Güncel

BELEDİYE PERSONELLERİ ATIK PİLLERİN DOĞAYA VERDİĞİ ZARARLARI ÖĞRENCİLERE ANLATTI

BELEDİYE PERSONELLERİ ATIK PİLLERİN DOĞAYA VERDİĞİ ZARARLARI ÖĞRENCİLERE ANLATTI

14 Haziran 2019 07:44
-A

+A


 Kaman Belediyesi tarafından “Çevre Koruma Haftası” kapsamında atık pillerin bertaraf edilmesi için Faik Güngör İlkokuluna atık pil toplama kutuları yerleştirildi.Atık pillerin doğaya verdiği zararları öğrencilere anlatan belediye personellerimiz, yaz tatili boyunca öğrencilerin toplayacakları pilleri ister okullarına isterlerse Kaman Belediyesine teslim edebileceklerini söylediler. Kaman Belediyesi tarafından daha önce başlatılan atık pil toplama kampanyasında bugüne kadar 200 kiloya yakın atık pil toplanılmış olup, geri dönüşüm uygulamalarımız sağlıklı bir şekilde sürmeye devam etmektedir.
Atık Pillerin Toplanması
Kaman Başkanlığı ve Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği (TAP) arasında “Atık Pillerin Toplanması” konusunda imzalanan ve devam etmekte olan protokol ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yürütülen “Sıfır Atık Projesi” kapsamında kaynakların daha verimli kullanılması, oluşan atık miktarının azaltılması hedeflenmiştir.31/08/2004 tarih ve 25569 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Atık Pil ve Akümülatörlerin Kontrolü Yönetmeliğince atık pillerin İnsan sağlığına ve çevreye zarar verecek şekilde doğrudan veya dolaylı olarak alıcı ortama verilmesinin önlenmesi amacıyla ilçemizde bulunan okullara ek olarak, kurum, kuruluş, işletmeler ve vatandaşlarımız tarafından da biriktirilen Atık Piller Belediyemiz Fen İşleri Müdürlüğünce belirlenen Toplama Noktasında teslim alınacak olup, talep edildiği takdirde işletme, kurum ve kuruluşlara tarafımızdan Atık Pil Toplama Kutusu verilecektir.Daha temiz bir çevre ve sağlıklı yarınlar için, tüm vatandaşlarımızı destek olmaları konusunda hassasiyete davet ediyor ve katılımlarını bekliyoruz.
UYARI! 
Bir pil; olimpik havuzun üçte birini doldurmaya yeterli 600.000 litre suyu  kirletmektedir.Pillerin içindeki zararlı maddeler yeraltı sularına karışarak suları kirletir.Toprağa atılması durumunda ise İçeriğinde bulunan ağır metaller nedeniyle 6 m² alan toprak kirlenir. Kirlenen toprak verimsizleşir ve o alanda yaşayan canlılar da olumsuz etkilenir.
DİKKAT!
Akmış pilleri çıplak elle tutmayınız!Pilleri %100 verimli kullanınız ve bitmeden atmayınız.Şarj edilebilen pilleri tercih ediniz.
Atık Yağ Toplama,Atık Yağlarınızı Lavaboya, Suya, Çöpe Dökmeyin!
1 litre atık yağ 1 milyon litre temiz suyu kirletiyor! “Lavaboya dökülen atık yağlar, kanalizasyon sistemine zarar verir, kanal borularına yapışarak boru kesitinin daralmasına ve tıkanmasına neden olur. Kokuya ve böcek oluşumuna sebep olur. Bunlarla birlikte deniz, akarsu ve göle ulaşan bitkisel atık yağlar; kuş, balık ve diğer canlı türlerine zarar verir. Kullanılmış bitkisel atık yağlar atık su kirliliğinin yüzde 25’ini oluşturur. Evsel atıklarla karıştırılan atık yağlar, katı atık depolama sahalarında yangınlara neden olmaktadır.”
Kaman Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü tarafından Sıfır Atık Projesi kapsamında Bitkisel Atık Yağ Toplama Kampanyası başlatıldı. Belediyeye teslim edilen “5 Litre Bitkisel Atık Yağ karşılığında 1 Litre sıvı bulaşık deterjanı” hediye edilecektir.İlçede bitkisel atık yağ çıkabilecek lokanta gibi işletmeler ile yemekhanesi olan okullarla, anlaşmalı olduğumuz Albiyobir Alternatif Enerji ve Biyodizel Üreticileri Birliği Derneği tarafından sözleşme yapılmaya başlanmıştır.Başlangıç olarak vatandaşlardan gelecek bitkisel atıkyağlar Belediyede bulunan toplama yerinde teslim alınacak olup, kampanyanın ve bu bilincin yaygınlaşması halinde toplama merkezleri arttırılacaktır.Daha temiz bir çevre ve sağlıklı yarınlar için, tüm vatandaşlarımızı kampanyaya destek olmaları konusunda hassasiyete davet ediyor ve katılımlarını bekliyoruz.

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku