Güncel

Başkan Yücesan, "Herkesi aşı olmaya davet ediyorum"

Başkan Yücesan, "Herkesi aşı olmaya davet ediyorum"

Okunma: 750

15 Ocak 2021 16:25
-A

+A

          YENİ tip koronavirüsle (Covid-19) mücadelenin en ön saflarında yer alan sağlık çalışanlarının aşılanmasına başlandı. Çin'den gelen ve 14 günlük test sürecinin tamamlanmasının ardından ilk kez Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Bilim Kurulu üyelerine uygulanan CoronaVac aşısında, hastalıkla mücadelenin kahramanları haline gelen sağlık çalışanlarının öncelikli grup olduğu Bilim Kurulu toplantısı sonrası açıklandı. Tüm sağlık kuruluşlarından personel listesi ile personelin Covid-19 geçirip geçirmediği, temaslı olup olmadığı gibi verilerin listelere işlenip, İl Sağlık Müdürlüğüne gönderildi. Covid-19 geçirenlerin hastalığı atlattıktan sonra 4-6 aylık sürede aşılanmasına gerek olmadığı açıklandığı için bu durumdaki sağlık personeli belirlendi ve aşıda öncelikli çalışanların listesi hazırlanıp, uygulamaya konuldu.
          Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihazlar Kurumunun korona virüs için aşı onayı vermesinin ardından Kırşehir’de, ilk aşı yapıldı. Yapılan ilk aşının ardından periyodik şekilde sağlık personeli aşılanıyor.
          İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Bulut, Kırşehir Eğitim Araştırma Hastanesine giderek intaniye servisinde kurulan aşı odasında aşı oldu. Bulut, açıklamasında, “Kısıtlama kararlarının ardından Kırşehir’de hızlı bir şekilde vaka sayıları aşağılara indi. Ağır vaka sayısında da kısıtlamalarla birlikte düşüş oldu. Hastane yükü ise yüzde 70-80 oranında azalma gösterdi. Kısıtlamalar yerinde oldu.”ifadelerini kullandı.           Korona virüse karşı aşılama çalışmaları ilimizde başladı.  Sağlık-Sen Kırşehir Şube Başkanı Yasin Yücesan'a da aşı yapıldı. Başkan Yücesan; "Bizlerde Bakanlığımızın belirlediği çerçevede randevumuzu alarak,hastanemizin intaniye servisinde  yaptırdık.
Bu vesile ile korona virüse karşı herkesi aşı olmaya davet ediyorum. Şuan hiçbir yan etkisi olmadı. Pandemi çıkış yolumuz aşı .Maske Mesafe.Hijyen.
Tereddütsüz aşımızı yaptırdık. Aşılama çalışmasında  görev yapan tecrübeli sağlık çalışanlarımıza kolaylıklar diliyorum." dedi.
          Aşılamanın uygulama şekli ve aşılamada öncelik sıralaması Bilim Kurulu tarafından belirlenmiştir. Uygulamanın ilk basamağında yer alan sağlık çalışanları ile aşılama hizmeti başlamış ve peyderpey yaşlı bakım evleri, engelli rehabilitasyon merkezleri ile koruma evlerinde kalanlara ve orada hizmet sunanlara, daha sonra da belirlenen sıraya göre diğer öncelikli gruplarla devam edecek.

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku