Genel

BORSA'DA HAYVANCILIK SEKTÖR TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ..

BORSA'DA HAYVANCILIK SEKTÖR TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ..

Okunma: 439

13 Mart 2021 15:11
-A

+A

 

Kırşehir Ticaret Borsası , hayvancılık sektöründe faaliyet gösteren üreticilerin sorunlarına çözüm bulabilmek adına, ilgili kurum müdürleri, üretici birlikleri, sektör temsilcileri ve, sektörün sorunlarını kapsamlı bir şekilde masaya yatırdı.
Toplantıya Tarım Bakanlığı Hayvancılık Dairesi Başkanı Emre Gürçay katılırken, Tarım İl Müdürü Kenan Şahin, Borsa Başkanı Neşet Yavuz, Kırmızı Et Birliği Kırşehir Başkanı Ömer Güzel, Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Süleyman Eraslan, Organize Sanayi Bölgesi Bölge Müdürü ve sektör temsilcileri katıldı.
Yapılan toplantıda; Genel müdür 2020 yılında pandemi nedeni ile sektörün büyük sıkıntılar çektiğini et tüketiminin düşük olması nedeni ile karkas et fiyatlarında artışın olmadığını söyledi..
Türkiye’de 500 baş ve üzeri işletme sayısının 2000 i geçemediğini bu anlamda Kırşehir’de b oranın Ülke geneline göre çok çok üstünde olduğunu söyledi.
2020 yılını kayıp bir yıl olarak kabul etmeliyiz diyen Gürçay; Küçük firmaların daha fazla desteklendiğini dile getirdi. Tarsim de sigortanın düşürülmesi için çalışma başlatıldığını dile getirdi.  Aralık 2020 Karkas Et Kararı Sınıflandırılması olduğunu söyledi. Afgan ve Suriyeli çobanlar ile ilgili işlemler son safhaya geldiğini dile getirdi.
Borsa başkanı ise “sektörün tabana yayılmasını gerektiğini, yem ve girdi maliyetlerinin yüksekliğine vurgu yaparken böyle devam etmesi halinde hayvancılığın azalacağına hatta bitme noktasına ineceğini söyledi. Hayvan kesim fiyatlarında istikrarının olması gerektiğini belirtti. Karkas et fiyatlarında son 2 - 3 yılda besicilerin zarar ettiğine vurgu yaptı. Doğru planlamaların yapılması gerekir, ayrıca İthalatta ilimize kesinlikle ayrıcalık tanınması gerekiyor bu bizim hakkımız” dedi.
Diğer katılımcılar tarafından;  kesim fiyatlarında standardizasyon sağlanması gerektiğini,
Yağlı yağsız kesim içinde standart getirilmesi gerektiği,.. Biz ayrıcalık istiyoruz, bu bizim hakkımız, her işletmeye %50 ithal hakkı verilmesini istiyoruz.
Sektörün talep ve istekleri, yapılan eksiklikler ve aksaklıklar daire başkanı tarafından not edildi.
 


Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku