Güncel

BOZKIRIN TEZENESİ UNUTULMADI

BOZKIRIN TEZENESİ UNUTULMADI

25 Eylül 2018 07:58
-A

+A

  Eserleriyle gönüllere taht kurmuş Bozkırın Tezenesi Neşet Ertaş, Kırşehirli Dernekler Federasyonu ve Kırşehirliler Vakfı girişimleriyle  Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen “Neşet Usta” programıyla ölümünün 6’ıncı yılında anıldı.Sanat Yönetmenliğini Mustafa Acar’ın yaptığı sunuculuğunu Abdullah Gündüz’ün üstlendiği anma gecesine Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, CHP Ankara İl Başkanı Rıfkı Güvener, Yenimahalle Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Kartal, Başkan Yardımcısı Başar Bal, Kırşehirli Dernekler Federasyonu Başkanı Hilmi Gökçınar, Kırşehirliler Vakfı Genel Sekreteri Ali Çetin, Kırşehirliler Vakfı Halkla İlişkiler Müdürü Arzu Yılmaz, muhtarlar ve başta Ankara’da yaşayan Kırşehirliler olmak üzere çok sayıda Başkentli katıldı.
KEYİFLİ BİR GECE
Anlamlı gecede birbirinden güzel Neşet Ertaş türkülerine eşlik eden davetliler gecenin ilerleyen saatlerine kadar keyifli bir akşam yaşarken, zaman zaman hep birlikte sanatçıların türkülerine iştirak edip zaman zaman duygulu anlar yaşadılar zaman zamanda koltuklarından kalkarak hareketli türkülerle oyunlarıyla eşlik etmeyi ihmal etmediler. Ankaralılar geceyi organize eden başta Kırşehirli Dernekler Federasyonu Başkanı Hilmi Gökçınar olmak üzere bütün emeği geçenlere teşekkür ederek salondan keyifli ve mutlu bir şekilde ayrıldılar.
NEŞET ERTAŞ BİR GÖNÜL İNSANIDIR
Neşet Ertaş’ın duygulara tercüman olmuş bir gönül adamı olduğunun altını çizen Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar “Neşet Ertaş bir gönül insanıdır. Çünkü sesini, sazını ve duygu dünyasını yansıtan türküleri milyonlarca insanın gönül telini titretmiştir. Kırşehir’in bağrından çıkan, kendini hep “garip” olarak nitelendiren bu insan, fakiri, zengini, okumuşu okumamışı, batılısı doğulusu ile tüm etnik köken, mezhep ve inançların üzerine çıkan, herkesi birleştiren bir özelliğe sahip olabilmiştir. Bunun tek bir nedeni olabilir. Neşet Ertaş, zaman ve sınırların ötesine geçebilen ve hepimizin duygularına tercüman olmayı başarabilmiş bir gönül adamıdır” dedi.
AYAKLARINIZIN TÜRABI GÖNÜLLERİNİZİN HİZMETÇİSİYİM
Ertaş’ın mütevazı kişiliğine de değinen Başkan Fethi Yaşar, “Yokluk ve yoksulluk ile gurbette geçen hayatında mütevazılığı ve insan sevgisi hepimizin yüreğinde izler bırakıyor. Dinleyicilerine, sevenlerine “Ayaklarınızın türabı gönüllerinizin hizmetçisiyim” diyecek kadar mütevazı insan. O, bağlama ile özdeşmiş ve adeta bu dünyaya türkü söylemek için gelmiş gerçek bir türkü ustasıdır. Sayısını kendisinin dahi hatırlamadığı bozlak ve türkülerde imzası bulunan yüreği Anadolu kokan, tezenesinden duygu fışkıran gönül adamı ustayı kaybettik ancak ustanın derin manalar içeren türküleri bizlere miras kaldı” diye konuştu.
NEŞET ERTAŞ’IN TÜRKÜLERİ YENİMAHALLE’DE CAN BULDU
Ömrü boyunca elinde sazıyla insanlığa ışık tutmuş halk ozanı Neşet Ertaş’ın anıldığı programa “Neşet Ertaş Kitabı”nın yazarı ve aynı zamanda Neşet Ertaş'ın yakın dostlarından olan Bayram Bilge Tokel ile sanatçılar Sercan ve Zafer Albayrak’ta konuk olarak katıldı. Etkinlik, Anadolu Folklor Vakfı Kırşehir Halk Oyunları Ekibi’nin gösterisiyle başladı. Dans gösterisinin ardından sahne alan Abdallar Topluluğu üyeleri Aydın Çekiç ve Birol Ertaş ise Bozlak performanslarıyla büyüledi. Vatandaşlara birbirinden güzel Ertaş türkülerini söyleyen sanatçılar, büyük alkış topladı. Neşet Ertaş ile birlikte başlarından geçen olayları Yenimahallelilere anlatan Bayram Bilge Tokel ise çoğu kişinin bilmediği anılarını paylaştı.
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ALINTI YAZARLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku