Güncel

BAYRAM HAREKETLİLİĞİ ESNAFIN YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜ

BAYRAM HAREKETLİLİĞİ ESNAFIN YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜ

7 Haziran 2018 07:52
-A

+A


            Ramazan Bayramına sayılı günler kala Yeni Yeşilyurt Gazetesi olarak İlimizdeki esnafların nabzını yokladık, Esnaf piyasalardaki hareketlilikten memnun. Bayrama son üç gün kala piyasaların daha da canlanacağına dikkat çeken esnaflar, vatandaşların bayram alışverişlerini en çok son üç gün kala yaptıklarını belirttiler
Ramazan Bayramına son bir hafta kala Bayram alışverişine çıkan vatandaşlar esnaflara rahat bir nefes aldırdı. Ramazanı durgun geçiren esnafın yüzü hareketlenen bayram alışverişiyle birlikte gülmeye başladı. Ramazan ayında yaşanan durgunluğun bayramın yaklaşması ile yerini canlılığa bıraktığını kaydeden esnaflardan Ramazan Sönmez, “Ramazan öncesinde de işlerimizde bir durgunluk söz konusuydu. Ramazan ayının gelmesiyle birlikte bu durgunluk adeta iki katına çıktı. Siftah edemeden dükkân açıp kapattığımız günlerimiz bile oldu.
Dolayısıyla çok fazla iş yapamaz hale geldik. Ramazan boyunca çok fazla bir iş olmadı. Esnafın geneline baktığımız zamanda aynı durum geçerli. Vatandaş bayramın yaklaşması ile giyim sektörüne daha fazla yöneliyor, bu durumda bizleri oldukça olumlu etkiliyor elbette. Ramazan ayının sonuna geldik malum, bayrama da az bir süre kaldı. Piyasalarda dolayısıyla canlanmaya başladı” diye konuştu. 
ALIŞVERİŞİNİZİ SON GÜNE BIRAKMAYIN
Bayramın yaklaşmasıyla birlikte uygun kampanyalar yaparak vatandaşların yüzünü güldürmeyi hedeflediklerini belirten ayakkabı mağazası yetkilisi Oğuz Atay ise, “Bayrama sayılı günler kala tüm esnaflarda olduğu gibi bizde de bayram hareketliliği başladı. Bayrama öncesi satışlarımız önceki yıllara göre daha az fakat uygun fiyatlarla vatandaşımızın yüzünü güldürmeye çalışıyoruz. Bazı müşterilerimiz beğendikleri ürünlerin kendine göre olanını bulamaktan şikâyetçi oluyor. Ama bizler her üründen belli sayıda ve bedende alıyoruz. Alışverişini son güne bırakanlar açıkta kalıyor” diye vatandaşları son güne kalmamaları konusunda uyardı.  
BAYRAMA KİRALIK ARAÇ KALMADI
Araç kiralaması yapan firmalara da bayram erken geldi. İlimizde bayrama sayılı günler kala araç kiralamak isteyen vatandaşlar araç bulamadı. Tatilde araçsız gezmek istemeyenlerin adresi olan rent a car’larda kiralama oranları yüzde 95’lere ulaştı.  Bayram tatili rezervasyonlarının 10 gün önceden dolduğunu ve ellerinde araç kalmadığını söyleyen rent a car yetkilisi Salim Demir, “Hiç kiralık aracımız yok. Genelde bayramlarda aracımız kalmaz. Sadece bizim değil, bütün oto kiralamalarda araç kalmadığını düşünüyorum. Kurumsal firma olduğumuz için diğer illerden de talep çok var. Müşteri portföyümüz fazla. Bayram için bizi arayan günde en az 50-60 kişiye kiralık aracımızın kalmadığını söylemek zorunda kalıyoruz” diye konuştu.Aydın Ercan, bayramlarda araç kiralamak isteyenlerin en az 3 hafta önce rezervasyon yaptırmalarını önerdi.
BAYRAM GELİNLİKÇİLERE DE YARADI
Ramazan dolayısıyla ara verilen düğün sezonu nedeniyle gelinlikçilerin işlerini bu ayda biraz durgulaştırdığını kaydeden gelinlik mağazası işletmecisi Ayşe Sürmen, “Ramazan bayramı yaklaştı gelinlik sezonunda patlama yaşandı. Çünkü bu ayda düğün sezonu az da olsa durgunlaşıyor ve vatandaş düğünlerini bayram sonrasına bırakıyor. Onun için biriken birçok düğün var ve vatandaşlar şimdiden gelinliklerini satın almaya ve kiralamaya başladı” ifadelerini kullandı. Gelinlik mağazası sahibi Mehmet Gün ise “Evlenecek çiftler bayramdan sonra düğünlerini planladıkları için bayram sonrası çok sayıda düğün var. Bu durum da bizim işimizi olumlu etkiledi. Diğer esnaf gruplarında olduğu gibi şuanda bizim de gelinlik satışlarımızda patlama var” dedi.
KASAPLAR BAYRAMA HAZIR
Bayramın yaklaşmasıyla birlikte Kasaplar hazırlıklarını tamamladı. Bayrama son 3 gün kala daha fazla hareketlilik beklediklerini belirten Kırşehir, Kasaplar Lokantacılar Pastacılar ve Kafeteryacılar Odası Birliği Başkanı Hasan Ünlü, “Özellikle arife günü satışlarda yoğunluk bekliyoruz. Buruk geçen Ramazan günlerinde zararımızı kapatmış oluruz. İnşallah beklediğimiz gibi geçer ve bayrama biz de mutlu gireriz. Vatandaşlarımızı her Ramazan Bayramı öncesi olduğu gibi tekrar uyarıyoruz. Et dahil olmak üzere birçok gıda ürününde her zaman alışveriş yaptığı yerden eksiklilerini tamamlasınlar. Merdiven altı üreticiler şimdiden harekete geçti.” ifadelerini kullandı.
ŞEKERLER YERİNİ ALDI
Ramazan Bayramı'na sayılı günler kala bayramın olmazsa olmazı şekerler de tezgahlardaki yerini almaya başladı.
Ramazan Bayramı'na 5 gün gibi kısa bir süre kala bayram şekerleri Malatya’da da tezgahlardaki yerini almaya başlarken Uzun Çarşı da, marketlerde,Bakkallarda bulunan esnaflar, şeker satışların şu anda durgun olduğunu ancak bayrama son üç gün kala daha iyi olacağını belirtti. Şeker fiyatlarının geçen seneye göre değişmediğini söyleyen Esnaflar bazı şeker fiyatlarında ise indirim olduğunu kaydetti. Çarşıda şu an için bir hareketlilik yaşanmadığını kaydeden Esnaflar, “İnsanlarımız işlerini son günlere bırakmayı seviyor bu yüzden hareketliliğin arefe gününden önce başlayacağını düşünüyoruz” dedi. Vatandaşlara şekerleri güvendikleri yerlerden almaları tavsiyesinde bulunan Esnaflar, “Biz şekerlerimizi merdiven altı olan yerlerden almıyoruz. Şekerlerimiz sağlık açısından herhangi bir sorun teşkil etmiyor, biz yıllardır burada esnafız kaliteli ve temiz mal getirmek zorundayız. Yani biz getirdiğimiz malın arkasındayız, bu nedenle vatandaşlarımız gönül rahatlığıyla şeker alabilir” ifadelerini kullandı.
Vatandaşların Salı gününden itibaren bayram alışverişine çıkacaklarını tahmin ettiklerini söyleyen bir diğer esnaflar şeker fiyatlarında herhangi bir değişiklik olmadığını aktardı.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ALINTI YAZARLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku