Güncel

Bir 10 Kasım daha yaşıyor...

Bir 10 Kasım daha yaşıyor...

Okunma: 96

9 Kasım 2020 16:04
-A

+A

       Aramızdan ayrılışının 82. sene-i devriyesinde Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk tüm yurtta olduğu gibi Kırşehir'de de anılacak. Devletimizin kurucusu Ulu Önder Atatürk, ölümünün 82. Yıldönümünde bütün yurtta olduğu gibi İlimizde de hazırlanan program uyarınca günün anlam ve önemine uygun olarak anılcak.
       Düzenlenecek tören ve etkinliklerde Covid-19 salgınıyla mücadele kapsamında içerisinde bulunduğumuz “Kontrollü Sosyal Hayat” döneminin maske ve temizlikle birlikte temel prensiplerinden olan fiziki mesafe kuralına riayet edilmesi sağlandı.
İlimizde düzenlenecek törenlerle gerçekleşen anma programı Atatürk Anıtı'na çelenklerin sunulması ile başlayacak.
Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün ölümünün 82. yıl dönümünde ilimizde düzenlenen törenle anılırken, programa Atatürk Anıtı'na çelenklerin sunulması ile başlayacak ve saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından programa geçilecek. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapılacak.
        Yurdun her köşesinde emeği geçen ve izleri olan Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatında bazı şehirlerin yeri çok farklı. 10 Kasım vesilesiyle bu şehirleri ziyaret edip “Mustafa’dan Atatürk’e” uzanan 57 yıllık yolculuğunun küçük bir kısmına tanıklık edilecek.
Kurtuluş Savaşı’nın önderi, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, her 10 Kasım’da olduğu gibi bu yıl da ölümünün 82. yılında yurdun dört bir yanında saygıyla ve özlemle anılacak.
Anadolu topraklarının kaderini değiştiren Atatürk, ayak bastığı her şehirde unutulmayacak anılar bıraktı. Ancak bazı şehirler var ki O’nun hatırasından derin izler taşıyor. 10 Kasım’da Büyük Önder’in hayatının geçtiği noktaları ziyaret edip “Mustafa’dan Atatürk’e” uzanan 57 yıllık bir yolculuğa çıkılacak.
       Her yıl 10 Kasım’da olduğu gibi bu yıl da Atatürk’ü anmak isteyenler Ankara’daki Anıtkabir’i doldurdular. Burada yer alan Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi, dört ana bölümden oluşuyor. Atatürk’ün kullandığı eşyalar, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş yolculuğu, Millî Mücadele ve Devrimlerin anlatıldığı galeriler  var.
       Ankara’da ayrıca Birinci Meclis Binası; Atatürk’ün, Cumhuriyet’in kurulması dâhil, devrimleri planladığı, 1950’den bu yana da müze olarak açık olan Çankaya’daki bağevi ziyaret edilebilecek diğer noktalar.
Şehirde, Büyük Önder’in bozkırın ortasında yeşerttiği Atatürk Orman Çiftliği ile Atatürk’ün 27 Aralık 1919’da Ankara’ya gelişinden itibaren Başkomutanlık Karargâhı ve konutu olarak kullandığı TCDD Ankara Gar Kompleksi içindeki Direksiyon Binası da mutlaka görülmeli.  

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku