Güncel

Başkan Ünsal; "Esnafımıza toplamda 7 milyon 205 bin TL destek verildi"

Başkan Ünsal; "Esnafımıza toplamda 7 milyon 205 bin TL destek verildi"

Okunma: 605

25 Şubat 2021 16:15
-A

+A

        AK Parti Kırşehir İl Başkanı Seher ÜNSAL, hükümetin Covid19 salgınından olumsuz etkilenen; işleri, işletmeleri zarar gören esnaf sanatkâr ile gerçek kişi tacirlerin desteklenmesine yönelik başlatılan süreç hakkında açıklamalarda bulundu. İlimizde esnaflarımızın ve çiftçilerimizin yanında olacaklarını belirten Başkan Ünsal açıklamasında şunları kaydetti:
       "Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid – 19 salgını ile mücadele konusunda ülkemizin tüm kurum ve imkânlarıyla seferberlik halinde çalışan, önlemler ve tedbirler alan, ekonomik uygulamaları ve paketleri hayata geçiren hükümetimiz ilk günden itibaren tüm vatandaşlarımız ile birlikte emekçilerimizin, esnafımızın, tüccarımızın, iş insanlarımızın, çiftçilerimizin yanında oldu.Açıklanan ekonomik paketlerle salgının tüm dünyada meydana getirdiği olumsuz etkilerini ülkemizde en aza indirmek için büyük çaba gösterildi. Bu kapsamda hayata geçirilen uygulama ve paketlere ek olarak 22 Aralık 2020 tarihli, 3323 sayılı Esnaf ve Sanatkârlar ile Gerçek Kişi Tacirlere Koronavirüs Salgını Nedeniyle Verilecek Destekler Hakkında Cumhurbaşkanı Kararı ile Covid19 salgınından olumsuz etkilenen; işleri, işletmeleri zarar gören esnaf sanatkâr ile gerçek kişi tacirlerin desteklenmesine yönelik yeni bir süre başlatıldı. Karar 81 ilimizde uygulamaya kondu.
        Karar gereğince 81 ilimizde olduğu gibi KIRŞEHİR’İMİZDE de salgından etkilenen esnaf ve sanatkârlar ile gerçek kişi tacirlere üç ay süreyle aylık 1000TL olmak üzere toplamda 3 bin TL doğrudan gelir kaybı desteği ve 3 ay süre ile 750TL olmak üzere toplam 2250 TL kira desteği uygulaması başlamıştır.
       Bu çerçevede24 Şubat 2021 tarihi itibariyle, ilk ay ödemesi yapılan gelir kaybı desteğine başvuran 4.666 esnafımızdan 3.511’i dosya incelenerek6.982.000 TL ödeme yapılmıştır, ilk ay ödemesi yapılan kira desteğine başvuran 2.081 esnafımızdan 265’i onaylanarak 223.222TL ödeme yapılmıştır. KIRŞEHİR ilimize toplamda 7 milyon 205 bin TL hükümetimiz tarafından esnafımıza destek verilmiştir.
       Söz konusu iki ayrı desteğe bugüne kadar başvuru yapmayan 794 esnaf, sanatkâr ve gerçek kişi tacirlerimiz için tek tekaranarak başvuru yapması sağlanmaktadır.
Kira başvurusu reddedilen esnaflarımızın mağduriyetini önlemek için yeniden başvuru yapma imkânı sağlanmıştır. Mağduriyet yaşayan esnaflarımızın 2020 yılı içerisinde bir tane kira ödeme dekontu ibraz etmeleri yeterli olacaktır.
Esnafımıza dönük 3. Destek paketi ise ciro kaybının telafisine dönük yapılacaktır. Bilindiği üzere 2020 yılı içerisinde pandemiden kaynaklanan ciro kayıpları yaşanmıştır. 2020 yılı içerisinde 2000 TL den fazla ciro kaybı yaşayan yeme, içme, iş yerlerine dönük ciro kaybının %3’e kadar ödeme yapılacaktır. Bu destekten faydalanacak olan esnaflarımız 31 Mart 2021 tarihine kadar e-devlet üzerinden başvuru yapması gerekmektedir.
e-devlet erişimi imkanı bulunmayan esnaflarımız Ticaret İl Müdürlüğümüze başvurmaları gerekmektedir.
Esnafımıza vermiş oldukları destekler için Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a şükranlarımı sunuyorum.
Kapsamlı çalışmalarından dolayı Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Lütfi Elvan’a ve Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan’a teşekkür ediyorum.
        İnşallah bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğine milletimizin, Kırşehirlihemşerilerimizin ekonomimizin can damarı esnaf ve sanatkârlarımızın, işletmelerimizin, üreticimizin, çiftçilerimizin, emekçilerimizin ve kadın, erkek, genç, yaşlı, çocuk, engelli tüm vatandaşımızın yanında olmaya devam edeceğiz.
 

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku