Güncel

BAŞKAN TEKİN'den üyelerine duyuru...!

BAŞKAN TEKİN'den üyelerine duyuru...!

Okunma: 495

12 Eylül 2020 16:57
-A

+A

      Kırşehir Belediyesi Meclisinde gündemdeki konuları görüşülmek üzere meclis toplantısı gerçekleşti. Kırşehir Belediyesi Ağustos Ayı Meclis toplantısında ticari araçlarla ilgili karar alındı. Meclis toplantısında alınan kararlar çerçevesinde ticari araç işletmecileri araçlarının üzerine, durak, güzergâh hat ve plaka yazıları haricinde herhangi bir reklam, logo, sticker, afiş, amblem, isim, fotoğraf, vb. yazılar bulundurulmayağı açıklandı. Kırşehir Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Tekin, Belediye meclisinde alınan karar hususunda üyelerine duyuruda bulundu. Kırşehir Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Tekin yaptığı açıklamada şunları kaydetti: "Kırşehir Belediye Meclisinin, 06 Ağustos 2020 tarihli, M-T-S ticari plaka yönetmeliği ile ilgili almış olduğu kararları gereği, ticari araç işletmecileri araçlarının üzerine, durak, güzergâh hat ve plaka yazıları haricinde herhangi bir reklam, logo, sticker, afiş, amblem, isim, fotoğraf, vb. yazılar bulunduramayacak.
      Sosyal medya üzerinden reklam verecek olan ticari plaka işletmecileri, belediye ulaştırma hizmetleri müdürlüğünden gerekli izinleri alarak belediye meclisince belirlenen ilan, reklam ücretini yatırmak şartı ve çalışmış olduğu ilgili durak-tur adını vermek ve ilgili durak ve turun sabit telefon numarasını yoksa GSM numarasını vererek, Türk Ticaret Kanunun ilgili maddelerini aşmamak şartı ile reklam verebileceklerdir. Üyelerimizin, ileride cezai işlemlere maruz kalmamaları için, konuya gereken hassasiyeti göstermelerini önemle rica ederim."
ARAÇLARDA ARANAN ŞARTLAR;
1. Araçların yaş modeli Araçların alımlarında yaş sınırının en fazla 0 - 10 (on) yaş aralığında olması Mevcut araçlar kullanım yaş sınırının da 15 (onbeş) sözleşmeleri yenilendiği sürece belirtilen yaş sınırına kadar çalışılacaktır.
2. Minibüslerin kapılarında durak yerleri dışında içerden veya dışarıdan açılmayan ve sürücü tarafından idare edilen bir kilit düzeni bulunması zorunludur.
3. Mevcut araçlar 07.07.2005 tarih ve 5378 sayılı yasanın gereği olara en son 07.07.2018 tarihine kadar 2001/85/AT yönetmeliği standartlarına uygun engelliler için erişilebilir araç haline getirilecektir. Bu tarihten itibaren engelliler
için erişilebilir olmayan araçlara Çalışma ruhsatı düzenlenmez. Araçlar en son güncel olan yönetmeliklere uygun hale getirilecektir.
4. Minibüslerin dış ve iç ışıklandırma ve aydınlatma donanımları çalışır durumda olacaktır. İç aydınlatmalarda sadece beyaz renk ışık kullanılacaktır. İç aydınlatmada değişik renk ve loş ışıklar kesinlikle kullanılmayacaktır.
5. Araç içinde kalorifer bulunacak, ancak bu egzoz kaloriferi olmayacak ve gürültüsüz çalışacaktır. Kış mevsiminde yolculuk esnasında yapılacak kontrollerde araçların içerisi normal sıcaklıkta olacaktır. Kaloriferi çalışmayan aracın vizesi yapılmayacaktır. Aracın yan sürgülü camları (ove tavan havalandırmaları çalışır durumda olacaktır.
6. Araçların boyası Kırşehir Belediyesi tarafından belirlenen renk (mavi-krem) (mavi-beyaz) ve şeklinde olacaktır.
Araçların dış boya rengi Belediye tarafından değiştirilebilir. Kaza sonrası, hasarlı ve boyasız araçlarla seyrüsefer yapılmayacaktır. Minibüsün dış boya görüntüsü belirtilen standart da olacak ve kaporta saclarında çürüme ve ezilme olmayacaktır.
7. Minibüsün ön, arka ve yanlarında yazılması zorunlu "KIRŞEHİR BELEDİYESİ ÖZEL HALK MİNİBÜSÜ" yazıları beyaz zemin üzerine kalın punto ile en az 8 cm yüksekliğinde ve mavi renk yazı ile yazılacak. Mavi renk dışındaki renkler kabul edilmeyecektir. Yazı ve numaralar "DÜZ " yazı formatında olacaktır. Kırşehir Belediyesinin değişiklik hakkı saklı olup istenilen yazı formatı, punto ebadı v.s. değişikliğine gidilebilir.
8. Araçların Belediyece belirlenen bölümlerine güzergâhları gösteren standart LED'li tabelalar takılı bulunacak.
9. Minibüsün sağ ön camında güzergâh tabelası konulacak ve bu tabelalar aydınlatılmış led ışıklı bilgi ekranı (Güzergah gösteren led'li bilgi tabelası) olacaktır.
10. Aracın dışı ve içi sürekli temiz tutulacak, koltuk ve döşemeleri kırık veya yırtılmış durumda olmayacaktır.
11. Minibüs içinde yağ bidonu, fırça, çöp sepeti ve diğer yıkama malzemeleri bulundurulmayacaktır.
12. Minibüslerde yangın söndürme cihazı, ilk yardım çantası, reflektör ve yedek sinyal ampulleri ile kış şartlarında patinaj zinciri ve çekme halatı bulundurulacaktır.
13. Minibüsler dışında; Güzergâhı gösteren tabelalar ve belirlenmiş yerlere "KIRŞEHİR BELEDİYESİ ÖZEL HALK MİNİBÜSÜ" yazılarından başka yazı veya şekil olmayacaktır.
14. Minibüs içinde aracın fabrika çıkışından ayrı pikap, teyp. cd çalar vb. müzik sistemleri bulunmayacaktır. Yüksek sesle müzik, araç seferini tamamlamış olsa dahi dinlenmez.
15. Minibüs içinde Ulaşım Hizmetleri Şefliği zabıta ekiplerinin göstereceği yerlere "Sigara İçilmez" ibareli plaketler takılacaktır.
16. Minibüs içinde yolcuların şikayeti halinde başvurabilecekleri telefonlar ALO ZABITA 15'ü belirten birer plaket, Ulaşım Hizmetleri Şefliği zabıta ekiplerinin göstereceği (yerlere takılacaktır.
17. Minibüslerin ön, arka ve yan camlarında kırık, çatlak ve yıldızlama, reklam, cam filmi ve deforme olmayacaktır.
Ancak görüşü bozmayacak şekilde olan küçük çizik ve çatlaklar göz ardı edilebilir. Perde takılması yasaktır.
18. Yaz şartları için araç içi havalandırma pencereleri bulunacak, ayrıca üst camların açılmasına olanak verecek sürgü kolu veya tutamakları bulunacaktır.
19. Minibüslerin iç ve dış dikiz aynaları sağlam ve cam silecekleri çalışır durumda olacaktır.
20. Minibüslerde havalı korna, ıslık korna, vb. gibi aksesuarlar bulunmayacak. Elektrik tesisatı dahilindeki iç ve dış aydınlatmalar ile tüm ikaz sistemleri çalışır durumda olacaktır.
21. Araçların egsozdan siyah duman vermeyecek şekilde mazot pompaları ayar edilmiş olacaktır. Motorun gerekli bakım ve onarımları yapılmış olacak ve egsoz patlak olmayacaktır. Orijinal harici eksoz takılmayacak.
22. Seyir halinde aracın mekanizmalarında (halkı rahatsız edecek şekilde gürültülü çalışma olmayacaktır.
23. Valilik tarafından belirlenen tarih aralığında kar lastiği takılması zorunludur. Asfalt zemin üzerine gelen diş derinliği 6mm (Altı milimetre)'nin altına düşen lastiklerle sefere çıkılamaz.
24. Araçların tip ve özellikleri Karayolları Trafik Kanununa bağlı "Araç Montaj, Tadil Yönetmeliği'ne uygun olacaktır.
25. Minibüsün Teknik uygunluk belgesi alabilmesi için; Trafik ruhsatındaki en son trafik fenni muayenesinin ve KASKO SİGORTA poliçesinin yapılmış olması şarttır.
26. Ulaşım Hizmetleri Şefliği zabıta ekipleri yaptığı teknik Kontrollerde; gerekli gördüğü takdirde aracın bakımlarının yaptırılmasını isteyebilir.
27. İl Trafik Komisyonu Başkanlığınca 2017/01 sayılı karar ile "26 Ekim 2016 tarih ve 29869 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren "Araçların İmal Tadil ve Montajı Hakkında Yönetmelik'in 19'uncu maddesine istinaden hazırlanan "Özel Güvenlik Donanımlı Toplu Taşıma Araçları ile ilgili Şartlar"m, Ek XVI'da ise
"3.2 Kamera sistemi ile 3.3 Görüntü kayıt cihazlan"na ilişkin standartlar belirlenmiştir." şehiriçi yolcu taşımacılığında kullanılan taksi, minibüs ve otobüs cinsi taşıtlarda en az 7 gün süreyle kayıt yapabilen ön dış ve iç kamera ile kayıt cihazının bulundurulması ve aktif halde tutulması gerekmektedir.

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku