Güncel

BOZKIR'IN SESİ KIRŞEHİR KÜLTÜRÜNE IŞIK TUTUYOR

BOZKIR'IN SESİ KIRŞEHİR KÜLTÜRÜNE IŞIK TUTUYOR

2 Mayıs 2018 07:16
-A

+A

  Kültür Bakanlığı tarafından alınarak Türkiye’nin 81 il ve büyük ilçelerindeki kütüphanelere verilen “Bozkır’ın Sesi” dergisi, Kırşehir’in tarihi ve kültürel değerlerine ışık tutuyor.
Kırşehir'in tarihini, kültür ve geleneklerini tanıtmak amacıyla Kırşehirliler Derneği (KIR-BİR) tarafından yayınlanan “Bozkır’ın Sesi” dergisi, eğitim, sağlık, hukuk ve çocuk alanlarında uzman olan yazarların yazılarına yer veriyor.
Yayın hayatına 2015 yılında başlayan Bozkır’ın Sesi dergisi, öncelikle Kırşehir’den doğan ahilik kültürüne yer verdiği yazılarında, Kırşehir’in yemeklerine, tarihi ve turistik yerlerine, haber ve röportajlarına da ışık tutuyor. Araştırma yazılarının da yer aldığı Bozkır’ın Sesi, Kültür Bakanlığı tarafından alınarak, Türkiye’nin 81 il ve büyük ilçelerinde yer alan kütüphanelere veriliyor.
Kırşehirliler Derneği (KIR-BİR) Genel Başkan Vekili Ömer Yılmaz da, üç ayda bir yayımlanan derginin her sayısından 200 âdetinin Kültür Bakanlığı tarafından alınarak, Türkiye’deki kütüphanelere verildiğini söyledi. Amacımız Kırşehir’in kültürünü yaymak
Ticari Hayat Gazetesi olarak bir araya geldiğimiz KIR-BİR Genel Başkan Vekili Ömer Yılmaz ve Yönetim Kurulu Üyeleri Ahmet Haykır ve Dursun İnal ile hem dernek hem de “Bozkır’ın Sesi” dergisi üzerine sohbet ettik.
Kırşehirliler Derneği’nin 2014 yılında Kırşehir’e ve Kırşehirlilere her alanda hizmet etmek, meydana gelen sorunların çözümünde kamu kurum ve kuruluşları, belediyeler, sivil toplum kuruluşları ve işadamlarıyla işbirliği sağlamak amacıyla kurulduğunu dile getiren Genel Başkan Vekili Ömer Yılmaz, Kırşehir kültürünü yaymak amacıyla 2015 yılında Bozkır’ın Sesi dergisini çıkarmaya başladıklarını belirtti. 
Kırşehir çıkışlı herhangi bir yayında ahilikten bahsetmemek olmaz
Derginin siyasi bir amaç gütmeden, tamamen kültür ve tarih vizyonuyla hareket ettiğini ifade eden Yılmaz, derginin öncelikli konularından birini oluşturan ve Kırşehir’den doğan ahilik kültürü hakkında  bilgiler verdi.
Yılmaz, “Kırşehir çıkışlı herhangi bir gazete, kitap veya dergide ahilikten bahsetmemek olmaz.” diyerek, ahiliğin Ahi Evran öncülüğünde ortaya çıkan bir esnaf teşkilatı olduğunu hatırlatarak, ahiliğin meslek kuruluşlarında bir otorite olduğunu söyledi.
Ahilik, doğru ve dürüst üretim yapan esnafı temsil eden bir gelenek
Yılmaz, ahiliğin doğru ve dürüst üretim yapan esnafı temsil ettiğini dile getirerek, ‘işe yaramaz’, ‘iş görmez’ anlamına gelen ‘pabucu dama atılmak’ deyiminin ahilik geleneğinden doğduğunu ifade etti.
Yılmaz, ahiliğin sadece esnaf teşkilatı olmadığını, aynı zamanda vatan savunmasında öne çıkan bir teşkilatı temsil ettiğini de söyledi. 
Ahiliğin çıraklıktan başlayan bir eğitim anlayışına sahip olduğuna değinen Yılmaz, “Herkese uygulanan disiplinli bir esnaf kuruluşu olan ahilik geleneği, bugün sadece Kırşehir’de değil, Türkiye’nin her yerinde kutlanıyor. Bu da Kırşehir’in sahip olduğu kültürü Türkiye’ye yayıyor.” dedi. 
Kırşehir denilince akla Âşık Paşa, Cacabey gelmeli…
Yılmaz, dergide ahilik kültürünün yanı sıra Kırşehir denilince akla gelen Aşık Paşa, Cacabey, Yunus Emre, Hacı Bektaş-ı Veli gibi dönemin bilim, eğitim ve edebiyat alanında öne çıkan isimlerini tanıtmak amacıyla da yazıların kaleme alındığını ifade ederek, “Birçok kişi Kırşehir’i bilmesine rağmen, özellikle buradan doğan dönemin kanaat önderlerini tanımıyor. Bizim amacımız bu isimleri tanıtmak. Bu amaç doğrultusunda alanında uzman isimlerin yazılarına yer veriliyor.” dedi. 
Cacabey Medresesi’nin kalıcı miras listesine alınması için çalışmalar yaptık
Yılmaz, dönemin kanat önderlerini tanıtmak amacıyla sadece yazıların kaleme alınmadığını, düzenledikleri çeşitli panellerle de dönemin öne çıkan isimlerini tanıtmaya çalıştıklarını söyledi.
Yılmaz, dönemin gök bilimcisi Cacabey’in tanıtılması ve Cacabey Medresesi’nin bilinirliğini artırma amacı taşıdıklarını da ifade ederek, “Mamak Belediyesi ile Kırşehir Emiri Cacabey’i ve Cacabey Medresesi’ni tanıtmak amacıyla bir panel gerçekleştirdik. Cacabey Medresesi, Unesco tarafından Dünya geçici miras listesine alınmıştır. Buranın kalıcı miras listesine alınmasına dayanak olması için panelistlerimizden Türksat temsilcisi uzmanımız tarafından panel dokümanları dosya ve CD olarak Unesco’ya gönderilmiştir.” açıklamasında bulundu.
Biyolojik çeşitliliği yüksek Seyfe Gölü, Kırşehir’in olmazsa olmazı
Yılmaz, özellikle Kırşehir denilince akla gelen, biyolojik çeşitliliği yüksek, içerisinde pek çok kuş türünü barındıran Seyfe Gölü’ne (Seyfe Sulak Alanı) dikkati çeken yazı ve çalışmalar içerisinde bulunduklarını belirterek, doğal miras niteliği taşıyan gölün hem doğal yapısının hem de barındırdığı canlı türlerinin korunmasına katkı sağlamayı amaçladıklarını söyledi.  
Yılmaz, Seyfe Gölü’nün Kırşehir’in olmazsa olmazı olduğunu dile getirerek, doğal zenginliği ile ekosistem içerisinde yer alan gölün korunması ve alana sahip çıkılmasının önemine vurgu yaptı. 
Türkiye’nin her yeri önemli kültürel değerlere sahip
Türkiye’nin her yerinde önemli kültürel ve tarihi değerlerin olduğuna da değinen Yılmaz, “Biz Kırşehir’in değerlerini yaymak için yola çıktık. Ancak, Türkiye’nin her yeri önemli değerlere sahip. Bizlerin bu değerleri görüp ortaya çıkarması önemli.” şeklinde konuştu. 
Derginin ulaştığı kişilerden olumlu dönüşler aldıklarını da sözlerine ekleyen Yılmaz, “Derginin ulaştığı kişiler, bu işe gönül vermiş kişiler ise ya da Kırşehir’i biliyor ve seviyorsa takdir duygularını belirtiyor. Bizimde amacımız zaten tarihe ışık tutmak, kültürü gün yüzüne çıkarmak. Bunu Türkiye’nin her yerine ulaştırabilirsek hem biz hem okuyucunun keyif alacağı muhakkak.” dedi.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ALINTI YAZARLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku