Güncel

BUGÜN ONLARIN BAYRAMI

BUGÜN ONLARIN BAYRAMI

23 Nisan 2018 07:34
-A

+A


            23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı tüm yurtta olduğu gibi Kırşehir'de de coşkuyla kutlanıyor. Bazı çocuklar bu özel günde çalışmak zorunda kalıyor. 23 Nisan mutluluğunu yaşıyor, bazıları ise bu coşkudan haberdar olmasına rağmen geçimlerini sağlamak için su, meyve suyu ve bisküvi satarak para kazanmaya çalışıyor.
23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı ülke genelinde  coşkuyla kutlanırken  sosyal medyada sürekli çocukların 23 Nisan için etkinlikleri görüyoruz, bir de görünmeyen taraf var ki çocukların çocukluğunu unutup küçücük bedenlerinde omzundaki ağır hayat şartları içerisinde yaşayan gelecek nesillerimizde var. Her sokak başında  günlük hayatımızda  sıkça karşılaştığımız  sadece hayata 
tutunmak için mendil satan ve karton toplayıp evine ekmek parası kazanma mücadelesi içerisine giren çocuklarımız. Onlarla artık öylesine iç içe yaşamaya alışmışız ki  okul çağındaki çocukların eğitim hayatına etki olacak derece tamamen geleceğe hazırlanmak yerine günü birlik ekmek parasını kazanan çocuklarımız var ve kimseler görmüyorlar.23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı bu gün çocuklarımızın günü, bir çok çocuk bu gün için  kutlama yaparken kimselerin görmediği  sessiz çığlıklarının duyulmadığı çocuklarımız var. Küçük bedenlerinde kocaman ağır yük taşıyan çocuklarımız yiyeceklerini çöp konteynırlarda arayıp bulan çocuklarımız. Gözler önünde duran fakat göremediğimiz seslerini duyamadığımız çocuklarımız küçük yaşta okul yerinde olması gerekirken sokaklarda mendil satarak geçimini temin etmek ve aile bütçesine katkıda bulunmak için onlara bu özel günün ne olduğunu bilmiyorlar dahi.
Kırşehir'de sokaklarda mendil satan , pazarda el arabası ile insanların poşetlerini taşıyan ,sanayide berberde , esnaf yanında çıraklık yapan çocuklar ekmek parası için çalışan çocukların bayramı da kutlu olsun.
Çocuk bayramı kutlanan tek ülke olan Türkiye’de çocukların durumu iç açıcı değil! Çalışmak zorunda kalanların yanı sıra okuma çağındaki her 5 çocuktan biri eğitim görmüyor. 15-17 yaş grubundaki çocukların yüzde 20.8’i bir işte çalışıyor.Çocukların toplam istihdam içindeki oranı yüzde 18.
 Her ailenin ekonomik durumuna göre çocuk yapması gerektiğini düşünenlerin oranı yüzde 85.3.
Çocuğun eşleri birbirine yakınlaştırdığını düşünenlerin oranı yüzde 88.1.
2017’te meydana gelen trafik kazalarında 864 çocuk öldü. Bunların yüzde 44.8’i 0-9 yaş, yüzde 21.5’i 10-14 yaş, yüzde 33.7’si ise 15-17 yaş arasındaydı.
TÜRKİYE 96'INCI
Türkiye’nin nüfusu 79 milyon 814 bin 871. Bunlardan 22 milyon 891 bin 140’ı çocuk. 1935’te çocukların toplam nüfusa oranı yüzde 45’ti. 2016’da bu sayı 28.7’ye düştü.
Dünyada en yüksek çocuk nüfus oranına sahip ülkeler sırasıyla Nijer, Uganda ve Mali. Türkiye 167 ülke arasında en fazla çocuk nüfus oranına sahip 96’ncı ülke. Ülke genelinde çocuklar hevesle 23 Nisan’da yapacağı gösterilere hazırlanıyor. Ancak 23 Nisan’da Türkiye genelinde fırtına bekleniyor.
HAYDİ ÇOCUKLAR OKULA
 Ortaöğretim seviyesindeki çocukların yüzde 17.5’i okula gitmiyor.
 Eğitim çağındaki kızların yüzde 53.3’ünün okula gönderilmediği Muş bu alanda birinci. Yüzde 49.1 ile Ağrı ikinci, yüzde 46.8 ile Bitlis üçüncü.
Rize’de okuma çağındaki kızların tamamı okula gönderiliyor. Rize’yi Isparta (yüzde 98.2) ve Artvin (yüzde 97.7) izliyor.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ALINTI YAZARLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku