşe yol açtığını söyledi.
İGF Başkan Vekili Turpçu, “Basın İlan Kurumu, şubelerini tüm illere yayma çabasında.  Basın İlan Kurumu’nun çalışmalarını her alanda destekliyor ve yakından takip ediyoruz. Ancak, nüfusu az alan küçük illerde açılan şubeler ve küçük illerin BİK Şubesi bulunan illere bağlanması, bu illerdeki gazetelerimizin gelirlerinde büyük düşüşe yol açmıştır. BİK, yerel gazetelere destek verirken, gelirlerini artırıcı yönde çalışmalar yapması gerekirken, maalesef bu uygulama ile gelirlerinde büyük düşüşe yol açmıştır. Bunun önüne geçilmeli, bu illerde gazetelerimize,  bir adaptasyon yahut geçiş süreci gibi bir zaman planlaması yapılmalıdır” dedi.
         İGF Başkan Vekili M. Emin Turpçu, resmi ilan sayılarında yaşanan düşüşe dikkat çektiği açıklamasında, BİK’in ilan ölçülerine de bir standart getiremediğini, bugüne kadar yapılan uygulamanın dışına çıkılarak gerek ilan başlıklarında, gerekse sütun ve yükseklik ölçülerini küçülterek, gelir azaltıcı düzenlemeler yaptığını söyledi. 
         Turpçu, “Bu illerimizde, BİK gazetelerimize tek bir hizmet bile sunmadan, yüzde 15 BİK kesintisi yaparak, artan maliyetlerimize birde BİK komisyonu eklemiş ve gelirlerimizi daha da aşağıya çekmiştir. Oysa biz, BİK’ten gelir artırıcı çalışmalar bekliyoruz” diye konuştu. Turpçu, devletin, pandemidöneminde  almış olduğu vergi,SGK ödemeleri, kısmi çalışma ödeneği gibi konularda sağlanan kolaylıklarla kısmen rahatladıklarını, ancak, BİK’in son uygulamaları ile sıkıntılarının giderek daha da  arttığını söyledi.
Başkan Vekili Turpçu, konuyla ilgili açıklamasında daha sonra şunları söyledi.
        “Yerel gazeteler, kapılara asılan, anons yoluyla duyurulan, kaçak kullanılan ilanların sisteme kazandırılmasını ve kayıt altına alınmasını beklemektedir.
         BİK, yeni açılan şubelerde yerel gazetelerden çok sayıda istekte bulunurken, gazetelerin kurumdan istekleri şu ana kadar karşılıksız kalmıştır. İlan gelirlerimizde artış beklerken, yüzde 15 kesintinin hemen başlatılması, devletin sağladığı diğer kolaylıkları boşa çıkartmıştır.
          Bazı kurumların askıda yayınlara devam etmesi, bazı belediye başkanlarının kendi sosyal medya hesaplarında ilanları yayınlamaya devam etmesi, BİK’in devre dışı bırakılmasıdır. Bunun önüne mutlaka geçilmelidir.”
          İGF Başkan Vekili Mehmet Emin Turpçu, Yerel Basının beklentilerinin aslında çok fazla olmadığını, BİK’in yeni şube açtığı illerde ilan gelirlerini artırana kadar %15 kesintinin durdurulmasını gerektiğini belirterek, bu illerde ki yerel gazetelere en az 2 yıl geçiş süreci tanınması gerektiğini söyledi.

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku