Güncel

Bu köyde birlik ve beraberlik var

Bu köyde birlik ve beraberlik var

Okunma: 719

21 Eylül 2020 16:51
-A

+A

        Cami, Okul, Dernek ve Enerji sistemi Köylülerin yardımları ile yapıldı
        Bir köy düşünün, her şeyi devletten beklemeyip söz konusu köyü olunca zengini ve fakiri birleşen olmaz denileni kendi güçleri ile var eden bir köy.Bu köy Akçakent ilçesine bağlı Tepefakılı köyü. Tepefakılı köy muhtarlığının başlatmış olduğu yardım kampanyası ile  Güneş Enerjisi paneli yapılıyor.
         Tepefakılı köy muhtarı Mehmet Önal,köyü için yapılması gereken tüm  çalışmalarda köy sakinlerinden destek alarak köyünün gelişmesi çalışmalarına aralıksız devam ediyor.
        Köy sakinlerinin yaptığı açıklamada ;"Bizler köyümüz için ne gerekiyor ise yapmaya hazırız .Köyümüzde zengini fakiri ayırt etmeksizin birbirimize kenetleniyoruz, gücümüz yettiğince birlik olup yapmaya da hazırız" dedi.
İlçemize bağlı Tepefakılı Köyüne yapılan Güneş Enerjisi paneli için Tepefakılı Köyü Muhtarlığının başlatmış olduğu yardım kampanyasına Tepefakılı Köyü sakinleri desteklerini esirgememişlerdir.Tepefakılı Köyü sakinlerinin bu güzel davranışı inşallah diğer köylerimizde örnek olur. Güneş Enerji Paneli yaşam koşullarımızda bizlere büyük kolaylık sağlayacaktır  bu çalışma için keşke çok önceleri olsa idi ama nasip bu zamana imiş geç olsun güç olmasın köyümüz için hayırlı uğurlu olsun” dedi .
Bizlere düşen de Tepefakılı Köyü Muhtarını ve köy sakinlerini alkışlamak en güzeli olsa gerek diyen köy sakini  köyümüzü seviyoruz onun için her daim biriz açıklamasında bulundu.
       Tepefakılı köyü  geçmiş yıllarda da bir çok çalışmayı kendi emekleri yaptırıp köy halkına  hizmet etmiştir.1999 yılında eski biri cami olan köy Camisi’ni yıkarak 6 ay gibi kısa bir sürede hem minaresini hem Camisi’nin hem de içinin tefrişatını  köy sakinlerinin kendi aralarında toplanan yardım ile yaptırdıklarını bildirdiler.
2017 yılında atıl durumda bulunan ilkokul ve ortaokul binalarını çok kısa bir süre içerisinde sosyal tesise dönüştürmüşlerdir (Dernek) Tepefakılı Köyü Kültür Dayanışma ve Çevre Koruma ve Güzelleştirme  Derneği Yetkililer güneş enerjisi hakkında  Yeni Yeşilyurt Gazemize bilgi verdi.
        Diğer enerji kaynaklarına göre hem kullanımı kolay hem de masrafsız olması nedeniyle büyük fayda sağlayan güneş enerjisi panelleri güneşten gelen ısı ve ışığı kullanılabilir elektrik enerjisine çevirir. Eve ve iş yerleriniz kullandığınız tüm cihazların çalışmasını sağlar. Güneş enerjisi panelleri üzerinde yer alan hücreler güneş ışınlarını bünyesinde barındırarak doğru akım oluşturur. Kullanım alanına ve elde edilmek istenilen enerji miktarına göre kullanılan paneller birbirine seri ya da paralel bir şekilde bağlanarak doğru akımın elektrik enerjisine dönüşmesi sağlanır. TV, buzdolabı, ısıtıcı, aydınlatmalar gibi cihazlar kolaylıkla çalıştırılabilir.
PANELLERİN KURULUMU NASIL OLMALI?
        Binaların çatı, teras, bahçe ya da balkon gibi alanlarına kolayca monte edilebilen güneş enerjisi panelleri güneş ışınlarından faydalanabilmemizi sağlar. İstenilen her alana kolayca yerleştirilebilir. Kurulumu yapılırken üzerinde kar ve yağmur suyunun birikmemesi için hafif eğimli şekilde olmasına dikkat edilir. Sağladığı yüksek verim sayesinde elektrik faturalarınızın düşmesine yardımcı olan bu sistemi dar alanlara bile kolayca yerleştirmek mümkün. Uzun yıllar bakım ve onarıma ihtiyaç duymadan kullanabileceğiniz güneş enerjisi çalışırken çevreye duman ya da gaz vermediği için oldukça sağlıklıdır. İçme ve kullanma suyunun ısıtılması amacıyla da kullanılabilen bu ürün sessiz çalıştığı için çevreye rahatsızlık vermez. Kullanılan alanın genişliği ve ihtiyaç duyulan enerji miktarına göre istenilen sayıda güneş enerjisi panelleri kullanılabilmektedir. Oldukça ekonomik olan bu ürünün avantajlarından faydalanabilirsiniz.
TARIMSAL SULAMADA GÜNEŞ ENERJİSİNİN SAĞLADIĞI AVANTAJLAR NELERDİR?
       Elektrik enerjisine ihtiyaç duyulduğu her yerde kullanılabilen güneş enerjisi panelleri tarımsal sulama yapılırken gerekli olan enerjiyi karşılar. Düz bir arazi üzerine dizayn edilen paneller kuyu, su kanalı ya da havuzdan suyun kullanılmasını sağlar. Mazot ya da fosil kaynaklı yöntemlerin kullanımı zor ve masraflı olmasının yanı sıra ek yakıt kaynaklarına da gereksinim duyması nedeniyle pek tercih edilmezler. Oysa güneş enerjisi panelleri kısa sürede istenilen yere kolayca yerleştirilebilir. Bütçenize büyük katkı sağlayan bu panellerden elde edilen enerji istenildiğinde akülerde depolanabilir. Büyük ya da küçük çaptaki arazilerde gereksinim duyulan enerji miktarına göre kullanılan panel sayısı da farklılık gösterir. Gece sulama yapılabilmesi ve istenildiğinde diğer tarlanıza taşıyarak kullanabilmeniz en önemli avantajlarındandır.
GÜNEŞ ENERJİSİNİ NERELERDE KULLANILIR?
       Tarımsal alanlarda sondaj çalışmasının yapılması ve binalarda elektrik ihtiyacının karşılamasının yanı sıra elektrik şebekesinin olmadığı dağ evlerinde, hava ve orman gözetleme kuleleri, deniz fenerleri, petrol boru hatlarının kurulumunda ve suyun ısıtılmasında kullanılan güneş enerjisi ile ekonominize katkı sağlayabilirsiniz. Ürettiği enerji seviyesine göre çok uygun fiyatlarla sahip olabileceğiniz bu ürünü uzun yıllar kullanarak ekonomik açıdan fayda sağlayabilirsiniz.

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku