Güncel

Bu karar imamları mağdur etti!

Bu karar imamları mağdur etti!

Okunma: 914

28 Kasım 2020 16:31
-A

+A

       Diyanet, personeline maaş ve ücretlerini faizsiz finans kurumundan alma şartı getirdi. Görev yaptıkları şehirlerde katılım bankası olmayan imamlar, “Bu genelge bizi mağdur ediyor” dedi. Kırşehir'de imamlar diyanetin genelgesine göre artık maaşlarını katılım bankalarından alacak. İlimizde Finans Bank katılım bankası aracılığı ile maaşları ödenecek olan imamlar genelgeden memnun olmadı. İlimiz ilçelerinde görev yapan imamlar bu durumdan mağdur olacaklarını ifade ederken, promosyon alan personeller katılım bankalarının promosyon adı altında alınan nakdi ek mali imkanı sağlamayacağını vurgularken, ilimizde sendikaların konu hakkında çalışmalar yaptığı belirtildi.
        Diyanet İşleri Başkanlığı, bundan böyle merkez ve taşra teşkilatında görevli olan personelin, maaş ve ücretlerinin faizsiz finans kurumları olan katılım bankaları tarafından ödenmesini kararlaştırdı. Bu karar, Diyanet personeli arasında görüş ayrılıklarına neden oldu. İşte imamları isyan ettiren haberin ayrıntıları...
MAAŞI NASIL ALACAK?
       Birçok ilde katılım bankası bulunmadığı için personelin güçlüklerle karşılaşacağı bildirildi. Din görevlileri, “Bu genelge, katılım bankası olmayan yerdeki tüm imamları mağdur ediyor” dedi.
Kamu görevlilerinin aylık ve ücretlerinin, Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü'nün belirlediği esas ve usuller çerçevesinde bankalar vasıtasıyla ödendiğini, bu amaçla kamu kurum ve kuruluşları ile bankalar arasında aylık ücret ödeme protokolleri yapıldığını hatırlatan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, genelgesinde şu ifadeleri kullandı:
“Bu protokoller uyarınca verilecek bankacılık hizmetlerinin yanı sıra ‘promosyon' adı altında nakdi ek mali imkanlar da sağlanıyor. Başkanlığımızda bir komisyon oluşturulmuş ve söz konusu komisyon Başkanlık personelinin taşra teşkilatı da dahil maaş ve ücretlerinin faizsiz finans kurumları olan katılım bankalarından alınmasının uygun olacağını değerlendirmiştir. Bu itibarla, il ve ilçe müftülüklerinde yapılacak kurum maaş ödeme Protokollerimizde komisyonun tavsiyesi doğrultusunda hareket edilmesini rica ederim.”
‘GELİR KAYBI YAŞAYACAĞIZ'
       Bir Diyanet yetkilisi, şunları söyledi: “Katılım bankası tarafından gönderilen 11 Kasım tarihli yazıda maaş ve promosyon anlaşması genelgeye dayanarak bildiriliyor. Örneğin bana en yakın faizsiz finans kurumu, görev yaptığım ilin dışında. 190 kilometre uzaklıkta. Katılım bankasının verdiği prim üç yıllığına 300 TL. Oysa görev yaptığım ilçedeki banka 1500 lira veriyor. Din görevlisi, kredi işi için başka şehre gitmek zorunda bırakılıyor.”

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku