Güncel

BUNLAR “İHTİYAÇ MALZEMESİ DEĞİL KÜLTÜR İŞİ”

BUNLAR “İHTİYAÇ MALZEMESİ DEĞİL KÜLTÜR İŞİ”

13 Ekim 2018 07:39
-A

+A


Dede ve baba mesleği olan kültür hazinesini içinde barındıran adeta kültür kokan halı, kilim ve yastıkları, Kırşehir Ünal Çarşısında bulunan Cebeci Halı dükkânında 1985’den bu yana bu kültürü yaşatmaya çalışan Ali Osman Cebeci,  gelecek nesillere de miras bırakmayı hedefliyor. Devam
Üzerlerinde bulunan şekil ve desenlerin her birinin ayrı ayrı duygusu ve anlamı var diyen Cebeci konuşmasına şu şekilde devam etti; “ Halıları dokuyan kadın ve genç kızlarımız halının başına oturduğunda aslında o halıyı dokurken aklından geçen duygularını halıya yansıtarak motifler ortaya çıkıyor. Ben bu işi 1985’den beri yapıyorum, benden önce babam 1965- 67’den itibaren yapıyordu, dedem ise 1940’dan beri yaptı, yani ailenin tamamı bu işi yapıyoruz. Kırşehir’de el dokuması halı kilim ticareti ile uğraşıyoruz. Hem alıyoruz hem satıyoruz.
 Kırşehir halıları 1960’a kadar Türkiye’nin en iyi dokunan 2. Halısıydı. 1. Herkese, 2. İse Kırşehir ve Mucur halıları oluyordu. 60’dan sonra biraz daha tüketim fazlalaştığından dokuyanlar pek özen ve itina göstermediklerinden kaba tabir ile verilen tabir ile yozlaşmış. 1985’e kadar el dokuması halı kilim, ticareti yapılıyormuş. İlimizde daha önceleri belediyenin önünde pazartesi günleri Pazar kurulu evinde dokuyanlar getiriler halıları satarlardı. Daha sonra oradan taşındı taşındığı yerde yapıldı. Bu gelenek komşu vilayetlerde de vardı. Örneğin; Niğde, Aksaray, Kayseri, Yahyalı buralarda da vardı. Evinde halı kilim dokuyanlar satmak amacı ile belli Pazar günleri belediyenin tahsis ettiği yerlere götürür orada beğeniye sunar, oraya gelen hem ev ihtiyacı hem de iş yerinde dükkânlarında satmak üzere satın alır ve kullanırlardı” şeklinde konuştu.
“İHTİYAÇ MALZEMESİ DEĞİL KÜLTÜR İŞİ”
Bu ihtiyaç malzemelerinin yanı sıra kültür hazinesi diyen Cebeci; “ Kırşehir ev dokumaları halılarında ki genelde zemin kırmızı, ebat olarak Kırşehir’de ki halı ve kilimler büyük ebatlı dokunmamış. Isparta, Kayseri, Taş pınar gibi büyük ebatlarda halı dokunmamış. Öncelikle ihtiyaca binaen dokumuşlar. Ya yolluk şeklinde ya da duvara asma, yastık, minder, kilim şekliden yere sermek amaçlı dokumuşlar. Önce kendi evlerine ihtiyaç malzemesi olarak dokumuşlar, yastık yapmışlar, minder yapmışlar, kilim yapmışlar daha sonra talep oldukça satmak amacı ile bu işe yönelmişler. Günümüzde 1985-90’dan beri dokuma yok.  Bunun nedeni makineleşme arttığı için bunun yanı sıra Kırşehir’de ise makineleşmenin yanında birde Almancı oldukları için. Ev kadınları evdeki malzemeleri değerlendirip, yün ile halı kilim dokurken, Yurt dışına giden Almancılar eve para gönderince onlar dokumayı bırakmış ve rahatlamışlar. Hem ekonomik elleri rahatlamış hem de iş olarak bu işi bırakmışlar. El dokuması halı kilim işi, ihtiyaç malzemelerinin yanı sıra bir kültür işi. Bizim iş üyelerimiz de burada gördüğünüz halı ve kilimlerin tamamı bence bir kültür hazinesi. Okuması yazması olmayan kadın, zihninde ve belleğinde ne varsa onu halıya ve kilime nakşetmiş. Çoğu figürler var ki bazı şeyleri çağrıştırıyor. Eli belinde yapmış ya da kenar suya motif eklemiş onları yapmışlar” diye konuştu.
İnsanlar taş toprak alacağına Kırşehir’den hatıra alsın diyen Cebeci şu şekilde devam etti; “Bizim iş yerimiz yıllardır aynı bölgede evinde kullanmayanlar fazla olanlar getirip bize satıyorlar. Çok talep yok fakat bu işi sevenler var. İnsanlar bir resime bir tabloya bakar gibi ondan bir mana ve anlam çıkarıyor. Hem kullanma malzemesi hem de dekor olarak hem de bir Kültür hazinesi olarak bakıyorlar. Bizden almak isteyenlerde geliyorlar, Koleksiyonları var. Amerikalı bir kişi 200 tane yastığı toplamış ve sadece Kırşehir ve İç Anadolu bölgesinden 1940-60 yılları arasında toplamış. Müze gibi bir yerde saklamış benim Ankara’da bildiğim bir yer var evinin bir odasına yastıkları toplamış. Kapının girişinden mutfak hariç odanın her yeri yastık. Adam zevk alıyor seviyor. Bu bir kültür işi. İnsanlar taş, toprak, daire alacağına bir Kırşehir’den bir hatıra alsın. Yurt dışına gitmektense onlara satılmasından ise her Kırşehirli de evinde bir hatıra bulundursa çok değerli olur. Hem değeri artacak hem de korumuş olacak” ifadelerini kullandı.       
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

ALINTI YAZARLAR

Sayfalar

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku