Güncel

BELEDİYE BAŞKANLARININ DÖRDÜNCÜ DÖNEMİ OLMAYACAK

BELEDİYE BAŞKANLARININ DÖRDÜNCÜ DÖNEMİ OLMAYACAK

14 Nisan 2018 07:07
-A

+A


AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, ittifak konusunda Saadet Partisi'nin kendilerini şaşırttığını belirtti. Partideki üç dönem kuralı ile ilgili de konuşan Yazıcı, "Belediye başkanlarının dördüncü dönemi olmayacak. OHAL de devam eder" ifadesini kullandı.
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Best FM'de Ufuk Karcı'nın konuğu oldu. Belediye seçimleri ve OHAL hakkında önemli açıkşamalarda bulunan Yazıcı, Saadet Partisi'nin, ittifak görüşmelerinde farklı arayışlara girmesine, şaşırdığını söyledi.
'OHAL DEVAM EDER'
OHAL'in süresinin bitmek üzere olduğunı hatırlatan Yazıcı, "MGK'da ve son Bakanlar Kurulu toplantısında, OHAL gündeme gelmedi. Ancak, içinde bulunduğumuz şartlara balıldığında, devam etmesi gerektiği anlaşılıyor. Seçime OHAL ile girilecek söylemi, doğru değil. Bu anayasal bir hak ve gerektiği takdirde uygulanır. Ancak şuanda süresinin sonuna geliniyor. Bence, devamı gelecektir" ifadlerini kullandı.
ÜÇ DÖNEM KURALI
2019 yılındaki kritik seçimlerden birinin de Mahalli İdareler Seçimi olduğunu vurgulayan Yazıcı, "AK Parti'nin değişmez kurallarından birisi de üç dönem kuralıdır. Üç dönemi tamamlayan, bir dönem ara verir. Bu, Belediye Başkanları için de geçerlidir. Onlar da üç dönem sonunda, ara vermelidir. Biz, rasyonel bir partiyiz. Bir yer de, bir Belediye Başkanı, çok teveccüh görüyorsa, neden değiştirelim. Bazı isimler için, istisna uygulanabilir. Ancak bu, sınırlı kalır. Bunun dışında AK Parti'de herkes için, üç dönem kuralı vardır ve uygulanır" dedi.
UYUM YASALARI
Meclise getirlemesi beklenen uyum yasaları hakkında da konuşan Yazıcı, "bir komisyon kuruldu ve çalışıyoruz. Cevdet Yılmaz beyin koordinesinde, işin pratiğini de inceleyeceğiz. Sayın Cumhurbaşkanımız talimatını verdi. Başkanlık veya yarı başkanşık uygulanan ülkeler; Meksika, Birezilya, ABD ve Fransa gibi ülkelere ziyarette bulunup, yerinde inceliyeceğiz." dedi.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ALINTI YAZARLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku