Güncel

BATMAYAN GÜNEŞ !

BATMAYAN GÜNEŞ !

10 Kasım 2018 07:27
-A

+A

  Büyük Önder Atatürk ölümünün 80. yılında tüm yurtta olduğu gibi bugün Kırşehir'de de çeşitli etkinliklerle anılacak.Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ölümünün 80. yıldönümünde 10 Kasım Pazartesi günü tüm ulusça çeşitli etkinliklerle anılacak.Büyük Önder Atatürk'ün önderliğinde arkadaşları ve Türk ulusunun emperyalizme ve gericiliğe karşı yürüttüğü şanlı mücadelenin sonunda kurulan ve Ulu Önder'in "En büyük eserim" diyerek Türk ulusuna armağan ettiği Cumhuriyet'in sonsuza kadar yaşatılacağını bir kez daha görkemli kutlamalarla tüm dünyaya gösterdiğimiz Cumhuriyet Bayramı'nın ardından Türk ulusu Ata'ya ve devrimlerine bağlılığını ölümünün 80. yıldönümünde anlamlı etkinliklerle dile getirecek.Ata'yı anma etkinlikleri bugün saat 09.00 da Valilik ve Belediye tarafından Cacabey Meydanı’nda bulunan Atatürk Anıtına Çelenkler sunulacaktır. Saat 09.05’te sirenler eşliğinde ulu önder Atatürk’ün manevi huzurunda 2 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak ve akabinde İstiklal Marşımız ile Bayraklar göndere çekilip yarıya indirilecektir.  Saygı Duruşu sırasında 2 dakika boyunca siren çalacak.  10 Kasım 2018 Cumartesi günü Kültür Merkezi Salonunda 09.30’da başlayacak program düzenlenecek. Saat 09.30’da Kültür merkezi Konferans Salonunda “Meşrutiyetten Cumhuriyete Mustafa Kemal, Cumhuriyetten 10 Kasım’a Atatürk” konulu Konferans Aşıkpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Tarih Öğretmeni Recai Yağmur Tarafından verilecektir. DİĞER ETKİNLİKLER
Atatürk’ü Anma haftası içerisinde İl Milli Eğitim Müdürlüğüne Bağlı Tüm Okul ve kurumlarda haftanın önemine uygun çeşitli etkinlikler düzenlenecektir. 1. Eğitim bölgesi okullarınca Anıtkabir’e gezi düzenlenecektir.  Okullar arası Atatürk konulu şiir, resim ve Kompozisyon yarışmaları düzenlenecektir
10 KASIM'DA NE OLDU?
Mustafa Kemal Atatürk'ün Ölümü
Mustafa Kemal Atatürk ölümünden önceki son aylarca halsizlik ve iştahsızlık ile ilgili rahatsızlıklar çekiyordu.Ölümünden önceki son aylarda kaşıntı ve burun kanaması gibi sorunlar yaşıyordu.Kaşıntılardan dolayı hatta Çankaya köşkü ilaçlandı fakat acı gerçek Atatürk'ün Yalova Termal'e gitmesi ile ortaya çıktı.Yalova Termal Otelde Atatürk'ü muayene eden Dr. Nihat Reşat Belger, karaciğerinden şüphelenerek şiroz teşhisine vardığını söyledi.Termal Otel'de 10 günlük bir tedavi gören Ulu Önder tüm uyarılara rağmen tedaviyi yarıda bırakarak Bursa'ya doğru hareket etti.
 Mustafa Kemal Atatürk hastalığının son günlerinde TBMM'nin açılışına bile katılamayacak kadar şiddetli ağrılar çekmekte idi.Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün acı haberi 10 Kasım 1938 Perşembe günü saat 9:05'de hayata gözlerimi yumarak Türkiye Cumhuriyetini yasa boğarak o günü hep hüzünle anmaktayız.
Atatürk Haftası, 10 Kasım 1938 günü saat 9'u 5 geçe yaşamını yitiren Mustafa Kemal Atatürk'ün anısına düzenlenen; onun yurtseverliği, inkılap ve ilkelerinin anlatıldığı, radyo ve televizyonda Atatürk'ün konuşmalarının kendi sesinden dinletildiği, Atatürk'le ilgili filmlerin gösterildiği haftadır.
10 Kasım günü Anıtkabir ziyaret edilmekte, başkent Ankara'da resmi tören yapılmaktadır. Türkiye'nin genelinde de yas tutulmaktadır. Her yıl 10 Kasım günü trafikteki arabalar durur ve 4 dakika korna çalarak anma etkinliklerine destek verirler. Ayrıca, tüm bayraklar 10 Kasım günü yarıya indirilir.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku