Güncel

Budak Köyünde “Lavanta” Toplantısı Yapıldı

Budak Köyünde “Lavanta” Toplantısı Yapıldı

Okunma: 547

22 Eylül 2020 16:55
-A

+A

        Mucur ilçesinde lavanta toplantısı gerçekleştirildi. Budak Köyünü ziyaret ederek bilgiler alan Kaymakam Erdem, Kooperatif kurularak lavantacılığın geliştirilmesi için çalışmalara başlanacağını belirtti.
        Mucur Kaymakamı Faruk Erdem, İlçe Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Yücekaya ile birlikte Budak Köyünü ziyaret ederek köylülerle bir toplantı gerçekleştirdi. Köyü lavanta ile anılan bölgede önemli bir merkez yapmak amacında olduklarını aktaran Kaymakam Erdem, köyün kadınlarından oluşan bir kooperatif kurulması ve çalışmaların bu kooperatif aracılığı ile yürütülmesi hakkında düşüncelerini belirtti. Kooperatif kurularak lavantacılığın geliştirilmesi için çalışmalara başlama kararı alındı.
Uçucu yağ özelliği olan lavanta parfüm, kozmetik ürünler, sabun ve temizlik deterjanlarına katılıyor. Kremlerde kullanılıyor. Lavantanın tıbbi olarak karaciğer yağlanmasına, strese, romatizmaya yani eklem ağrılarına da çok faydalı olduğunu söyleyebiliriz. Ekonomik olarak bu şehre katkı sağlayacağına ve istihdamın artmasına vesile olacaktır. Mucur için alternatif bir tarım ürünü olan lavanta üretiminde çiftçilerin rağbet göstermesinde yarar olacak.
"ÇOK SAYIDA RAHATSIZLIĞA FAYDASI VAR"
         Lavanta çiçeğinin faydalarının saymakla bitmiyor. Lavantanın kokusuyla da çok meşhur nadide çiçeklerden biri. Yaygın olarak parfüm sektöründe kullanılmaktadır ama sağlık açısından birçok fayda sağlar. Özellikle sinir sistemi üzerinde olan olumlu etkileri anlatmakla bitmez. Lavanta ülkemizde aynı zamanda Karabaş Otu olarak adlandırılmaktadır. Lavantanın tıbbi özellikleri hakkında konuşmamız gerektiğinde, içerdiği çok fazla miktardaki uçucu yağların ruh ve sinir sağılımıza katkıda bulunduğunu söylememiz mümkün. İçerdiği hoş aromat sakinleştirici etkiye sahiptir. Lavanta çiçekleri çok eski çağlardan itibaren tıbbi amaçlı olarak kullanılmıştır. Bunlarda en önemlisi dünya savaşı sırasına bir çok orduların yaraları dezenfekte etmek için lavanta kullanmış olmalarıdır. Ayrıca 2. Dünya savaşı esnasında İngiliz askerleri güneş çarpmalarından etkilenmemeleri için askerlerinin şapkalarına lavanta çiçekleri takmıştır. Bazı hastaneler ise dezenfekte için lavantayı kullanmıştır. Lavanta doymamış yağlar açısından çok zengindir. A ve C vitaminleri açısından oldukça zengindir, belki de bu yüzden çok etkili bir antioksidan görevi üstelenmektedir. Bunun dışında protein, kalsiyum ve demir içermektedir. Bu bilgiler dışında Lavanta, Sindirim Sistemi hastalıkları, yaraları iyileştirici özelliği, kas ağrılarını giderici, mide bulantısını önleyici ve kanamaları durdurma başta olmak üzere çok sayıda rahatsızlığa faydası var.

Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku